Arabanın içi ısınmıyor sorunu çözümü

Soğuk havaların yaşandığı günlerde arabada hiç ısı olmadan dondurucu bir havada araba kullanmaktan daha kötü bir şey olamaz. Çoğumuz bu kritik özelliği doğal kabul ediyoruz, ancak modern arabalarda bile arabanın içinin ısınmaması sorununa yol açabilecek birçok faktör var. Aracınızdaki ısınma eksikliğinin olası nedenlerini inceleyelim.

Arabanın ısınmaması: İç üfleyici

En yaygın nedenlerden biri, soğuk veya sıcak havayı sistemde ve aracın kabininde dolaştıran ana bileşen olan üfleyici motordaki bir sorundur. Temelde klima ünitesi veya klima kontrol sistemi ayarları tarafından düzenlenen bir elektrikli fandır. Ayrıca fan hızını kontrol eden bir parça olan bir dirence sahiptir.

Korozyon veya aşırı ısınma nedeniyle direncin arızalandığı araçlarda en yaygın belirti ya havalandırma kaybıdır ya da içerisi yalnızca daha yüksek fan hızlarında ısınır.

ufleyici

Arabanın ısınmaması: Rezistör

Bazen mekanik bir tıkanma, aşırı ısınmaya ve dirence zarar verebilecek aşırı bir elektrik akımına neden olabilir. Bu, fan kanadı yabancı bir cisimle sıkışırsa meydana gelebilir. Sıkışan bıçaklar, motoru kırabilir ve hasar verebilir. Bu olay meydana geldiğinde arıza olur ve ısı, fan hızından bağımsız olarak hiç çalışmayacaktır.

Bir rezistör ucuzsa ve değiştirilmesi kolay olsa da üfleyici ünitesinin tamamı biraz daha pahalıdır ve değiştirilmesi zaman alıcıdır, ancak yine de çoğu araçta genel olarak kolay bir onarımdır.

Arabanın ısınmaması: Termostat

Isı kaybına neden olan bir diğer sorun da hatalı termostattır. Bu parça, motordaki soğutucu akışını düzenler ve optimum sıcaklığa ulaşmasını ve optimum sıcaklıkta çalışmasını sağlar. Termostat, bir otomobilin kritik bir parçasıdır ve açık bir durumda sıkışıp kalırsa, sistemden sürekli olarak soğutma sıvısı bırakır ve motorun ısınmasını önler.

Bu durum aynı zamanda ısıtmayı da etkiler ve motorunuza ve egzoz sisteminize zarar verebileceğinden derhal düzeltilmesi gerekir. Sıcaklık göstergeniz 90-96 santigrat derece arasında olması gereken optimum sıcaklığa ulaşmazsa termostatta bir hata olabilir. Çoğu araçta genellikle bir uyarı ışığı ile birlikte gelir.

Soğutma sıvısı da önemlidir, bu nedenle seviyeyi periyodik olarak kontrol edin ve her iki yılda bir değiştirtin. Sonunda soğutma özelliklerini kaybeder ve birkaç sistem bileşenine zarar verebilir.

Termostat

Arabanın ısınmaması: Isıtıcı göbeği

Isıtıcı göbeği, motordan geçen sıcak soğutucuyu alan ve havalandırma deliklerinden gelen ısıyı üreten, radyatöre benzer küçük bir cihazdır. Ayrıca tıkanabilir veya sızabilir ve ısı kaybına neden olabilir. Yolcu tarafı döşeme tahtasında ıslak bir yama bulursanız, ısıtıcı göbeğiniz arızalandığı anlamına gelir.

Parçanın kendisi o kadar pahalı değil, ancak çoğu araçta onu değiştirmek için tüm gösterge panosunun veya bölümlerinin çıkarılması gerekiyor. Bu, birkaç saatlik emek ve ağır bir fatura anlamına gelir.

Kendinizi bu duruma sokmamak için, yağınızı ve filtrelerinizi değiştirdiğinizde veya aracınızda her türlü rutin bakım yaparken aracınızın soğutma ve ısıtma sistemlerini en az yılda bir kez kontrol ettirmeyi alışkanlık haline getirin.