Hız kameraları nasıl çalışır?

Sürücülerin trafik polislerinden bile daha fazla hız kameralarından korkar. Peki hız kameraları yararlı mı, kullanılmalı mı? İnsan hakları aktivistlerinin hakkında çok sık konuştuğu “mahremiyet hakkına” müdahale ediyorlar mı? Bu soruların cevapları daha az önemli değil, ancak burada bununla ilgilenmiyoruz. Burada yapmaya çalışacağımız şey, size konuyla ilgili daha iyi bir bakış açısı kazandırmak. Size hız kamerası teknolojinin kısa bir tarihçesini vereceğiz, size hız kamerası türlerini göstermeye çalışacağız ve sonunda her birinin nasıl çalıştığını açıklayacağız.

Hız kameralarının geçmişi

Hız kamerası veya polis memurları ve idari birimler arasında bilindiği şekliyle trafik denetleme kamerası, 1905 yılına kadar uzanıyor. O yıl, sürücüleri yakalamak için Zaman Kayıt Kamerası adı verilen bir patent dosyalandı. Bu ilkel ekipmanın arkasındaki çalışma prensibi, temelde modern zamanlarda kullanılanla aynıydı, sadece daha doğrudan bir yaklaşım kullanıyordu. Kamera, yolun ölçülen bir bölümünün başlangıç ​​ve bitiş noktalarında hareket eden bir arabanın iki fotoğrafını çeker. Sistemi tam olarak neyin tetiklediği net değil.

Takip eden 60 yıl boyunca, kullanılabilir bir kamera geliştirmek için birkaç başka girişimde bulunuldu, en dikkate değer olanı, ralli sürücüsü Maurice Gatsonides tarafından kurulan Hollandalı Gatsometer BV şirketi tarafından üretilen kameraydı. Virajlarda hızı izleyerek, sürüşünü geliştirmesine yardımcı olmak için fotoğraf ekipmanını kullanmaya çalışıyordu. Onun kamerası, ilk otomatik yol kuralı uygulama sistemiydi. Şu anda, Gatsometer dünyanın en büyük hız kamerası sistemleri tedarikçisidir ve ayrıca karayolu trafiğinde kullanılan ilk radarı icat ettiği için onu suçlamalısınız.

Hız kamerası türleri

İlk kameralar 1960’lardan itibaren tanıtılmaya başlandı. Bu birimler görüntüyü kaydetmek için film kullandılar ve 1990’ların başlarına kadar, dijital hız kameralarının gündeme geldiği zamana kadar büyük ölçüde kullanımda kaldılar. Halihazırda nasıl kullanıldığına bağlı olarak hız kameraları üç büyük gruba ayrılabilir: mobil sistemler, sabit hız kameraları ve ortalama hız kameraları. Kullandıkları teknolojiye göre lazer, truvelo ve SPECS olarak da ayrılabilirler.

Mobil kameralar

Mobil kameralar polis araçlarında bulunanlardır. Radarlar olarak da anılırlar, çeşitli şekil ve boyutlarda gelirler, araca monteli, elde taşınır, tripod monteli ve gizli (yani en beklemediğiniz yerde gizlenirler). Bu kamera türü, yerleşik algılama ekipmanıyla birlikte gelir ve taşıyıcının sabit olup olmadığına bakılmaksızın, taşıyıcının gelen sürücülerin hızını doğru bir şekilde kaydetmesine olanak tanır. Ayrıca, trafik akışıyla birlikte veya buna karşı hareket eden taşıyıcıdan bağımsız olarak hızı tespit edebilirler.

Kamera, gelen araca doğru bir ışık huzmesi yayan lazer teknolojisine dayanmaktadır. Işının 800 metrelik bir operasyonel menzilde bir hedefi yakalaması ve kaydetmesi 0,3 ila 0,7 saniye sürer. Hedef kilitlendikten sonra meydana gelen olaya Doppler etkisi denir ve şu şekilde açıklanabilir. Radar, ışını belirli frekanslarda ve karayolu boyunca bir açıyla gönderir. Bir araba alanına girdiğinde, radar yansıtılır ve ışın, radar ve araç arasındaki bağıl hareket nedeniyle frekans değiştirir. Frekansın artma veya azalma derecesi, geçen aracın seyahat ettiği hıza bağlıdır.

Mobil kameralar da izlenen aracın hangi yöne doğru hareket ettiğini tespit edebiliyor. Frekans burada da ana araç: Artıyorsa araç geliyor, azalıyorsa araç taşıyıcıdan uzaklaşıyor. Ve şimdi, radarın alacağınız cezanın boyutunu nasıl belirlediğinden biraz bahsedelim: hızı nasıl belirler? Yukarıda da söylediğimiz gibi frekansın artma veya azalma derecesi hızı belirlemek için kullanılır. Işınlar yola göre belirli bir açıda (genellikle 20 derece) yönlendirildiğinden, frekanstaki kayma hedefin gerçek hızından daha düşük bir hızı gösterecektir. Radar eğik açıyı hesaplar ve ardından trigonometri kullanarak seyahat yönündeki hızı belirler.

