iPhone’da 5G nasıl kapatılır?

Dünyada birçok şehirde 5G artık çok yaygın kullanılıyor ve iPhone 12 ve 12 Pro ceplere girmeye başladı. Tüm bu gelişmeler beraberinde bir dizi yeni değişiklik ve özellik getirdi. 5G Özellikli iPhone’lar aynı zamanda, kavisli kenarlar, daha önce mevcut olmayan bazı yeni renk seçenekleriyle birlikte iPhone algısını yeniden değiştirdi.

Apple’ın yeni iPhone 12 Pro’su, en iyi kameralı telefon olmak amacıyla güncellenmiş bir kamera sistemi ile gelirken, aynı zamanda öncekinden daha büyük bir ekrana sahip. Ayrıca, MagSafe markası, bazı yeni aksesuarların kapılarını açan yepyeni bir kablosuz şarj yöntemi olarak yeniden tanıtıldı.

iPhone’da 5G var mı?

Apple’ın iPhone 12 ve 12 Pro tanıtımını izlediyseniz, her şeyden çok bahsedilen bir şey vardı: 5G. Bu, yeni nesil mobil ağları ifade eder ve çok sayıda 5G’ye sahip Android cihazlara rağmen 5G’li iPhone’ların ilk dalgası iPhone 12 serisi ile başlar. Dolayısıyla iPhone 12’den çıkan iPhone modellerinde 5G yoktur.

Hangi operatörü kullandığınıza bağlı olarak, yurt dışında 5G kullanabileceğiniz birçok şehir vardır. Burada özellikle gurbetçiler ve yabancı ülkelerde yaşayanlar için konu daha önemlidir, çünkü 5G henüz Türkiye’de kullanıma sunulmadı bile.

Esasında kullanıcıların seçiminden bağımsız olarak tüm iPhone 12 modellerinde 5G bant desteği bulunur. Bu, herhangi bir kafa karışıklığını engellemek için iyidir, ancak iPhone 12 sahipleri için hala biraz kafa karışıklığı var.

iPhone’unuzda 5G’yi etkinleştirmeye yardımcı olan özelliklerden biri, yerleşik “Akıllı Veri Modu”dur. Bu, kullanıcıların konumlarına ve yaptıkları işe göre mümkün olan en iyi hızları elde etmelerine yardımcı olmak için dahil edilmiştir. Etkinleştirildiğinde, iPhone’unuz otomatik olarak LTE ve 5G (varsa) arasında geçiş yapacaktır. İşin garibi, “Akıllı Veri Modu”nun Ayarlar uygulamasında hiçbir yerde bulunmaması.

Bunun yerine “5G Otomatik” olarak etiketlendi ve hücresel veri ayarlarına gömüldü. Karışıklığa ek olarak, 5G Otomatik etkinleştirilirse, iPhone’unuz web’de gezinmek veya bir video izlemek için LTE’yi kullanmasına rağmen 5G logosunu görüntüleyebilir.

5G’yi kapatmanız için nedenler

iPhone 12’nizde 5G’yi devre dışı bırakmak istemenizin iki temel nedeni vardır. Bunlardan ilki pil ömrüdür, çünkü 5G bağlantısı pilinizi iPhone 12’nizde kurulu LTE bantlarından yaklaşık %20 daha hızlı tüketir.

Pil tüketimi

iPhone 12, 12 Pro ve 12 Pro Max, öncekilerden daha küçük pillere sahip olduğundan, daha kısa pil ömrü için zaten yeterince endişe vericidir. Bu, Apple’ın web sitesini diziliş için teknik özellikler ve istatistiklerle güncellemesinden sonra doğrulandı. iPhone 12 Pro için resmi pil derecelendirmesi, iPhone 11 Pro’nun 18 saatlik süresine kıyasla 17 saatte gelir.

5G mevcut değil

Özellikle Türkiye’de yaşayanlar için daha geçerli bir nedendir. 5G’yi devre dışı bırakmak istemenizin bir sonraki nedeni, yaşadığınız yerde desteklenmiyor oluşudur. 5G, şu anda LTE kadar yaygın değil, bu mantıklı. Birçok ülkede operatörler hala kitlelere daha yüksek ağ hızları getirme sürecindeler. Ama hala emekleme aşamasında ve muhtemelen sizin bölgenizde mevcut değil. Bölgenizde mevcut olsa bile büyük ihtimalle LTE ile aynı hızları yaşıyorsunuz.

iPhone’da 5G’yi devre dışı bırakma

Böylece, artıları ve eksileri tarttınız ve pil ömrüne daha yüksek ağ hızlarına sahip olmaktan daha fazla değer verdiniz. 5G’yi kapatmak için, Ayarlar uygulamasına gitmeniz ve hücresel veri seçeneklerini ayarlamanız gerekir. “Otomatik 5G”den (Akıllı Veri Modu) uzaklaşmak ve şimdilik sadece LTE’ye bağlı kalmak. İşte iPhone 12’de 5G’yi nasıl devre dışı bırakacağınız.

  1. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Hücresel’e dokunun.
  3. Sayfanın üst kısmındaki Hücresel Veri Seçenekleri’ni seçin.
  4. Ses ve Veri’ye dokunun.
  5. LTE’yi seçin.
5g kapatma