Dağ bisikleti satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

MTB’de yeniyseniz veya toprağa çarpmanın ve yoldan çıkmanın heyecanını arayan bir yol sürücüsüyseniz, doğru dağ bisikletini bulmak söz konusu olduğunda neye bakmanız gerektiğini bilmek kullanışlıdır. Bu nedenle, yola hazır hale gelmek için mükemmel bisikleti nasıl bulacağınızla ilgili en iyi ipuçlarımıza göz atın.

1. Doğru boyut seçimi

İlk olarak, diğer her şey doğru çerçeve boyutuna göre ikincildir. Ancak belirtilen boyuta güvenmeyin, birçok şirket giderek artan yanlış sayılar yerine küçük, orta ve büyük gibi tabirler altındaki boyutlara geçerken, tabirin ne anlama geldiğine dair standart bir fikir yoktur. Bir markanın söylediği aynı büyüklüğü, diğer bir marka ile eşleşmeyebilir. Bu tür genel boyutların yerine bisikletin size uygun olup olmadığından emin olmak istersiniz. Uzanma mesafesini (seleden parmaklıklara olan mesafeyi) ve stack mesafesi (krankın merkezinden ana boruya olan mesafe) ölçümlerine bakın ve bir yol bisikletinden daha büyük almaktan korkmayın.

Uzun ön üçgen, aksı daha ileriye götürür ve ilk çarpışmada parmaklıkların üzerinden kaymadan onu ağırlıklandırmanıza (kavrama için) izin verir. Ayrıca ön tekerleğinizi dik tutarak tırmanmaya yardımcı olur. Kısa bir sele borusu, iyi bir duruş ve en büyük manevra alanını sağlar, ancak sele direğini fazla uzatmadan yine de tam pedal yüksekliğine sahip olabileceğinizden emin olun.

mtb bisiklet boyutları

2. Tekerlek boyutu seçimi

Çaplar, 27,5 inç (650b, yol ve yokuş aşağı) veya 29 inç (XC, yol) gibi kolay, ikili bir seçenekte standartlaştı. Bununla birlikte, geniş kenarlı Plus boyutları ve 29 inçlik yokuş aşağı tekerleklere yönelik son trend, suları bulandırıyor.

Güçlü, sert ve hafif 29’lar kuşkusuz önümüzdeki birkaç yıl içinde, uygun lastikler ve şasilerle birlikte daha yaygın hale gelecektir, ancak şimdilik seçim büyük ölçüde aynı kalmaktadır: uzun kilometreler için daha büyük çemberleri veya zorlu yollar için daha küçük, daha güçlü olanları tercih edin. Büyük gövdeler sert yollarda gerçekten işe yarayabilir, ancak lastik basıncına karşı hassastırlar.

3. Hardtail veya full-sus seçimi

Arka amortisör, yataklar, bağlantı ve tam süspansiyonun ekstra üretim karmaşıklığı maliyetlidir. Sonuç olarak, aynı fiyata tam kapsamlı bir bisiklet yerine bir hardtail üzerinde daha iyi bir parça spesifikasyonu almanız olasıdır. Daha az bakım masrafı ve daha az sorunla karşılaşacaksınız.

Öte yandan, tam kapsamlı bisikletler artık her zamankinden daha gelişmiş, bu nedenle avantajları hala dezavantajlarından daha ağır basabilir. İkisini de göz ardı etmenize gerek yok.

dag bisikleti secimi

4. Ağırlık konusunda takıntılı olmayın

Ağırlık önemlidir, ancak arazide güç marjinal olarak daha önemlidir. Direksiyon hassasiyeti, viraj alma ve kendine güven, hızınızı düşürür. Fazladan birkaç kg ağırlık taşımak ve bisikletinizi çitlerden uzak tutmak daha iyidir. Ve tamirci dışında da.

5. Gösterişli ıvır zıvırlara dikkat edin

Güzel bir arka mekanizma (vites değiştirici) sizi yanıltmasın: Bunların bisikleti satmaya yardımcı olacak şekilde yükseltilmesi yaygındır. Kaliteli bir mekanik önemlidir, ancak vites değiştiriciler ve aynekollar da önemlidir. Düşük özellikli bileşenlerin daha ağır, daha ilkel olduğunu ve para ödemeye değmediğini unutmayın, bu nedenle gelecekteki yükseltmeler için planınızı hesaba katın.

6. Süspansiyon kalitesini seçin, miktarı değil

Bakmakta olduğunuz bisikletin üzerindeki çatalların ve şokların (tam anlamıyla) incelemelerini kontrol edin ve tam modelleri almak için üreticinin sitesini kullanın. OE (orijinal ekipman) birimlerinin benzer görünümlü satış sonrası olanlardan farklı (genellikle daha düşük) bir özellik olabileceğini unutmayın. Kaliteli sönümleme ve düzgün bir hava yayı, sizin için herhangi bir ekstra seyahatten çok daha fazlasını yapacaktır.

bisiklet secimi

7. Geleceğe hazır tasarım arayın

Mevcut / popüler aks çaplarını ve aralıklarını, ayrıca kulaklık, orta göbek ve hatta sele direği çaplarını kontrol edin. Örneğin, en küçük çapta giderek daha popüler hale gelen damlalık direğini (hareket halindeyken sele yüksekliğini değiştirmek için) elde etmekte zorlanacaksınız. “Gizli” damlalıklar için dahili yönlendirme de arzu edilir, ancak görünüşte iç dişli kabloları / fren hortumları ne kadar kazanç sağlarsa, gürültü ve bakım kolaylığında kaybedilebilir.

8. Bütçenin bir kısmını elde tutun

Daha geniş kapsama alanı, daha güçlü yapısı ve makul zirvesi ile özel bir arka kasktan yararlanacaksınız. Ayrıca bir sırt çantası ve uçan pisliği önlemek için gözlük de isteyebilirsiniz. Ayrıca düz pedallar için yapışkan ayakkabılar veya dağ bisikletine özel ayakkabılar, kramponlar ve klipssiz pedallar var.

Arazinize uygun yeni lastikler de isteyebilirsiniz veya OE lastikleri, satış sonrası isimlerinden daha sert, daha ucuz bileşikler ve / veya daha ağır çelik boncuklar kullanabilir. Ayrıca vitesinizi ayarlamak ve neredeyse kesinlikle kokpitinizin şeklini ve boyutunu özelleştirmek isteyebilirsiniz.

Olumlu yönden bakarsak, bunların hepsi hala bisikletinizi yükseltmek olarak sayılıyor!