Irak diktatörü Saddam Hüseyin’in biyografisi

Saddam Hüseyin (28 Nisan 1937 – 30 Aralık 2006), 1979’dan 2003’e kadar Irak’ın acımasız diktatörüydü. Basra Körfezi Savaşı sırasında ABD’nin düşmanıydı ve kendisini 2003’te Irak Savaşı ile ABD ile bir kez daha anlaşmazlık içinde buldu. ABD birlikleri tarafından yakalanan Saddam Hüseyin, insanlığa karşı işlenen suçlardan yargılandı ve sonunda 30 Aralık 2006’da idam edildi.

Saddam Hüseyin’in erken dönem hayatı

İsminin kelime anlamı “karşı koymak” olan Saddam, 1937’de Kuzey Irak’ta Tikrit’in dışında, al-Auja adlı bir köyde doğdu. Doğumundan hemen önce ya da hemen sonra babası hayatından kayboldu. Bazı hesaplar babasının öldürüldüğünü söylüyor; diğerleri onun ailesini terk ettiğini söylüyor. Neredeyse aynı zamanda Saddam’ın ağabeyi kanserden öldü. Annesinin depresyonu, genç Saddam’la ilgilenmesini imkansız hale getirdi ve kısa bir süre siyasi faaliyet nedeniyle hapse atılan amcası Khairullah Tulfah ile birlikte yaşamaya gönderildi.

Birkaç yıl sonra Saddam’ın annesi okuma yazma bilmeyen, ahlaksız ve acımasız bir adamla yeniden evlendi. Saddam annesine döndü, ancak üvey babasıyla yaşamaktan nefret ediyordu ve amcası Khairullah Tulfah (annesinin erkek kardeşi) 1947’de hapisten çıkar çıkmaz Saddam, amcasıyla yaşama konusunda ısrar etti.

Saddam, 10 yaşında amcasının yanına taşınana kadar ilkokula başlamadı. Saddam 18 yaşında ilkokuldan mezun oldu ve askeri okula başvurdu. Orduya katılmak Saddam’ın hayaliydi ve giriş sınavını geçemeyince perişan oldu. Saddam hiçbir zaman orduya girememesine rağmen, hayatının ilerleyen dönemlerinde sık sık askeri tarzda kıyafetler giydi. Saddam, daha sonra Bağdat’a taşındı ve hukuk fakültesine başladı, ancak okulu sıkıcı buldu ve siyasetten daha çok zevk aldı.

saddam huseyin asker
Fotoğraf lisansı: Public domain, Wikimedia Commons

Saddam Hüseyin Siyasete Giriyor

Saddam’ın ateşli bir Arap milliyetçisi olan amcası, onu siyaset dünyasıyla tanıştırdı. I.Dünya Savaşı’nın sonunda Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılan ve 1932’ye kadar bir İngiliz kolonisi olan Irak, iç güç mücadeleleriyle doluydu. İktidar için yarışan gruplardan biri Saddam’ın amcasının da üyesi olduğu Baas Partisi’ydi.

Saddam 1957’de 20 yaşındayken Baas Partisi’ne katıldı. Siyasete ayaklanmalarda okul arkadaşlarına liderlik etmekten sorumlu düşük rütbeli bir Parti üyesi olarak başladı. Ancak 1959’da bir suikast timinin üyesi olarak seçildi. 7 Ekim 1959’da Saddam ve diğerleri başbakana suikast düzenlemeye çalıştı ancak başarısız oldu. Irak hükümeti tarafından aranan Saddam kaçmak zorunda kaldı. Üç ay Suriye’de sürgünde yaşadı ve ardından üç yıl yaşadığı Mısır’a taşındı.

1963’te Baas Partisi hükümeti başarıyla devirdi ve iktidarı ele geçirdi, bu da Saddam’ın sürgünden Irak’a dönmesine izin verdi. Evdeyken kuzeni Sajida Tulfah ile evlendi. Ancak Baas Partisi iktidara geldikten sadece dokuz ay sonra devrildi ve Saddam 1964’te başka bir darbe girişiminin ardından tutuklandı. Temmuz 1966’da kaçmadan önce işkence gördüğü hapishanede 18 ay kaldı.

Sonraki iki yıl boyunca Saddam, Baas Partisi içinde önemli bir lider haline geldi. Temmuz 1968’de Baas Partisi yeniden iktidara geldiğinde Saddam başkan yardımcılığına getirildi. Sonraki on yıl içinde Saddam giderek daha güçlü hale geldi. 16 Temmuz 1979’da Irak Devlet Başkanı istifa etmek zorunda kaldı ve Saddam resmen göreve geldi.

Irak Diktatörü Saddam

Saddam Hüseyin iktidarda kalmak için korku ve terörü kullanarak Irak’ı acımasız bir elle yönetti. İç muhalifleri bastıran ve halkın desteğini oluşturmak için bir “kişilik kültü” geliştiren gizli bir polis gücü kurdu. Amacı, Basra Körfezi’ndeki petrol yataklarını içerecek toprakları olan Arap dünyasının lideri olmaktı.

Saddam, Irak’ı 1980’den 1988’e kadar İran’a karşı bir çıkmazla sonuçlanan bir savaşta yönetti. Yine 1980’lerde Saddam, Mart 1988’de 5.000 kişinin ölümüne neden olan Kürt kasabası Halepçe’yi de içeren, Irak’taki Kürtlere karşı kimyasal silahlar kullandı.

1990’da Saddam, Irak birliklerine Kuveyt ülkesini ele geçirme emri verdi. Buna yanıt olarak ABD, Basra Körfezi Savaşı’nda Kuveyt’i savundu.

19 Mart 2003’te Amerika Birleşik Devletleri Irak’a saldırdı. Saddam, çatışmalar sırasında Bağdat’tan kaçtı. 13 Aralık 2003’te ABD güçleri onu Tikrit yakınlarındaki El-Dwar’da bir delikte saklanırken buldu.

Saddam’ın ölümü ve mirası

Ekim 2005’te Saddam, Irak Yüksek Mahkemesi tarafından Al-Dujay kasabası halkını öldürmek suçlamasıyla yargılandı. Dokuz aylık dramatik bir duruşmanın ardından, öldürme ve işkence de dahil olmak üzere insanlığa karşı suçlardan suçlu bulundu ve ölüm cezasına çarptırıldı. 30 Aralık 2006’da Saddam Hüseyin idam edildi; vücudu daha sonra gizli bir yere götürüldü.

saddam huseyin mahkeme
Fotoğraf lisansı: AP Photo / Pool

Saddam Hüseyin’in eylemleri 21. yüzyılda uluslararası siyaset üzerinde güçlü bir etki yarattı. Amerika’nın Irak ve diğer Ortadoğu ülkeleri ile ilişkileri, Saddam’ın Irak’ıyla yaşanan çatışmalardan güçlü bir şekilde etkilendi. Saddam’ın 2003 yılındaki düşüşü, Iraklıları alkışlayarak heykelinin aşağıya çekilmesiyle dünya çapında resmedildi. Ancak Saddam’ın düşüşünden bu yana, bir dizi zorluk Irak’ta yaşamı olağanüstü derecede zorlaştırdı; istihdam hala düşük ve El Kaide ve İslam Devleti’nin (IŞİD) yükselişi şiddete yol açtı.