Arabadan gelen sesler, arabanın arkasından gelen tıkırtı sesleri

Düzenli olarak otomobil süren sürücüler sürüş kariyerlerinin bir noktasında arabadan gelen garip veya ürkütücü sesler yaşamamış olması olası değildir. Gürültünün türü ne olursa olsun, ani bir gıcırtı, vuruntu, tıkırtı veya ıslık, sürücüyü pek de hoş olmayan bir duruma sokmak için yeterlidir: Ne oldu? Sorun nedir? Arabam iyi olacak mı?

Gürültü araba için ölümcül bir arızaya neden olmazsa, sürücü muhtemelen bunu görmezden gelme eğiliminde olacaktır, özellikle de garip sesler belirsiz aralıklarla gelip kaybolma eğiliminde olduklarından, genellikle tekrar ortaya çıkmadan önce günlerce ortadan kaybolurlar. Yine de, doğal olmayan bir gürültünün meydana gelmesi, arabada bir sorun olduğuna dair kesin bir işarettir ve baktırmanız gerekir.

Hafif ya da çok ciddi sorunlara işaret eden sayısız gürültü türü vardır. Burada en çok meydana gelenleri vurgulamaya çalışacağız. Bir arabanın doğal olmayan sesleri büyük ölçüde üç yerden kaynaklanır: kaputun altından, direksiyon kolonu grubundan veya ön tekerlek grubundan. Bunlar, bir tür ciddi sorunun ön izlemesi olma olasılıkları yüksek olduğundan, dikkat etmeniz gerekenlerdir.

DİREKSİYON KOLONU GÜRÜLTÜLERİ

Özünde, direksiyon kolonu diğer iki bileşen kadar sizinle konuşmaya meyilli değildir. Yine de, sistemin hatalı çalışmasına işaret edebilecek birkaç özel ses vardır.

Direksiyon simidinin çıkardığı en yaygın seslerden biri “klik” sesidir. Genellikle zamanla veya hız arttıkça daha da kötüleşir ve çark döndürüldüğünde ortaya çıkar. “Klik” sesi, aşınmış veya kötü CV mafsalı, direksiyon kolonu içindeki aşınmış yataklar veya düşük hidrolik direksiyon sıvı seviyesi dahil olmak üzere bir dizi olası soruna işaret edebilir.

Servo direksiyon destekli araçlarda direksiyon simidi de gıcırdama eğilimi gösterir. Bu, servo direksiyon kayışının kaydığının bir göstergesidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, direksiyon kolonundaki sorunlara işaret eden sesler göz ardı edilmemelidir. Bakımsız bırakılırsa sorunlar insan yaşamını tehdit eden durumlara dönüşebilir.

ÖN TEKERLEK GÜRÜLTÜLERİ

Direksiyon kolonundan daha fazla hareketli parçaya sahip olan ön tekerlek aksamı sonunda daha gürültülü hale gelecektir. Aracınızın fiziksel bütünlüğü için ciddi tehlikeler oluşturabilecek çeşitli sorunlara atıfta bulunabilirler.

Arabanızın ön tarafından büyük olasılıkla üreticinin amaçladığı seslerden farklı sesler çıkacaktır. En yaygın olanlardan biri, ister gıcırtı, ister inilti, ister homurdanma olarak ortaya çıksın, frene bastığınızda meydana gelir. Bazılarınız frene basarken ön tekerleklerden gelen bir gıcırdama sesine şahit olmuşsunuzdur. En olası neden, aşınmış fren balatalarıdır ve aracınızı en kısa zamanda kontrol ettirmelisiniz.

Fren uygularken, gıcırtı sesi, fren balatalarınızın değiştirilmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Aslında, bu tür gürültü, tabiri caizse fabrikada yapılmıştır. Modern fren balatalarının yan tarafında, balatalar aşındıkça fren diskinin metaliyle temas eden ve sürücüyü frenlere bakım yapması için uyaran bir metal parçası bulunur.

Ek olarak, gıcırdamaya aşağıdakilerden biri neden olabilir:

  • Fren kampanasında toz olması
  • Bozuk fren pabuçları
  • Bükülmüş destek plakası
  • Zayıf fren pabucu geri dönüş yayları veya tutma yayları
  • Kötü, sert veya fren sıvısına doymuş balatalar

Tekerleklerden gelen doğal olmayan ses, yukarıda bahsedilen frenle ilgili tüm sorunlara ve ayrıca kötü veya gevşek tekerlek yataklarına veya aşınmış veya kötü bir bağlantıya işaret edebilir. Ön tekerlek sesleri ayrıca lastikte anormal diş aşınması, kat ayrılması veya bükülmüş bir tekerlek gibi çok yaygın olmayan bazı sorunlara da işaret edecektir.

Lastiklerden gelen her türlü ses, araç sahibini muayene için arabayı tamire götürmeye sevk etmelidir. Direksiyon arızalarında olduğu gibi, potansiyel olarak hayati tehlike arz eden arızalar, küçük bir sesin arkasına gizlenebilir.

MOTOR GÜRÜLTÜLERİ

Üretici tarafından amaçlanmayan gürültüleri, eğitimsiz bir kulak ile tespit etmek çok zor olabilir. Motorlar genellikle doğal olarak gürültülüdür ve çoğu zaman insanlar motorun sesine bile dikkat etmezler. Yine de, temel olarak sesleri ayrıştırılabilecek kadar yüksek olduklarında, hemen bir arıza belirtisi olarak algılanabilecek bazı sesler vardır.

Bir motordan kaynaklanan en yaygın seslerden biri, hızlanma sırasında otomobilin zaman zaman çıkardığı dayanılmaz gıcırtıdır. Sesin yalnızca bir kaynağı olabilir ve bu, yardımcı tahrik kayışının veya fan kayışının kaymasıdır.

Tıklama veya tıkırtı sesi, motorun düşük yağ basıncında, aşırı valf boşluğunda veya hatalı veya hasarlı bileşenlerle çalıştığının bir göstergesidir.

Kaputun altından gelen bir tıkırtı sesi, aşırı yatak aşınmasına veya hasarına işaret ederken, çalışmayan bir EGR valfi, motorun aşırı ısınması, yanma odalarında karbon birikmesi veya düşük oktanlı yakıt bir vuruntuya neden olabilir.

Ek olarak, motor size sızlanarak veya takırdayarak eksantrik mili tahrik kayışının uygun şekilde gerilmediğini söyleyebilir. Hızlanma sırasında yanlış bir yakıt sınıfı, motorun aşırı ısınması, yanlış ateşleme zamanlaması veya ateşleme sistemi arızası bir tıkırtı olarak duyulabilir.

Motor sorunları arabanın arkasından da duyulabilir. Yanlış ateşleme zamanlaması, hatalı ateşleme veya sızdıran valfler, egzozdaki bir patlama (geri tepme) ile dikkatinizi çekerken.

Kullandığınız araca bağlı olarak yukarıda bahsedilen bazı sesler farklı bir arızaya işaret edebilir. Ayrıca aracınıza bağlı olarak arızanızı gidermenin yolu modelden modele değişiklik gösterebilir. Önemli olan, eğitim almadığınız için büyük olasılıkla gürültünün ne anlama geldiğini tamamen kaçıracağınızdır. Bu noktada iki seçeneğiniz var: ya internete girip sorununuzu Google’da aratacaksınız ya da arabayı bir tamirciye götüreceksiniz. Genellikle, ikinci eylem planı daha hızlı ve daha güvenilirdir.