Lastik üzerindeki sayıların anlamı

Bu rehberle lastik ebadını, yaşını, hız derecesini ve yan tarafta bulunabilecek diğer önemli verileri çözmenize yardımcı oluyoruz.

Lastiklerinizin kaç yaşında veya ne büyüklükte olduğunu bilmek ister misiniz? Lastiklerinizin yan tarafına damgalanmış alfa numerik kod olan lastik kenar bilgilerini nasıl okuyacağınızı bilmeniz gerekir. Ancak bir lastiğin yan tarafına bakıp sayıların, harflerin ve kelimelerin yarattığı karmaşanın hiyeroglifler kadar kafa karıştırıcı olduğunu düşündüyseniz, anlıyoruz. Lastiklerin yanaklarındaki alfabe çorbası rahatsız edici olabilir, ancak neye baktığınızı anladığınızda fikir yürütmek oldukça kolaydır.

Lastiğin markasının (Michelin, Continental, Hankook vb.) ve model adlarının ötesinde, yanak üzerine damgalanan çok sayıda veri, büyük ölçüde, lastiğin ne zaman ve nerede, ne kadar dayanıklı olduğuna göre imal edildiğine dair her türlü bilgiyi gerektiren hükümet düzenlemelerini karşılamak içindir. Endişe etmeyin. Lastik yanağının dilini deşifre etmek için buradayız. Aşağıdaki örnek lastik üzerinde pembe ile vurgulanan numaralar, aşağıdaki açıklamalara karşılık gelir.

lastik numaralari

1) Bunlar, lastiklerinizin büyüklüğünü gösterdikleri için herhangi bir lastikteki en önemli rakamlardan bazılarıdır. Bu durumda, lastik en geniş noktasında (belirli bir genişlikte bir tekerleğe monte edildiğinde) 245 milimetredir.

2) Eğik çizgiden sonraki sayı, en boy oranını veya profilini gösterir. Bu lastiğin yanak yüksekliği genişliğinin yüzde 40’ı kadardır.

3) “R”, radyal yapı anlamına gelir (daha nadir öngerilimli ve kuşaklı lastikler, sırasıyla bir D ve B ile gösterilir).

4) 18 rakamı, bu lastiğin 18 inçlik bir tekerleğe uyduğunu gösterir. Bazen harfler ilk rakamdan önce gelir. Bir “P”, esas olarak binek araçlarda kullanılan bir lastik olan p-metrik anlamına gelir. Bir “LT”, bir hafif kamyon lastiğini belirtir. “T”, bunun geçici bir yedek olduğu anlamına gelir. Bazı lastiklerde, radyal göstergeye iliştirilmiş bir “Z” veya “F” bulunur ve bu, Z dereceli bir lastiği (aşağıdaki servis açıklamasına bakın) veya bir patlak lastiği belirtir.

5) Bu alfa numerik kod, lastiğin performansına ilişkin iki önemli bilgi sağlayan hizmet açıklamasıdır: ne kadar ağırlık taşıyabilir ve ne kadar hızda güvenli bir şekilde çalışabilir. İkincisi bir aile sedanı mı yoksa sportif bir araç mı olduğunu gösterir.

 • L – 120 km/saat
 • M – 130 km/saat
 • K – 140 km/saat
 • P – 150 km/saat
 • Q – 160 km/saat
 • R – 170 km/saat
 • S – 180 km/saat
 • T – 190 km/saat
 • U – 200 km/saat
 • H – 210 km/saat
 • V – 240 km/saat
 • W – 270 km/saat
 • Y – 300 km/saat
 • (Y) – 300 km/saat’den fazla

6) Lastik yapıcıların tümü olmasa da çoğu, lastiğin en ağır noktasını kırmızı noktayla belirtir. Ancak lastik ve tekerlek dengesi ile ilgisi yok, bu yüzden pek önemli değil.

7) “Treadwear (Sırt aşınması)” kelimesinden sonraki sayılar, lastiğin sırt aşınmasını gösterir. Sayı ne kadar yüksekse, onunla daha fazla kilometre gitme olasılığınız o kadar artar. Ancak diş ömrünü belirleyen testler kesin değildir. Bu sayıyı bir lastiğin ne kadar dayanacağına dair bir gösterge olarak alın, ancak kesin bir öngörü olarak kabul etmeyin.

8‑9) “Traction (Çekiş)” kelimesinden sonraki harf, lastiğin dönmeden ıslak asfalt üzerinde sürüklendiğinde bir lastiğin ne kadar tutuş sağladığına ilişkin bir testten elde edilen bir derecelendirmedir. Acil durum frenlemesi sırasında bile lastiklerin yuvarlanmasını sağlayan kilitlenmeyi önleyici frenlere sahip günümüz otomobilleri için çok da önemli değil. “Temperature (Sıcaklık)” kelimesinin ardından gelen harf, bir lastiğin ısıyı ne kadar iyi dağıttığının bir göstergesidir.

10‑11) Bazı lastikler, “çamur ve kar” anlamına gelen “M + S” işareti taşır. Bu, lastiğin sırt blokları arasında biraz fazladan boşluk olduğu için bu koşullarda bir miktar ilave kabiliyete sahip olduğu anlamına gelir. Ancak bu tür lastikler kesinlikle kış (kar) lastikleri değildir ve geleneksel dört mevsim lastikleri bile olmayabilir. M + S işaretinin yanındaki üç tepe dağ kar tanesi simgesinin devreye girdiği yer burasıdır. Bir lastiğin yan duvarına kalıplanmış olması durumunda, önemli ölçüde kar kapasitesine sahiptir ve uygun bir kış lastiği olarak kabul edilmelidir.

12) Lastiğin bu alanı, orijinal ekipman (OE) işareti olarak adlandırılan şeyi gösterebilir. Otomobil üreticileri bazen standart, kullanıma hazır bir emtia lastiği alıp yapısını veya kauçuk bileşiğini modellerinden birinde daha iyi çalışacak şekilde değiştiriyor. Dolayısıyla, bir Ford Escort ve bir Chevy Cruze, neredeyse aynı görünen Firestone Firehawk AS lastikleri ile donatılmış olabilir, ancak her arabanın lastikleri sürüşü ve yol tutuşu etkileyecek şekillerde önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Aracınızın lastikleri bir OE kodu taşıyorsa, bunları aynı koda sahip aynı marka ve model lastiklerle değiştirmek en iyisidir. Lastik mağazaları ve çevrimiçi satıcılar, aracınız için doğru OE koduna sahip lastikleri bulmanıza yardımcı olabilir.

13) Bu, öncelikle lastik mühendisleri ve lastik meraklılarının ilgisini çeken, lastiğin yapı malzemelerinin bir listesidir.

14) ABD’de satılan her lastik, ABD Ulaştırma Bakanlığı (DOT) etiketine sahip olmalıdır. DOT kodunun Avrupa’daki eşdeğeri de (“e” ile başlar), ancak daha az üretici her iki lastiğin yan duvarına da baskı yapmaktadır. Bu sayı dizisi “-S” ile bitiyorsa, bu, lastiğin Avrupa gürültü düzenlemelerine uygun olduğu anlamına gelir.