Yağmurluk nasıl temizlenir?

Yağmurluklar çok sayıda stil, renk ve kumaşa sahiptir. Ucuz plastik tasarımlara kadar her birinin bizi yağıştan koruması gerekiyor. İster birkaç lira ister binlerce lira harcayın, yağmurluğunuzu nasıl temizleyeceğiniz, ne kadar iyi performans gösterdiğini ve ne kadar süre dayanacağını belirleyecektir.

Yağmurluklar suya maruz kalmaya açıkça dayanabilirken, cilayı bozabilecek aşırı kullanım ve yüksek sıcaklıklardır. Yağmurluğunuzu temizlemeden önce, uygulanan kumaşın türünü ve su geçirmez veya suya dayanıklı kaplamayı anlamanız önemlidir.

Su geçirmez kumaşa sahip olanlar nefes alabilir veya nefes alamaz olabilir. Kauçuk, vinil ve plastik kaplamalar nefes almazken, su geçirmez bir kaplama ile işlenmiş pamuk ve sentetik elyaf kaplamalar nefes alabilir. Suya dayanıklı kaplamalar, kısa bir süre için hafif yağışları itecek bir kaplama ile işlem görmüş doğal veya sentetik liflerden yapılabilir. Bunlar genellikle nefes alabilir ve bakımı kolaydır.

Yağmurluk Ne Sıklıkta Temizlenir?

Yağmurlukta parçalar, yiyecek veya çamurdan gözle görülür lekeler varsa, temizlik zamanı gelmiştir. Düzenli temizlik, koruyucu kaplamayı aşındırabilecek yüzey kirini çıkararak yağmurluğun su geçirmezliğini artırır. Tüm yağmurluklar ve giysiler, saklamadan önce temizlenmeli ve iyice kurutulmalıdır.

Bir yağmurluk suya karşı direncini kaybetmişse, temizlenmeli ve ticari dayanıklı su itici (DWR) bir ürünle işlemden geçirilmelidir.

Yağmurluk temizliği

1. Bakım Etiketini Okuyun

Yağmurlukların o kadar çok çeşidi vardır ki, ilk kez temizlemeden önce bakım etiketini okumanız çok önemlidir. Bazı yağmurluklar, yalnızca ekli astarlar veya iyi yıkanmayan iç kumaşlar nedeniyle kuru temizleme tavsiyesinde bulunabilir. Bazı astarlar ayrı ayrı çıkarılıp temizlenebilir.

2. Makine mi, Elde Yıkama mı?

Yağmurluk yıkanabilir olarak etiketlenmişse, yıkayıcıda veya büyük bir lavabo veya küvette elde yıkayarak temizlenebilir. Her iki temizlik türü için de su sıcaklığı ve deterjanlar için aynı önerileri izleyin.

3. Lekelere Ön Temizleme

Vinil veya plastik kaplamalar için, görünür çamur ve kiri silmek için nemli bir mikrofiber bez ve bir miktar çamaşır deterjanı veya bulaşık deterjanı kullanın. Dokuma kumaş yağmurluklar için, yaka ve manşetlerin iç kısmındaki yiyecek lekelerini ve vücut kirlerini bir miktar enzim bazlı leke çıkarıcı veya biraz çamaşır deterjanı ile ön işlemden geçirin. Temizleyiciyi parmaklarınızla ovalayın ve yağmurluğu yıkamadan önce kiri gevşetmek için en az 10 dakika çalışmasına izin verin.

4. Bir Su Sıcaklığı ve Yıkama Döngüsü Seçin

Yağmurluk kumaşları için soğuk veya ılık su en iyisidir. Aşırı sıcak su, vinil ve plastik yüzeyleri yumuşatabilir ve çıkarılması zor kırışıklıklar bırakabilir. Ajitasyonu sınırlamak için yağmurluklar için yumuşak veya kalıcı baskı döngüsünü seçin.

5. Bir Deterjan Seçin

Su geçirmez yüzeylerin korunmasına yardımcı olmak için yağmurlukları yıkamak için hafif, biyolojik olarak parçalanabilir bir çamaşır deterjanı kullanın. Deterjanı aşırı dozda kullanmamaya dikkat edin. Liflerde kalan herhangi bir kalıntı, su geçirmez kaplamanın etkinliğini azaltacaktır.

Giysi performansını etkileyebilecek hiçbir katkı maddesi içermeyen özel deterjanlar vardır. Bununla birlikte, hafif, doğal bir deterjan da iyi bir iş çıkaracaktır.

6. Çamaşır Makinesine Yükleyin

Yağmurluktan çıkarılabilir astarları ve kemerleri çıkarın ve tüm fermuarları veya düğmeleri kapatın. Tüm ceplerin boş olduğundan emin olun.

Yağmurluk, soğuk suyla temizlenebilen benzer renkteki çamaşırlarla yıkanabilir.

7. Yağmurluğu kurulayın

Yıkadıktan sonra en güvenli kurutma yöntemi, yağmurluğu havada kuruması için sağlam bir askıya asmaktır. Kaplama birkaç saat içinde kurumalıdır. Otomatik kurutucuya asla plastik, vinil veya kauçuk yağmurluk koymayın.

Aceleniz varsa, dokuma kumaş yağmurluklar düşük ila orta sıcaklıktaki bir kurutucuya girebilir. Nemi hızla emmeye yardımcı olmak için biraz temiz havlu ekleyin, böylece kaplama mümkün olan en az süre boyunca kurutucuda kalabilir.

Kauçuk, plastik veya vinil yağmurluğu asla makinede kurutmayın veya ütülemeyin. Aşırı ısı, su geçirmezlik özelliklerini yok edebilir veya eritebilir. Ceket aşırı derecede kırışmışsa, temiz suya batırın ve kırışıklıkları gidermek için damlama kuruması için asın.

Yağmurluğu Yeniden Su Geçirmez Hale Getirme

Su artık boncuklanmaz ve yağmurluğunuzun yüzeyinden yuvarlanırsa, su geçirmezliğini kaybetmiştir. Neyse ki, bazı çareler var.

1. Yağmurluğu Temizleyin

Yüzey toprağının yıkanması, yağmurluğun su geçirmezliğini artırır. Bakım etiketini dikkatlice okuyun. Bazı yüksek teknolojili kumaşlar için, çamaşır kurutucunun ısısı, dayanıklı su itici kaplamayı (DWR) yeniden etkinleştirebilir.

2. Yeni bir DWR Kaplaması Uygulayın

Dayanıklı su itici (DWR) kaplamalar, püskürtmeli veya yıkamalı bir ürünle yeniden uygulanabilir. Çadırlar için de kullanılan bu DWR ürünleri spor malzemeleri mağazalarının çoğunda ve çevrimiçi olarak mevcuttur. Üreticinin talimatlarını izleyin ve DWR’yi yeni yıkanmış bir yağmurluğa uygulayın.