Cartel Tycoon inceleme

Cartel Tycoon, 1990’ların başlarında geçen Latin Amerika’da gelecek vadeden bir uyuşturucu baronu olarak oynadığınız bir iş simülasyonu ve yönetim oyunudur. Moon Moose tarafından geliştirilen oyun, tinyBuild tarafından 18 Mart 2021’de Steam’de erken erişim olarak yayınlandı.

Oyundaki amaç, rakip çetelerden, yetkililerden ve hatta ABD Hükümetinden kaçınarak işinizi büyütmektir. Uyuşturucu işi, fiyatları belirlemek ve para toplamak kadar kolay değil. Bu, yönetim kararları vermek, bir altyapı inşa etmek ve düşmanlarınızı ortadan kaldırırken iş yapabilen teğmenleri işe almakla ilgili. Teğmenlerinizi iyi seçin çünkü ölürseniz tüm operasyonunuzu onlar devralabilir.

Cartel Tycoon inceleme

Cartel Tycoon, çoğunlukla planlama, altyapı ve teğmeninizin ve uzmanlıklarının akıllıca kullanılması yoluyla karı maksimize etmekle ilgilidir. Ürünü yetiştirmek için çiftliklerle başlarsınız. Yetiştireceğiniz ürün opioidlerden esrara kadar değişir, ancak bir kez yetiştirildiklerinde, onları satmanın ve saklamanın bir yolunu bulmanız gerekir. Malınızı boşaltmak, özellikle yetkililer ortalığı karıştırmaya başladığında bazı sorunlar yaratabilir. Bunu gizlemek için akıllıca yöntemler kullanabilirsiniz. Uyuşturucuyu zararsız ürünlere koymak gibi ya da havaalanlarını ve limanları onların bakışları dışında ele geçirerek yetkilileri baypas edebilirsiniz.

cartel-tycoon-inceleme 2

Cartel Tycoon’da, özellikle diğer bölgelere yayılmak istiyorsanız, yerel yönetimlerle iyi geçinmek de önemlidir. Elbette, topraklarını talep etmeden önce herhangi bir yerel karteli yenmeniz gerekecek. Cartel Tycoon’da gerçekten savaş yok ama savaş kaçınılmaz. Örneğin, tartışmalı bir kaçakçılık limanını kaybederseniz, işinizi mahvedebilir. Ancak, teğmenlerinizi rakiplerinizi yenmek için yeterli güce sahip olmadan gönderirseniz, öldürülürler ve sadece öldürülmekle kalmazlar; muhtemelen parçalanırlar ve örnek olarak bırakılırlar. Cartel Tycoon, uyuşturucu ticaretinde yaşamı ve kaçınılmaz ölümü şaşırtıcı derecede kasvetli bir şekilde ele alıyor.

Cartel Tycoon oynanış

Cartel Tycoon bir Erken Erişim oyunudur, ancak buna rağmen şık ve görsel olarak hoştur. Oynamanın iki farklı yolu var: Uyuşturucu ticaretini size gösteren ve sizi bir mafya babası olmayı öğreten etkileyici bir hikaye var. Zorlu bir sandbox modu da var. Ama ısrarla ve biraz da şansla Latin Amerika uyuşturucu ticaretinden payınızı almayı başarabilirsiniz. Son derece görsel olarak hoş olsa da, Cartel Tycoon tam olarak yayınlanmadan önce denge güncellemeleri, yeni binalar ve genişletme güncellemeleri alacak.

cartel-tycoon-inceleme 3

Cartel Tycoon’dan bu kadar etkilenmeyi beklemiyordum. 4X oyunu olmasa da, yönetim türüne biraz acımasız bir genişleme katıyor ve bu son derece çekici. Cartel Tycoon’un Erken Erişim ile nasıl şekillendiğini görmek beni heyecanlandırıyor.