Sabit hız kameraları

Yolun kenarında duran o tuhaf, parlak renkli kutu veya top, sabit kamera olarak adlandırılır. Ayrıca büyük şehirlerdeki trafik ışık direklerine monte edilmiş olarak veya yolu kesen üst geçitler veya köprülerde asılı olarak görülebilir.

Bu kamera türü, yol yüzeyine gömülü piezo elektronik detektörler (küçük teller) kullanarak araçların hızını tespit eder (genellikle yola gömülü iki kablo seti vardır). Bir araba detektörlerden birinin üzerinden geçtiğinde, bir elektronik sinyal kamerayı etkinleştirir. Aracın hızı limitin üzerinde ise aracın dijital resmi çekilir. Hız, arabanın ikinci tele ulaşması için geçen süreye bağlı olarak belirlenir.

Sabit hız kameraları, tarihi, saati, konumu, seyahat yönünü, hızı, yolun o kısmındaki hız sınırını (karşılaştırma için) ve aracın seyahat ettiği şeridi kaydeder. Sabit kamera şeritler arasında ayrım yapabilir ve kusurlu arabayı bir dizi araçtan alabilir. Bir açıyla monte edildiğinde (yatay veya dikey), öndeki arabanın arkasına saklanmak işe yaramaz, çünkü kamera yine de plakayı okuyabilecektir. Çok şeritli koşullarda, şeritlerin her biri kendi piezo detektörlerine ve telefoto lensli kameraya sahipken, tüm şeritler geniş açılı bir mercekle izleniyor.

Ortalama hız kameraları

Bunlardan belki de en basiti, otomatik plaka tanıma (ANPR) kamerası olarak da bilinen ortalama hız kamerasıdır. Lazerler, ışınlar, GPS veya başka herhangi bir modern buluş değil, eski güzel fotoğraf makinesi ve biraz matematik kullanır.

Ortalama hız kamerasının ardındaki prensip basittir: A noktası ile B noktası arasındaki mesafeyi ve ayrıca bir aracın A noktasından ayrıldığı zamanı bilmek, o arabanın iki nokta arasındaki ortalama hızını belirlemek kolaydır. Kızılötesi ve araç veri tabanını kullanan sistem, plakayı okuyarak aracı tanımlar. Resmi olarak, bu tür kameralara Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemi (SPECS) denir.

Hız kamerası frekansı

Lazer tabanlı hız kameraları için, üzerinde çalıştıkları uluslararası olarak kabul edilmiş bir dizi frekans vardır. 1960’lardan başlayarak, sürücüleri yakalamak için X bandı (10.525 Ghz +/- 50 Mhz ve 24.150 Ghz+/- 100 Mhz) kullanıldı. Otomatik kapılara güç sağlamak için kullanıldığı için şu anda bu rolün çoğunu kaybetti. Bu nedenle radar detektörleri sinyali alarak yanlış okumalar gönderebilir.

1970’lerde daha düşük frekanslı K bandı (24.150 Ghz+/-100Mhz ve 24.050-24.250 Ghz) tanıtılırken, Avrupa’da Ka bandı (33.4GHz-36GHz. +/- 100Mhz) 1980’lerde kullanılmaya başlandı. Frekans aralığına son eklenen Ku bandıdır (0.70 – 12.75 GHz. +/ – 100Mhz).

En iyi hız kamerası hangisi?

Üç büyük sistemden hangisinin en iyi (polisseniz) veya en kötüsü (fail sizseniz) olduğunu söylemek zor. Genel olarak, üçü de çalışır, aksi takdirde konuyla ilgili tüm tartışmaları yapamazdık, değil mi? Ancak objektif olarak bakacak olursak, burada açıklanan son sistem olan SPECS’in en iyisi olduğunu söylemeliyiz.

Her şeyden önce, çalışmak için çok daha az yüksek teknoloji kullanır, bu da onu karşı önlemlere (radar detektörleri, sinyal bozucular vb.) karşı daha az duyarlı hale getirir. İkinci olarak, bir arabanın hızını sabit bir noktada ölçmek yerine uzun bir mesafe için ortalamasını aldığı için tartışmaya daha az açıktır. Bu, bir SPECS kamerasına yaklaştığınızda yavaşlamanız ve bir sonrakine geçene kadar tekrar hızlanmanız durumunda zarardan kurtulamayacağınız ve ceza alacağınız anlamına gelir.

Sonuçta, A noktası ile B noktası arasındaki mesafe X ise ve yasaya uyarak A’dan B’ye gitme zamanı Y ise, o zaman nasıl oldu da daha kısa zaman olan Z zamanında gitmeyi başardınız.