Basketbolda ‘crossover’ nasıl yapılır?

Basketbolda ‘crossover’ veya çapraz dripling yapmak, yeni başlayanlar için oldukça karmaşık ve zor bir harekettir. Aslında crossover doğru yapılırsa, basketboldaki en yıkıcı hareketlerden biri olabilir. Hareketin basitliği, onu herhangi bir seviyedeki basketbol oyuncuları için bu kadar erişilebilir kılan şeydir, ancak en iyi geçişler eşit hızda, teknik ve sürpriz unsurunun birleşimi ile yapılır.

Basketbolda Crossover Ne Demek?

Çapraz dripling, esasen hareketin ortasında top sürme ellerini değiştirdiği için roket bilimi değildir. Ancak, genellikle bir ayak bileği kırıcısına dönüştüren, crossover’a eşlik eden başlangıç hareketi veya hareketleridir. Az önce iyi bir crossover’a “ayak bileği kırıcı” mı dedim? Belki de daha fazlası. 😀

Eğer yeni bir oyuncuysanız veya tüm hayatınız boyunca oynuyorsanız ancak çapraz geçişi mükemmelleştirmek istiyorsanız, bu makale hepiniz için. Bu parça size mükemmel çapraz geçişi oluşturmanın bazı temel unsurları hakkında bilgi verecek, sizi etkili bir çapraz geçişin özü hakkında bazı harika çevrimiçi eğitimlere bağlayacağız ve bu alanda imza atma becerilerine sahip geçmiş ve şimdiki NBA oyuncularına göz atacağız.

Crossover Nasıl Yapılır?

Girişte söylediğim gibi, mükemmel çapraz geçiş birkaç farklı yönü birleştiriyor ve gerçekten hareketin zamanlamasına ve onu yaptığınızda savunucunuzun pozisyonuna dayanıyor. Bir geçişin güzelliği, aynı hareketin pek çok farklı varyasyonunun olmasıdır. Çapraz geçişler oyundan oyuna büyük değişikliklere sahiptir. Bazı oyuncular belirli crossover hareketlerine diğerlerinden daha fazla dayanır ve bazıları çapraz geçiş hareketlerinde daha çok yönlüdür, ancak günün sonunda oyuncular defans oyuncunun nerede olduğunu, oyuncu crossover yapmayı planlarken ayak hareketlerinin nasıl göründüğünü ve önceden karşı hamlenizle onları ne kadar iyi taklit edebileceğinizi hissetmek zorundadır.

Karşı hamle muhtemelen gerçek çaprazlamadan daha önemlidir, çünkü birini crossover ile geçmenin anahtarı, onları bir yöne eğmek veya bir şekilde dengesizlikten çıkarmak ve ardından hızla topu geçip ters yönde bir hareket yapmaktır. Çapraz geçişin temellerini inceleyelim ve ardından hareketi en etkili hale getirmek için dahil edebileceğiniz bazı karşı hareketlere geçelim.

  1. İlk olarak, topu savunma oyuncusuna doğru sürüyorsunuz ve savunma oyuncusunun vücudunu ve ayak hareketlerini okuyorsunuz.
  2. Daha sonra tek yönde hareket edersiniz.
  3. Yaptığınız ilk hamlede savunma oyuncusu size yöneldiğinde, topu bir elinizden diğerine vücudunuzun önünden geçerek dripling yapacaksınız.

Crossover’ın en temel açıklaması bu şekildedir. Şimdi defans oyuncusunu bilek kırıcı için ayarlamak için kullanabileceğiniz en iyi karşı hamlelerden bazılarına bakalım.

1. Hızlı Top Sürme

Hızlı dripling, başınızı öne eğip topu düz bir çizgide hızla sürdüğünüz zamandır. Hızlı dripling’i kullanırsanız, defans oyuncusunu okuyacaksınız ve bir yöne doğru koştuklarında bir anda duracak ve ters yöne doğru ilerleyerek crossover’ı tamamlamış olacaksınız.

2. Bacak Arası

Tıpkı hızlı dripling gibi, topu bacaklarınızın arasına sürersiniz ve savunma oyuncusu bu hamleye yanıt verdiğinde, hızlı bir şekilde diğer ele topu geçirip o yöne doğru ilerleyin.

3. İçeriye ve dışarı Dribling

İçeri ve dışarı dripling yapmak zordur, ancak doğru yapılırsa herhangi bir oyuncunun cephaneliği için harika bir hamle, basketbol oynarken yeni favori bitirme hareketiniz olabilir. Topu vücudunuzun ortasına itmek için bir elinizi kullanarak başlayın ve ardından topu sürdüğünüz el ile aynı tarafa geri getirin. Top vücudunuzun o tarafına geri döndüğünde ve savunma oyuncusu sahteye hamle yaptığında, crossover’ı tamamlayabilirsiniz.

En İyinin En İyisi: En İyi Crossover’lara Sahip Oyuncular

Her işin en iyileri vardır. Daha önce de söylediğim gibi, bazıları geçişte diğerlerinden daha iyi. İşte NBA çevrelerinin en iyilerinden üçü ve ayrıca favorilerimden bazıları. Her oyuncunun geçişlerine farklı şekilde yaklaştığını ve hareketin güzelliğinin bu olduğunu fark edeceksiniz. Hemen başlayalım!

Tim Hardaway Crossover

“Killer Crossover” olarak adlandırılan imzalı bir hareketle, Hardaway’i bu listenin dışında tutmak zor. Hardaway, kariyeri boyunca Golden State Warriors ve Miami Heat için rol alan kısa bir gard olarak öne çıktı ve bu, çapraz hareketiyle savunucuların ayak bileklerini kırmasıyla ilgili birçok önemli noktadan oluşuyordu. İlk önce bacaklarının arasına girmeyi severdi ve eğer savunmacı sahteye hamle yaparsa, çaprazlamasıyla onları toz içinde bırakırdı.

Allen Iverson Crossover

Iverson takıntılı bir tutuma sahipti ve kariyeri boyunca topla hareketlerde korkusuzdu. Iverson’ı daha önce milyonlarca kez yaptığı gibi GOAT Michael Jordan’ın üzerinden geçen bir çaylak olarak gösteren yukarıdaki alttaki videonun otuz saniyelik işaretine bir bakın. Iverson’ın hamlesi, oyuncular onu taklit etmeye çalıştığında temel koçları çılgına çeviren daha yüksek bir dripling içeriyordu.

James Harden Crossover

James Harden şu anda performansının zirvesinde ve bu çoğunlukla çaprazlama becerilerinden kaynaklanıyor. Demek istediğim, ligdeki her takıma karşı çapraz vurgu yapacak kadar yetenekli başka kim var?

Crossover, her seviyedeki basketbol oyuncusunun ustalaşması için harika bir hücum hamlesi. Bunun ustalaştığınız ilk hareket olmasını öneririm çünkü bu hareketin varyasyonları sonsuzdur. Unutmayın, ne kadar hızlı olursanız olun, herkes bir geçişte ustalaşabilirsiniz. Hareketle ilgili en önemli şey, defans oyuncunuzu önceden kurmanız ve geçişinizden sonra patlamanız ve bunu en iyi rakibe bile uygulayabilmenizdir.