Ejderhalar gerçekten uçar ve ateş püskürtür mü?

Muhtemelen ejderhaların efsanevi hayvanlar olduğunu duymuşsunuzdur. Ne de olsa uçan, ateş püskürten bir sürüngen gerçek hayatta asla var olamaz, değil mi? Şimdiye kadar ateş püskürten ejderhaların keşfedilmediği doğru, ancak fosil kayıtlarında uçan kertenkele benzeri canlılar var. Bazıları bugün vahşi doğada bulunabilir. Kanatlı uçuş bilimine ve bir ejderhanın ateş bile üfleyebileceği olası mekanizmalara bir göz atıyoruz.

Uçan Bir Ejderha Ne Kadar Büyük Olabilir?

Bilim adamları genellikle modern kuşların uçan dinozorlardan geldiğini kabul ediyorlar, bu nedenle ejderhaların uçup uçamayacağına dair herhangi bir tartışma yok. Soru, insanları ve hayvanları avlamak için yeterince büyük olup olmadıklarıdır. Cevap evet, bir zamanlar öyleydi!

Geç Kretase döneminden pterosaur Quetzlcoatlus northropi bilinen en büyük uçan hayvanlardan biriydi. Büyüklüğüne ilişkin tahminler değişiklik gösteriyor, ancak en muhafazakar tahminler bile kanat açıklığını yaklaşık 200 ila 250 kilogram olan 11 metreye yerleştiriyor. Başka bir deyişle, bir insanı veya keçiyi kesinlikle alaşağı edebilecek modern bir kaplan kadar ağırdı.

Modern kuşların neden tarih öncesi dinozorlar kadar büyük olmadığına dair birkaç teori var. Bazı bilim adamları, tüyleri korumak için harcanan enerjinin boyutu belirlediğine inanıyor. Diğerleri, Dünya’nın iklimi ve atmosferik kompozisyonundaki değişikliklere işaret ediyor.

Ejderhalar Gerçek Mi?

Geçmişin ejderhaları bir koyunu veya insanı taşıyacak kadar büyük olabilirken, modern ejderhalar böcekleri, bazen kuşları ve küçük memelileri yerler. Bunlar, Agamidae ailesine ait olan iguan kertenkeleleridir. Aile, evcilleştirilmiş sakallı ejderhaları ve Çin su ejderhalarını ve ayrıca vahşi cins Draco’yu içerir.

Draco spp. ise uçan ejderhalardır. Gerçekten, Draco bir süzülme ustasıdır. Kertenkeleler uzuvlarını düzleştirerek ve kanat benzeri kanatlarını uzatarak 60 metreye varan mesafelerde süzülüyorlar. Kertenkeleler, inişlerini stabilize etmek ve kontrol etmek için kuyruk ve boyun kanatlarını kullanırlar. Bu canlı uçan ejderhaları, nispeten yaygın oldukları Güney Asya’da bulabilirsiniz. En büyüğü yalnızca 20 santimetre uzunluğa kadar büyür, bu nedenle yenme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Avrupalı ejderhalar devasa kanatlı canavarlar iken, Asya ejderhaları daha çok bacaklı yılanlara benziyor. Çoğumuz yılanları yerde yaşayan canlılar olarak düşünürüz, ancak havada uzun mesafeler boyunca kayabildikleri için “uçan” yılanlar vardır. Ne kadar mesafe? Temel olarak, bu yılanlar bir futbol sahası uzunluğunda bir mesafede havada kalabilir! Asya Chrysopelea spp. yılanlar vücutlarını düzleştirerek ve kaldırmayı optimize etmek için bükerek 100 metreye kadar “uçarlar”. Bilim adamları, yılanın başı yukarı ve kuyruğu aşağı doğru açılıyken, yılan gibi süzülme için en uygun açının 25 derece olduğunu buldular. Kanatsız ejderhalar teknik olarak uçamazken, çok uzun bir mesafe kayabilirler. Hayvan bir şekilde havadan hafif gazlar depolarsa, uçuşta ustalaşabilir.

ejderha gercek mi

Ejderhalar Nasıl Ateş Soluyabilir?

Bugüne kadar ateş soluyan hayvan bulunamadı. Ancak bir hayvanın alevleri dışarı atması imkansız değildir. Bombardıman böceği (Carabidae familyası), karnında, tehdit edildiğinde dışarı attığı hidrokinonları ve hidrojen peroksiti depolar. Kimyasallar havada karışır ve ekzotermik (ısı açığa çıkaran) bir kimyasal reaksiyona girer, esasen düşmana tahriş edici, kaynayan sıcak sıvı püskürtür.

Bunu düşünmeyi bıraktığınızda, canlı organizmalar her zaman yanıcı, reaktif bileşikler ve katalizörler üretir. İnsanlar bile kullandıklarından daha fazla oksijen solurlar. Hidrojen peroksit, yaygın bir metabolik yan üründür. Asitler sindirim için kullanılır. Metan, yanıcı bir sindirim yan ürünüdür. Katalazlar, kimyasal reaksiyonların verimliliğini artırır.

Bir ejderha, gerekli kimyasalları kullanma zamanı gelene kadar saklayabilir, onları zorla dışarı atabilir ve kimyasal veya mekanik olarak tutuşturabilir. Mekanik ateşleme, piezoelektrik kristalleri bir araya getirerek bir kıvılcım oluşturmak kadar basit olabilir. Yanıcı kimyasallar gibi piezoelektrik malzemeler zaten hayvanlarda mevcuttur. Örnekler arasında diş minesi ve dentin, kuru kemik ve tendonlar yer alır.

Bu nedenle, ateş püskürtmek kesinlikle mümkündür. Gözlemlenmedi, ancak bu, hiçbir türün yeteneği geliştirmediği anlamına gelmez. Bununla birlikte, ateş püskürten bir organizmanın bunu anüsünden veya ağzındaki özel bir yapıdan yapması da aynı olasılıktır.

ucan ejderhalar

Mitolojideki ejderhalar gerçek olabilir mi?

Filmlerde veya mitolojik alıntılarda tasvir edilen ağır zırhlı ejderha tamamen bir efsanedir. Ağır pullar, dikenler, boynuzlar ve diğer kemikli çıkıntılar bir ejderhayı uçması imkansız hale getirirdi. Bununla birlikte, ideal ejderhanızın küçük kanatları varsa, bilimin henüz tüm cevaplara sahip olmadığının farkına varabilirsiniz. Sonuçta, bilim adamları bombus arılarının 2001 yılına kadar nasıl uçtuğunu anlamadılar.

Özetle, bir ejderha var olsun ya da olmasın, uçabiliyor, insanları yiyebiliyor ya da ateş soluyabiliyorsa, aslında sizin ejderhayı tanımladığınız şeye bağlıdır. Uçan “ejderhalar” fosil kayıtlarında mevcut. Onlar sadece hayal ürünü değiller. Kanatsız ejderhalar, kelimenin tam anlamıyla uçmazken, herhangi bir fizik yasasını ihlal etmeden uzun mesafelerde kayabilirler. Hayvanlar aleminde ateş soluması bilinmiyor, ancak teorik olarak mümkün. Birçok organizma, kimyasal veya mekanik bir kıvılcımla depolanabilen, salınabilen ve tutuşabilen yanıcı bileşikler üretir.