Airport CEO inceleme

Apoapsis Studios’un erken erişimde yayınladığı bir havalimanını işletme ve yönetim oyunu olan Airport CEO incelemesine hoş geldiniz. Havalimanı deyince aklımıza amansız duyurular ve güvenlik uyarıları, farklı yolcu sınıfları, mantıksız kuyruklar ve bolca stres geliyor. Buna rağmen Airport CEO ile kendi havalimanımı yapmaya karar verdim.

Airport CEO inceleme

Sabiha Gökçen Havaalanından 40 dakika uzakta yaşıyorum. Birçok kere kullandığım korkunç bir yer, ama kuşkusuz, kendimi içinde sıkışıp kaldığım en kötü 10 havalimanı listesinde yer almayacak. Ne olursa olsun, onu geliştirebileceğimi düşünüyorum, bu yüzden ilk havalimanımı kelimenin tam anlamıyla üstüne kurdum. Bakalım tarafımdan yönetilen havaalanı, insanların hava yolculuğu hakkındaki düşüncelerini değiştirecek mi?

airport-ceo-inceleme-1

Bana verilen boş araziye bakarken, kendime biraz fazla güvenip güvenmediğimi merak etmeye başladım. İlk uçağımı bile kabul etmeden önce, yapacak milyonlarca işim var ve bu biraz kafa karıştırıcı. Kurulacak altyapı, inşa edilecek binalar, işe alınacak personel, doldurulacak yönetim kurulu koltukları var. Ve hala bir taksi yolu temelinin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Airport CEO, bir havalimanı işletmeciliğinin hemen hemen her yönüne ayak parmaklarını daldırır, bu yüzden ayrıştırılması gereken çok şey vardır. İnşaat, bakım, perakende satış, yolcu konforu, uçuş programları; bu çok büyük bir görevler listesidir.

Airport CEO oynanış

İlk olarak bir inşaat şirketi ile sözleşme imzalamanız gerekiyor. Yaptığınız anlaşma ile belli miktarda işçi almış oluyorsunuz. Pisti inşa etmeye başlayabilirsiniz. İlk olarak uçakların kalkış ve iniş yapacakları pisti inşa etmelisiniz, ardından stantları kurabilirsiniz. Etkileyici bir çalışma ve tüm bunları kavramanız için eğitim listesine göz atmanız yeterli. Artık taksi yolunun ne olduğunu da öğrenmiş olmalısınız. Uçakların park etmeden veya kalkmadan önce seyahat etmeleri gereken, stant ile pist arasındaki kısımdır. Bu, içerdiği bilgilerle beraber gerçekçi bir eğitim olduğunu kanıtlıyor.

Pist tamamlandığında ve tüm önemli parçalar arasındaki yollar birbirine bağlıyken, artık güzel havalimanınızın tadını çıkarmak için uçakları davet etmeye hazırsınız demektir. Tek bir düğmeye basarak genel havacılık (GA) uçuşlarının kapılarını açın. İlk başta küçük uçakların inişini ve kalkışını izlemek sizi sevindirecektir. Ancak işçiler için yapacak bir iş kalmadığından, şimdilik sadece aktif pistin etrafında oyalanacaklardır.

airport-ceo-inceleme 3

Bu noktada, bu uçaklar sadece kendi programlarına göre iniş yapıp, gece park edip sonra ayrıldığından, işlerin yönetim tarafı devreye girmiyor. Ayrıca çok para kazanmıyorsunuz, ki en önemli şey bu. Teknoloji kilidini açarak yakıt ihmali yapmaya başlayabilirsiniz. Böylece para kazanmaya başlayabilirsiniz. Uçakların pistinize park etmesinden de para kazanırsınız.

Airport CEO havalimanı inşa etme

Havalimanınızı artık büyütüp gerçek bir terminale çevirme zamanı gelmiş olabilir. Bunun için bir terminale, kapılara ve personele ihtiyacınız olacak. Terminalin giriş noktasının yol ile bağlantılı olmasına dikkat edin, veya yolu inşa edeceğiniz havalimanına göre düzenleyin. Sadece iç hat uçuşları için olan bir terminal, birçok gereksinimle birlikte gelir. Güvenli alanlara, kapılara, biniş masalarına, check-in masalarına, güvenlik istasyonlarına ihtiyacı var. Hepsi daha fazla paraya mal oluyor.

Ayrıca personel tutmanız gerekiyor. Personel ile ilgili kişisel ayrıntılar, profesyonel deneyim ve baskı altında ne kadar iyi olduğunu ortaya koyan bir dizi istatistik içeren bir dizi özgeçmişim ve başvuru olacak. Ayrıca gelen kutunuz müteahhitlerden gelen e-postalar, belediye başkanından mesajlar, hatta spam ile dolup taşıyor olacak.

airport-ceo-inceleme 4

Personel görevlendirmeye başlayarak havaalanında görev yapacak kadar personele sahip olacaksınız. Personel moral seviyesini arttırmak için bir personel odası da yapabilirsiniz. Kanepeler, daha fazla bitki ve bir PC ile tamamlanmış bir ofis masası olsun. Terminal çalışır durumdayken, havalimanınız gerçek bir havaalanı gibi görünmeye başlar. Artık daha fazla para kazanmaya başlıyorsunuz!

Airport CEO uçuş planlama

Havalimanından gelen yeni uçuşları yöneterek oynamaya devam edebilirsiniz. Küçük uçak uçuşlarının aksine, ticari uçuşlar planlanmalı ve bundan önce havayolları ile sözleşmeler imzalanmalıdır. Sözleşmeler, kaç uçuşun gerçekleşeceği, uçuşların ne kadar çabuk tamamlanması gerektiği ve sonunda ne kadar para kazanacağınız gibi ayrıntıları içerir. Bunu yaptıktan sonra, uçakların ne zaman kalkacağı ve hangi standa gideceğine karar vermek size kalmış.

Haftalık uçuş programını doldurduğunuzda, kendinizi boşta hissederseniz, ek trafiği idare etmek için yeni bir pist ekleyin. Ardından yükseltmelere devam edebilirsiniz. Pistlerinizi asfaltlayın, böylece herhangi bir onarım gerektirmez.

airport-ceo-inceleme-2

Ancak sözleşmeler tamamlandığında tekrar eyleme geçebilirsiniz, ancak gerçekten de tüm ağır işleri çalışkan çalışanlarımın yapmasına izin vermeden önce bir yönetici olarak bu ayarlamaları yapmalısınız. Artık uluslararası uçuşlara açılma zamanınız gelmiş olabilir. Eksik parçaları tamamlayın. Daha fazla teknolojinin kilidini açın. Havalimanınıza yeni stantlar koyacak yer kalmadıysa yeni alanlara inşa yapabilirsiniz. Terminali yeni kapılarla genişletebilir ve ardından tüm yolları ve taksi yollarını düzenleyebilirsiniz.

Nihayet her şey karmakarışık hale geldiğinde, havalimanını kontrol edemez hale geldiğiniz vakit belki de yeni bir havalimanı inşa etmeye başlama zamanınız gelmiş olabilir.