En iyi futbol oyunları 2024

PC’deki en iyi futbol oyunları hangileri? Genellikle PC’de oynayabileceğiniz iki veya üç futbol oyunu varmış gibi hissedebilirsiniz. FM, futbol menajerlik oyunlarının kralıdır. Gerçekten de spor simülasyon oyunları söz konusu olduğunda en iyisidir.

Sports Interactive’in uzun süredir devam eden serisi, her zaman en iyi futbol bilgisayar oyunumuz olacak, ancak PC’de hepsi kendi stiline, oyun mekaniğine ve zamanınızı ve dikkatinizi hak eden gerçeküstülüğe sahip bir sürü futbol oyunu var. İster radara yakalanmayan bir stüdyo oyunu, ister bağımsız bir oyun, isterse farklı spor dallarında bir şey olsun, her taraftar için bir futbol oyunu var…

Değeri bilinmeyen bu klasiklere ışık tutmak için favorilerimizi bu kullanışlı listede derledik. O halde en sevdiğiniz retro futbol formasını giyin bu FM alternatiflerini kendiniz için dikkatlice inceleyin.

Football Manager

Football Manager

Bu listenin çoğunu ona alternatifler sunmak için harcadığımızı biliyoruz, ancak futbol oyunlarını sevenler için bu listenin başına Football Manager’ı dahil etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Her yeni yinelemede daha da güçleniyor (fiyatı da artıyor) gibi görünen ender serilerden biri olan Football Manager serisi, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray ile Şampiyonlar Ligini kazanmanıza izin veren en gelişmiş futbol yönetim ve simülasyonudur.

Yıldız yetenekleri keşfediyorsunuz, bireysel antrenman programları düzenliyorsunuz, maaşlar için pazarlık ediyorsunuz ve ilk yarıyı 2-0 geride girdikten sonra takımınızı canlandırmak için doğru kelimeleri bulmaya çalışıyorsunuz. Kendinizi gerçek bir antrenör gibi taç çizgisinden gelen emirleri kutlarken ve havlarken bulun (bazen son dakikada yenen gol ile kaybedile çok şeyden ötürü benim gibi mouse kırmışlığınız var mıdır bilmiyorum).

FIFA

FIFA

FIFA serisi, herhangi bir yıllık oyun serisinde olduğu gibi iniş çıkışlar yaşadı, ancak bir futbol maçını kontrol ediyormuş gibi hissettirecek çok az oyunun yaklaştığı inkar edilemez. Her oyuncuyu tanımlayan istatistikler, nitelikler ve özellikler sahada, yıldız stoperinizin tehlikeli ilk dokunuşu neredeyse rakibin kaleye gol atmasını sağladığında veya sıkışık bir orta sahada top sürmeye başladığınızda sahada hissedilebilir. Kariyer modu, son gelişmelere rağmen Football Manager’ınkine mum tutamaz, ancak sahada hala eşsizdir.

FIFA 23, kaputun altında pek değişmedi. Beklenmedik bir vuruş yapıyorsanız, oyuna girip günü kurtarmanıza olanak tanıyan yeni bir etkileşimli maç simülasyonu sayesinde kariyer modu daha iyi durumda. Oynanış, daha iyi geçiş ve yön ile biraz daha düzenli, ancak çoğunlukla bu çok tanıdık bir yıllık sürüm.

eFootball – PES

eFootball

Konami’nin Pro Evolution Soccer serisinden bahsetmeden FIFA’dan söz edemezsiniz. eFootball 2022, önceki yıla göre herhangi bir yükseltme içermiyor, bunun yerine geliştiriciler PES 2022’yi oluşturmaya odaklandı. Neyse ki bu, dünyanın dört bir yanından hayranların oyunu tamamen dönüştürmek için kendi modlarını oluşturmasını engellemedi. PES’in en büyük dezavantajlarından biri, FIFA’ya kıyasla sahip olduğu lisans eksikliğidir, ancak PES, oyuncuların modları kullanarak kendi özel takımlarını eklemelerine izin verir.

Yalnız oyuncular için Master League, herhangi bir futbol oyunundaki en iyi tek oyuncu modlarından biridir. Master League modunda, oyuncular birkaç sezon boyunca bir futbol kulübünü kontrol eder. Sadece transferlerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız, oyuncularınızın gelişimi için benzersiz antrenman programları oluşturmak, özellikle büyük bütçesi olmayan kulüpler için çok önemlidir.

