Brake-by-wire nedir ve nasıl çalışır?

Otomotiv endüstrisinde kullanılan brake-by-wire fren teknolojisi, frenlerin elektrikli yollarla kontrol edilmesini sağlar. Geleneksel hizmet frenlerini tamamlayabilir veya bağımsız bir sistem olarak kullanılabilir. Hibrit ve bataryalı elektrikli araçların katlanarak büyümesiyle, bu teknoloji bağımsız bir sistem olarak yaygınlaştı, ancak aynı zamanda elektrikli park freni şeklinde ana akım araçlarda da bir süredir kullanılmaktadır.

Geleneksel bileşenleri elektronik aktüatörler ve sensörlerle değiştirir ve özellikle fren pedalının hem frenlemeyi hem de ürettiği enerjiyi kontrol edebildiği rejeneratif frenleme kabiliyetine sahip araçlarda kullanışlıdır.

Brake-by-wire nedir?

Geleneksel bir fren sistemi, frenleme kuvvetini artırmak için bir ana silindir ve bir vakum pompası gerektirir. Bir brake-by-wire fren sistemi, fren pedalına ne kadar bastığınızı izleyen ve bilgileri bir kontrol ünitesine gönderen bir seyir sensörünü kullanarak frenleri elektronik olarak kontrol eder. Buna karşılık, bu ünite, aracı yavaşlatmak veya durdurmak için gerekli basıncı üreten entegre bir elektrikli pompa ile iletişim kurar.

Porsche Taycan veya Audi e-tron gibi bazı araçlarda, pedala hafifçe basmak rejeneratif frenleme özelliğini etkinleştirecek ve gerçek hidrolik, ancak belirli bir eşiğe ulaşıldıktan sonra devreye girecektir.

Brake-by-wire nasıl çalışır?

Sistem ayrıca güvenliği artırmak için fren performansını dinamik olarak uyarlayan, aracın çalışmasını, yol koşullarını ve sürücü eylemlerini izleyen bir dizi sensöre sahiptir.

Performans ve verimlilik açısından elektrikli pompa, geleneksel bir vakum pompasından daha fazla güç sağlayabilir ve bu da durma mesafelerini önemli ölçüde azaltır.

Ayrıca, fren pedalının seçilen sürüş modlarına göre özelleştirilmesine izin verir. Örneğin, bir spor sürüş modu kullanıyorsanız, fren pedalı daha duyarlı olacaktır ve bir konfor modu seçilirse frenleme daha yumuşak olacaktır.

Diğer bir avantaj, frenler hırpalandığında ve ısındığında fren pedalı hareketinin artmamasıdır. Bu, zorlu sürüş koşullarında aracın daha verimli fren yapacağı anlamına gelir.

brake-by-wire teknolojisi

Brake-by-wire sistemi arızalanırsa ne olur?

İnsanların bu sistemle ilgili en büyük korkularından biri, pedal ile frenler arasında fiziksel bir bağlantı olmamasıdır. Bir sistem arızası durumunda, fren pedalından gelen mekanik basınç elektronik çalıştırma sistemini atlayacak ve yine de aracı durdurabilecektir.

Diğerleri, üretilen simüle edilmiş geri bildirimin sentetik, bağlantısız ve genellikle sıkıcı göründüğünden şikayet ediyor. Bu, elbette, bir otomobil üreticisinden diğerine değişir, ancak tüm bileşenler doğru çalışıyorsa, geleneksel frenlemeye kıyasla geri bildirimde çok fazla fark olmamalıdır.

Brake-by-wire türleri

Geleneksel sürtünme freni bileşenlerinin yardımı olmadan tek başına Brake-by-wire fren teknolojisini kullanan sistemler, henüz prototip araçlarda kullanılsa da henüz yollara sürülmedi.

Brake-by-wire sürüş teknolojisinin bir başka biçimi de bir süredir piyasadadır ve aşina olabilirsiniz. Elektronik gaz pedallarının gaz pedalı ile motor gazı arasında mekanik bir bağlantısı yoktur. Bunun yerine, bir dizi sensör, gaz kelebeğini ve enjekte edilen yakıt miktarını ayarlayan ECU’ya bilgi gönderir. Bu, yakıt tüketimini ve emisyonları kontrol ederek verimliliği artırır.