Volkswagen model adlarının anlamı nedir?

Volkswagen veya Almanca’da anlamı “halkın arabası” olan ünlü otomotiv devi, 1937’de sadece elli Almandan birinin bir arabaya sahip olduğu bir dönemde herkes için uygun fiyatlı otomobiller üretmeyi hedefleyen ikonik Beetle ile sektördeki yolculuğuna başladı. Yüzyıldan kısa bir süre içinde dünyanın en büyük otomobil üreticisi haline geldi. Telaffuzu kolay olsun ya da olmasın, Volkswagen araçlarını hepsinin aynı derecede ilginç bir hikayesi olan birçok ilginç isme sahiptir.

Arteon

VW’nin isimleriyle ilgili anlayışımıza mevcut serinin tartışmasız en güzel otomobili ile başlıyoruz. Arteon adını, Volkswagen’in uyumlu tasarıma odaklanmasını vurgulayan Latince sanat kelimesi “artem” den alıyor. Dört kapılı coupe zarif bir şekilde tasarlandığı için isim bir eldiven gibi uyuyor.

arteon

Atlas

Arteon, Passat B8 ve Golf k7 gibi arabalarla paylaştığı MQB platformunda inşa edilen en büyük araç olan Atlas, adını Yunan mitolojisinde göksel cennetleri sonsuza kadar desteklemeye mahkum edilen bir titan olan Atlas’tan alıyor. İsim büyük, yedi koltuklu SUV için uygundur.

atlas

Beetle

Pistleri süsleyen ilk Volkswagen resmi olarak Type 1 olarak adlandırıldı, ancak popülerlik kazandıkça insanlar sevgiyle ona Beetle kelimesinin Almanca karşılığı olan Kaefer adını vermeye başladı.

Alman otomobil üreticisinin tarihindeki en popüler otomobil haline geldi ve takma adının İngilizce çevirisi başka dillere geçiş yaptığında, 40’ların sonlarında arabanın resmi adı Beetle oldu.

Corrado

Bu liftback coupe, markanın hayranları için bir kült kahraman haline geldi. 1988’den 1995’e kadar Scirocco’nun yerini almak üzere inşa edildi ve modern W12’nin büyük babası olan ünlü VR6 motoruna sahipti. Adını koşmak anlamına gelen İspanyolca “correr” fiilinden alır.

Eos

Spor kompakt cabrio, VW’nin Corrado’dan bu yana ilk üretim coupe’iydi ve beş parçalı katlanabilir ve geri çekilebilir kapalı tavana sahipti. Atlas gibi, isim de şafak tanrıçasının adını ödünç alarak Yunan mitolojisinden esinlenmiştir.

Golf

Bu model kesinlikle günümüzün en popüler Volkswagen’i ve 70’lerin ortalarında Beetle’ın yerini almak için geliştirildi. Sekiz nesil sonra, Golf hala ortalıkta ve hatta tamamen elektrikli bir versiyona sahip. Efsaneye göre, resmi versiyon Gulf Stream’in Almanca çevirisine atıfta bulunmasına rağmen, önemli pozisyondaki bir yöneticinin atına verdiği isimden esinlenildi.

golf

Passat

Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanan ve 1973’te piyasaya sürülen araç, Volkswagen’in ilk modern çağ aracıydı. İsim, markanın birçok modelinde olduğu gibi aynı rüzgar motifine dayanıyor. “Passatwinde” Almanca’da ticaret rüzgarları anlamına geliyor.

passat

Taos

Kuzey Amerika pazarları için özel olarak üretilen SUV, adını nefes kesen manzarası ve kültürüyle yüzyıllardır bilinen New Mexico’daki bir kasabayla paylaşıyor. Aynı zamanda, eski VW modellerine adanmış bir onarım kitabı ve kılavuzu yazan eski Taos’ta ikamet eden John Muir’e bir övgü niteliğindedir.

Touareg

Porsche Cayenne ve Audi Q7 ile platformları paylaşan orta boy SUV, adını Sahra Çölü’nün göçebe halkından alıyor ve hepsinin model adını telaffuz etmesi en zor olanı olabilir.