Rocket League

Rocket League

Bu tipik futbol oyununuz değil, ancak Rocket League, roket yakıtlı arabalar ve araçlarla karıştırılmış atari tarzı futbolu sayesinde teknik olarak futbol tabanlı bir oyundur. Psyonix’in popüler oyunu hakkında sevilecek çok şey var. Akıcı, fizik odaklı mekaniği bir zevktir ve farklı, harika ve bazen komik derecede kötü hedeflere ve anlara yol açar. 3’e 3 maçları her zaman yoğundur ve sonuçlar, iyi bir seans geçirip geçirmediğinize, kiminle takım olduğunuza ve genellikle topun nereye düştüğü konusunda tamamen şansa bağlı olarak bir yönde değişebilir.

Özelleştirme seçenekleri, tamamen size ait bir araç oluşturmanıza olanak tanır ve mükemmel uyumunuzu bulana kadar deneyebileceğiniz çeşitli oyun modları vardır. Çevrimiçi gündelik ve rekabetçi maçlar, çevrimdışı bir Sezon Modu, basketbol ve hokey benzeri ekstra modlar ve seçenekleri, size sunulan oyun türlerinden yalnızca birkaçıdır. Tüm bunları Rocket League Season Pass ile bir araya getirim; burada ödüller kazanabilir, dünya sıralamasında yükselebilir ve XP artışları elde edebilirsiniz.

Football Drama

Football Drama

Bu nefis mizahi oyunda futbol, ​​gerçek zamanlı strateji ve kart savaş oyunları oynanışıyla buluşuyor. Varoluş sorunları olan bir menajer Rocco Galliano olarak, kötü durumdaki Calchester United kulübünün kaderini değiştirmekle görevlendiriliyorsunuz.

Bunu yapmak yine de kolay olmayacak. Eski Telltale oyunları gibi, oyuncu seçimi de Football Drama’nın büyük bir parçasıdır. Gazeteciler, kulüp sahibi, suç örgütleri ve hatta evinizin kedisi ile düzenli olarak görüşeceksiniz ve bu sohbetler sırasında verdiğiniz kararların yönetim yolculuğunuzun tüm yönleri üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri var. Sizi işe alan adama tükürürseniz, takımı devraldığınız gün içinde kovulabilirsiniz. Mafyayla bir oyun oynarsanız ve basına sızarsa kapınıza öfkeli bir kalabalığı toplayabilirsiniz.

Football Drama’nın sıra tabanlı maç mekanikleri, etkileşimlerinize dayalı olarak kazandığınız “slogan kartlarının” kullanımıyla birleştiğinde, sonuçları lehinize veya tersine çıkarabilir ve FM’den ilham alan maç motoruna ilgi çekici bir katman ekleyebilir. Takımınızın dayanıklılığı ve kart kullanımı, maçları kazanmak için çok önemlidir, bu nedenle bunları stratejik olarak bir arada uygulamak, zafer ve yenilgi arasındaki fark olacaktır. Oyunlar ve yorumlar bir süre sonra kendini tekrar ediyormuş gibi gelebilir ve Football Drama’nın dallara ayrılan devasa anlatımına rağmen açabileceğiniz sadece yedi son var. Eşsiz oynanış, komik mizah ve edebi esinli olay örgüsü karışımıyla, bu oyun kontrol etmeniz gereken bir şey.

Football, Tactics & Glory

Football Tactics Glory

FM’ye benzese de Football, Tactics & Glory’de bundan daha fazlası var. XCOM satranç benzeri stratejiyi RPG öğeleriyle birleştiren Creoteam’in yönetim simülasyonu türündeki orijinal dönüşü, oyuncu geliştirme ve taktik oyun planlarına eğlenceli ama gerçekçi bir yaklaşım getiriyor.

Tamamen özelleştirilebilir oyuncu yüzleri, FM’yi andıran yenilenme yüzlerine kıyasla yıldızlarınıza biraz kişilik kazandırmanıza olanak tanırken mod desteği, oyunu taze tutmak için gerçek hayattaki ligler ve turnuvalar eklemenize olanak tanır. İzleyicilerin yayıncılarla etkileşime geçebileceği ve hayranlarınızın yönetim yolculuğunuzda sizin kadar büyük bir rol oynayabileceği Twitch entegrasyonunu ekleyin.

FM’nin derinlemesine mekaniğine daha ucuz bir alternatif veya Blood Bowl’a gerçekçi bir futbol alternatifi arıyorsanız, Football, Tactics, & Glory sağlam bir PC futbol oyunudur.

Pixel Cup Soccer

Pixel Cup Soccer

Pixel Cup Soccer bir süredir piyasada ama 80’lerin sonu ve 90’ların başındaki futbol oyunlarının sadeliğini hatırlatan başka bir oyun.

