Gömlek bedeni nasıl küçültülür?

Sonunda mükemmel gömleği buldunuz. Doğru renk, doğru kumaş, doğru tarz ama çok büyük. Yani, onu satın almaya karar verdiniz ve bedeninize uyması için küçültme yapmanız gerekiyor. Evet, giysiler küçülebilir ancak gömleği satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var:

Lif İçeriği

Pamuk, yün ve keten gibi doğal lifler, polyester, akrilik ve naylon gibi sentetik liflerden daha fazla çekme eğilimindedir. Sentetik lifler daha stabildir çünkü bu kumaşlar, dokumayı veya örgüyü stabilize etmek için üretim sırasında ısıyla sabitlenir (doğal liflere yapılamaz).

Kumaş Dokuma ve Ağırlığı

Gevşek kumaş örgüler, daha sıkı örgülerden daha fazla esner; ancak gevşek dokumalar, suya, ısıya ve çalkalamaya maruz kaldığında sağlam bir dokumaya göre daha fazla sıkılır veya büzülür. Gömleği satın almadan önce bakım etiketlerini okuyun. Doğal liflerden yapılmış bir gömlek olduğunu gösteren kelimeler arayın. Bazı giyim üreticileri, özellikle ucuz fiyata satan markalar, daha az kumaş kullanmak için üretim sırasında giysilerdeki lifleri gidebildikleri kadar uzatarak tasarruf sağlarlar. Kumaş dokumadan önce lifler önceden büzülürse veya giysi kesilip dikilmeden önce kumaş önceden büzülürse, gömleği daha fazla küçültme şansınız daha az olacaktır.

Kumaşın Renk Haslığı

Kumaştaki boyalar solmazsa büzülmeye neden olmak için gerekli sıcak suyun kullanılması boyaların da kanamasına neden olur. Böylece, o mükemmel kırmızı ton pembe olabilir. Gömleği küçültmeye çalışmadan önce, izopropil alkole batırılmış bir pamuklu çubukla iç dikiş yerini ovalayarak boyaların renk haslığını test edin. Swapta renk geçişi görürseniz, boyalar akacaktır. Bu, gömleğin çok renkli olup olmadığını bilmek özellikle önemlidir.

Bu tekniklerin iyi sonuçlanacağı garanti edilmez. Bir giysinin ne kadar veya hangi yönde küçüleceğini kimse tahmin edemez. Mükemmel gömleği bulduysanız ancak çok büyükse, onu sığdırmak için profesyonel bir terziye götürün.

Çamaşır Makinesinde Gömlek Nasıl Küçültülür

1. Su Sıcaklığını ve Yükleme Boyutu Ayarlayın

Su sıcaklığı sıcak ve yükleme boyutu küçük olarak ayarlanmalıdır. Devir en uzun yıkama devrine ayarlanmalıdır. Gömleğin mümkün olduğunca uzun süre sıcak suda kalması gerekir.

2. Gömleği Yıkayın

Gömleği yıkayıcıya ekleyin. Deterjan veya yumuşatıcı eklemeyin. Tam yıkama döngüsünü çalıştırın.

3. Gömleği Kurutun

Yıkama döngüsü tamamlandığında, gömleği en yüksek ısı ayarına ayarlanmış bir çamaşır kurutma makinesine yerleştirin. Tamamen kuruyana kadar çevirin.

4. Gerekirse Tekrarlayın

Gömlek istediğiniz bedene küçülmediyse, adımları tekrarlayın.

Kaynar Suda Gömlek Nasıl Küçültülür?

1. Bir Tencere Seçin

Gömleği tamamen kaplayacak kadar suyu tutacak kadar büyük bir tencere seçin. Derin bir Hollanda fırını veya güveç tenceresi en iyisidir.

2. Biraz su kaynatın

Tencereyi suyla doldurun ve bir ocak üzerine yerleştirin. Suyun yüksek ateşte kaynama noktasına gelmesine izin verin.

3. Gömlek Ekleyin

Gömleği kaynayan suya eklemek için mutfak maşası kullanın. Isı kaynağını kapatın. Gömleğin tamamen suya daldırıldığından emin olun.

4. Gömleği ıslatın

Gömleğin en az beş dakika ıslanmasına izin verin. Su yeterince soğuyana kadar gömleği sıcak suda bırakmak iyidir, böylece kumaş rahattır.

5. Fazla Suyu Çıkarın

Fazla suyu çıkarmak için soğutulmuş gömleği sıkın.

6. Gömleği Kurutun

Gömlek hala biraz büyük görünüyorsa, en yüksek sıcaklık ayarına ayarlanmış bir çamaşır kurutma makinesine atın ve kurumaya bırakın. Kaynattıktan sonra gömleğin boyutundan memnunsanız, bir askıya asın ve kurumasını bekleyin.

7. Gerekirse Tekrarlayın

Gömlek hala yeterince küçük değilse, adımları tekrarlayın.