Tarihe göre tweet arama

Twitter’da bilgi akışı kavrayabileceğimizden çok daha hızlı akıyor. Bu yüzden kaçırdığımız bir şeyleri belirli bir tarih veya tarih aralığına göre arayarak bulabiliriz. Twitter’da gelişmiş arama özelliği hem mobil hem de masaüstü tarayıcı sürümlerinde mevcuttur.

Belirli bir tarih aralığında tweet arama

Tarih aralığına göre tweet arama özelliği tam olarak sorunsuz bir süreç değil. Twitter hiçbir zaman güçlü bir arama özelliği sunmadı. Tweetleri tarihe göre filtrelemek de bu yüzden bariz bir şey değil. Yine de eski tweetleri belirli bir tarihe göre aramanın ve bulmanın yolları var.

Twitter’da tarihe göre tweet aramanın iki yolu var. Arama kısmına altta belirtilen arama terimlerini koyarak arama yapabilirsiniz veya Twitter’ın gelişmiş arama arayüzünü kullanarak tarihleri seçebilirsiniz.

1. Kullanıcı adını ve tarih aralığını tanımlayın. Öncelikle, aradığınız hesabın kullanıcı adını bilmeniz gerekir. Ardından, içinde aramak istediğiniz bir tarih aralığı/zaman aralığı ekleyin. Bu formatta yapabilirsiniz: from:kullanıcı_adı since:yyyy-mm-dd until:yyyy-mm-dd

Örneğin, 10 Haziran 2021 ile 10 Mayıs 2021 arasında @Kartal24com tweet bulmak isteseydik şöyle olurdu: from:Kartal24com since:2021-05-10 until:2021-06-10

Eğer aynı tarih aralığında içinde “Kartal” kelimesini içeren tweetleri bulmak isteseydik şöyle olurdu: kartal from:Kartal24com since:2021-05-10 until:2021-06-10

Bu arama formatını arama kutusu içine yapıştırıp arama yapmalısınız.

2. Bunun yerine Twitter’ın gelişmiş arama arayüzünü kullanabilirsiniz. Orada tarihleri kullanıcı dostu bir arayüz ile seçebilirsiniz.

Gelişmiş Arama popup’unu açın. Buradan kullanıcı adı ve tarihleri seçin.

tarihe-gore-tweet-arama 1
tarihe-gore-tweet-arama 2

Sonuçları gördüğünüzde, arama çubuğunun hemen altında bulunan sekmeleri kullanarak bunları farklı kriterlere göre daha da sıralayabilirsiniz. “Popüler”, en çok etkileşime sahip eşleşen tweetleri gösterir. “En son”, eşleşen tüm tweet’leri ters kronolojik sırada gösterir.