Piksel estetiği, 3D grafikler sunmadan önce FIFA oyunlarının nostaljisini uyandırıyor. Yerel çok oyunculu desteklenir ve boş zamanlarınızda kazabileceğiniz çeşitli farklı yarışmalar vardır. FM dahil çok az futbol oyununun desteklediği Kadınlar Dünya Kupası ve Piksel Kupası ile burada kadın futbolu için bile destek var. Super Arcade Football, beklediğiniz nostalji heyecanını getirmiyorsa, Pixel Cup Soccer sizi sınırların ötesine taşımaya yardımcı olabilir.

Behold the Kickmen

Behold the Kickmen

Futbolun ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan biri tarafından geliştirilen bir futbol oyunu hayal edin. Behold the Kickmen çizgisinde bir şey düşündüyseniz, haklısınız. Çılgın bir futbol simülasyonu olan Behold the Kickmen, futbolu çok fazla yeniden icat etmeden yeniden icat ediyor.

Sizi meşgul edecek aptal bir hikaye modu varken, işler sizin beğeninize göre biraz fazla ciddileşiyorsa, oyunu distopik bir kan sporuna dönüştüren seçeneklerde bir modu etkinleştirebilirsiniz. Çok oyunculu olmaması utanç verici çünkü özellikle kan sporu modunda arkadaşlarınızı unutmak için hırpalamak komik olurdu. Behold the Kickmen, ucuz, eğlenceli bir indie oyunu.

Kopanito All Stars Soccer

Kopanito All Stars Soccer

Hiç hakemsiz ve süper güçlerle dolu oyunculara sahip bir maç görmek istediniz mi? Merixgames’in futbol oyunu bir süredir piyasada, ancak karikatürize çekiciliği ve beceriye dayalı oynanışı, ilginizi çekecek çok şey olduğu anlamına geliyor. Bölgesel turnuvalar ve ligler, beş oyuncuya kadar çok oyunculu destek ve dört zorluk seviyesi size paranızın karşılığını verir ve hatta eğer varsa arkadaşlarınıza göndermek için ustaca veya şaşırtıcı hedeflerinizi ve kutlamalarınızı animasyonlu GIF’lere dönüştürme seçeneği bile vardır.

Yine de, oyunun gerçekten parlamasını sağlayan süper güç yetenekleri. Rakiplerinizden uzağa ışınlanabilir, kaleci dahil tüm oyuncuları yoldan çıkaran süper şut golleri atabilir ve hatta topu yanınızda çeken bir mıknatıs kullanabilirsiniz. Tuhaf ama ödüllendirici, özellikle oyunun kontrol sisteminde usta olursanız ve haftalarca zanaatınızı geliştirdikten sonra nihayet oyunun en zor zorluk ayarını geçtiğinizde tatmin olacaksınız.

Super Arcade Football

Super Arcade Football

Futbol oyunlarının eskiden yukarıdan aşağıya 2B olduğunu hatırlıyor musunuz? Super Arcade Football, bu estetiği tekrarlar. Sensible Soccer ve Italia ’90 günlerine geri dönen OutoftheBit’in retro esinli oyunu, hafıza şeridinde bir yolculuğa çıkmak için eski konsollarınızın tozunu almak istemenizi sağlayacak.

Öncüllerinden daha hızlı ve grafiksel olarak üstün, ancak tüm oyun mekaniği özellikleri burada. Oynamak için kurudan çamurluya ve buzluya kadar farklı saha türleri mevcuttur, pas, şut ve hareket gibi basit kontroller tek ihtiyacınız olan şeydir ve bir arkadaşınızın veya üçünün katılmasını istiyorsanız dört oyuncuya kadar destek vardır.

Chuck, daha büyük hedefler ve zıplayan duvarlar ve bir çevrimiçi mod da dahil olmak üzere bazı komik maç değiştiricileri ve Super Arcade Football, SNES ve Mega Drive döneminde büyüyenler için bir zevktir.

Totoball

Totoball

Masa futbolu ya da yaygın olarak bilinen adıyla Fussball eğlencelidir, bu yüzden bunu seviyorsanız, bu şaşırtıcı derecede etkili PC bağlantı noktası Totoball’u da seveceksiniz.

Artur Rezende tarafından geliştirilen Totoball, dünyanın dört bir yanındaki ortak salonlarda ve barlarda hepimizin oynadığı ve sevdiği fiziksel oyunun karbon kopyası. Gerçek hayattaki karşılığı gibi, Totoball’un mekaniği çok basittir; o kadar ki oynamak için kullanmanız gereken sadece iki tuş vardır.

Elbette, gerçek dünyaya adım atabilir ve düzgün bir şekilde langırt oynayabilirsiniz. Ancak evden çıkmak istemediğiniz günler için Totoball, zaman geçirmesi kolay bir oyundur.