Yağmurlu havada araba kullanmak

Yağmurlu havada araba sürmenin temelinde öncelikle sürüş güvenliğiyle ilgili ortaya çıkan zorluklar yer alır. Yani, sürüş güvenliği zorlukları listesi, yağmurda araba sürmekle başlar. Mükemmel yağmurlu bir günde, normalde kendinizi evde ya da doğalgaz peteğinin yanındaki bir koltukta evcil hayvanınızı okşarken, bir bebek sahibi olmaya çalışırken ya da yağmurun gelmesini beklemek bahanesiyle yerel bir barda takılırken bulursunuz.

Türkiye’de yaşamadığınız sürece bu mükemmel yağmurlu günler çok sık yaşanmadığından, yağmurda araba kullanmak için birkaç kural ve bu tür yağışların aracınızın davranışını nasıl daha da kötü yönde etkileyebileceğini belirledik. Bazıları için şaşırtıcı bir şekilde, beklenmedik yağmur sırasında kar yağışında meydana gelenden çok daha fazla kaza meydana geliyor, bu yüzden yağmurda araba kullanmadan önce daha dikkatli olmak için yeterli bir neden olmalı.

Yağmurlu havada yolculuk için hazırlık yapın

Yağmurlu havalarda bir yolculuğa çıkmadan önce her zaman aracınızın durumunu iki kez kontrol etmelisiniz. Frenler, lastik basıncı ve diş derinliği sorunsuz olmalıdır. Birden fazla lastik üreticisi özellikle ıslak yollar için lastikler tasarlasa da, bir dizi dört mevsim veya yaz lastiği eldeki iş için gayet iyi olmalıdır. Ön cam silecekleriniz düzgün çalışmalı ve kırılgan veya hasarlı herhangi bir silecek bıçağını değiştirmelisiniz.

Suda araç kontrolü ve arabanın kayması

Çoğunlukla aracınızın hızının sürüş koşullarıyla ilişkisiz olması durumunda kontrol kaybı yaşanır. Lastiklerinizin diş derinliği yeterli değilse veya daha yüksek hızlarda daha derin sulardan geçerseniz, arabanızın kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Suda araç kontrolünü kaybederseniz artık sürücü değil, arabada sadece bir yolcu konumuna düşersiniz. Patinajdan kaçınmak için normalden çok daha düşük hızlarda sürmelisiniz, ancak özellikle ABS’siz araçlarda mümkün olduğunda fren kullanmaktan da kaçınmalısınız. Elbette lastikler uygun şekilde şişirilmiş olmalı ve üzerlerinde yeterli miktarda diş ömrü olmalıdır.

Araba suda uçmaya başlarsa, sakin olun ve aniden fren yapmayın veya direksiyonu döndürmeyin, çünkü bu sadece arabanın kaymasına neden olur. Araba kontrol edilebilecek kadar yavaşlayana kadar gaz pedalını yavaşça bırakmalısınız. Fren yapmanız gerekiyorsa, bunu çok nazikçe yapın, çünkü her bir tekerleğe etki eden kütlelerdeki herhangi bir rahatsızlık sizi sürücüden daha önce bahsettiğimiz yolcuya dönüştürebilir.

Diğer araçlarla sürüş mesafesini koruyun

Yağmurun yolları adeta havuza dönüştürmesinin yanı sıra sürücünün algısını da azalttığını elbette biliyorsunuz. Yağmur sırasında görüş mesafesi azaldığından, öndeki araçla aranızdaki normal mesafe çok daha fazla olmalıdır. Normalden daha yavaş bir hızda sürün, çünkü trafik de muhtemelen daha yavaş hareket eder ve sürücülerin tepki süreleri yağmur sırasında büyük ölçüde azalır.

Frenlemeniz veya yavaşlamanız gerektiğini her fark ettiğinizde, bunu normalden daha erken ama çok daha nazikçe yapın. Bu, önünüzde bir şey olursa arkanızdaki sürücüye daha fazla seyahat süresi ve manevra için daha fazla alan sağlayabilir. Ayrıca gündüz de olsa ışıklarınızı ve sinyallerinizi eskisinden çok daha dikkatli kullanın. Fren mesafelerinin ve tepki sürelerinin normalden çok daha uzun olduğu bir zamanda görüş çok önemlidir.

İyi bir pratik kural, görüşün ne kadar kötü olduğuna ve yolda ne kadar su olduğuna bağlı olarak 3 saniye kuralını kullanmak veya hatta 4 veya 5 saniye kuralına dönüştürmektir. Basketbolda kullanılan tanımın aksine, 3+ saniye kuralı, önünüzdeki araç geçerken sabit bir noktayı kontrol etmektir. Bundan sonra, aynı sabit noktaya ulaşmadan önce ne kadar zaman geçtiğini görmek için saymaya başlayın.

Arabanızla öndeki araç arasında çok fazla boşluk bırakıyormuş gibi hissediyorsanız endişelenmeyin, beklenmedik bir şey olursa ne kadar fazla olursa o kadar mutlu olursunuz. Islak yollarda fren mesafesinin önemli ölçüde arttığını ve bunun sizin ve yolcularınızın güvenliği ile ilgili olduğunu unutmayın.

Sudan kaçınmak göründüğünden daha kolaydır

Elbette yağmurda araba kullanmak ve sudan kaçınmak birbirini dışlayan iki farklı eylem gibi ama her zaman böyle olmuyor. İleride büyük bir su birikintisi gördüğünüzde, etrafından dolaşın veya farklı bir yol seçin.

Her şeyden önce, bir su birikintisinin arkasında (aslında, altında) ne olduğunu asla bilemezsiniz. Altında büyük bir çukur saklanıyor olabilir ve bunlar muhtemelen jantların hasarlanması veya tekerleklerin yanlış hizalanmasına neden olabilir.

Ayrıca, su sıçraması (muhtemelen modern arabalarda olmasa da) motor bölmenize girebilir ve elektrik sistemine zarar verebilir. Bir su birikintisinin üzerinden geçtiğinizde, fren rotorlarınızda biriken suyu kurutmak için daima fren pedalına hafifçe vurun.

Su, dış şeritte birikme eğiliminde olduğundan, mümkün olduğunda orta şeritte kalmak da iyi bir fikirdir ve eğlenceli ama ölümcül suda kaymanın gerçekleştiği yer burasıdır. Önünüzde birden fazla araç varsa, geride bıraktıkları aynı yol çizgisinde sürmeye çalışın, ancak bunu yapmaya başladığınızda 3+ saniye kuralını aklınızda bulundurun.