En iyi nem alma cihazları

Hava nemli olduğunda, ne yazık ki, bu yapışkanlık her zaman dışarıda kalmaz. Evinize sızabilir ve banyo ve çamaşır odası gibi zaten ıslak olan alanları daha da nemli hale getirebilir. Çoğu için, %30-50 aralığındaki bir nem oranı bir ev idealdir (yazın daha yüksek ve kışın daha düşük). Nem %50’nin üzerine çıktığında, alan küf, toz akarları ve diğer yaratıklar için üreme alanı haline gelebilir.

İşte burada nem giderici devreye girer. Havaya nem ekleyen bir nemlendiricinin aksine, nem giderici ortamınızdaki fazla suyu alarak küf ve sağlığınıza veya evinize zarar verebilecek diğer sorunları önler. Çoğu nem giderici, dahili bir kompresör ve fan kullanarak nemli havayı bir girişten içeri çeker. Hava, fazla nemi çeken ve rezervuara yoğunlaştıran soğuk bobinlerden geçer. Kuru hava daha sonra odaya geri gönderilir.

Buradaki nem gidericileri seçerken, kurutucu modellerden (su emici bir malzeme kullanan) veya termoelektrik nem alıcılardan (nemi “çekmek” için bir elektrik yükü kullanan) havadan çok daha fazla miktarda nemi uzaklaştıran yoğuşmalı modelleri seçiyoruz. Bir pompası olup olmadığına (suyu lavaboya veya pencereden yukarı doğru boşaltmanıza olanak tanır), çalışırken gürültü düzeyine ve çalışma verimliliğine bakarız. Ayrıca, manevra yapmayı kolaylaştırmak için tekerlekleri olup olmadığı, kullanımı kolay kontrollere sahip olup olmadığı ve kepçeyi çıkarmanın ve boşaltmanın kolay olup olmadığı gibi kullanım kolaylığına da bakıyoruz.

Nem alma cihazı türü seçimi

Nem evin tamamında bir sorunsa, entegre bir tam ev sistemi tercih edebilirsiniz.

Nem sorunlarınız daha mevsimselse veya evin yalnızca bazı odalarıyla sınırlıysa, taşınabilir bir birim en iyi seçeneğinizdir. Daha küçük nem gidericiler daha az maliyetli ve taşınması daha kolay olma eğilimindedir, ancak sabit bir hızda çalışırken daha az verimli olabilirler. Daha küçük bir üniteden daha büyük bir ünite satın alarak ve ünitenin daha az sıklıkta çalışmasını sağlayarak dikkatli olmak en iyisidir.

Nem alma cihazı nasıl seçilir?

Odanızın büyüklüğü ve ne kadar nemli olduğu, nem alma cihazınızın ne kadar büyük veya küçük olması gerektiğini belirleyecektir. Nem gidericiler, günde kaç litre nemi kaldırabileceklerine göre boyutlandırılır: Alanınız ne kadar büyük ve ıslaksa, ünitenizin o kadar güçlü olması gerekir. Örneğin, 70 pintlik bir nem alma cihazı, çok nemli 65 metre kare veya hafif nemli 110 metre kare bir alanı kaplayabilir. Unutmayın: Oda daha soğuksa (mesela bir bodrum katı), daha soğuk hava sıcak havadan daha az nem içerdiğinden nem alma cihazı daha az nemi uzaklaştıracaktır.

  • Küçük: 18°C’de 20-25 pint nemi veya 26°C’de 30-40 pint nemi giderir (yaklaşık 35-55+ metre kare)
  • Orta: 18°C’de 30-35 pint veya 26°C’de 50-60 pint nemi giderir (yaklaşık 75-95+ metre kare)
  • Büyük: 18°C’de 40-55 pint veya 26°C’de 70-90 pint nemi giderir (yaklaşık 110-140+ metre kare)

Nem alma cihazı satın alırken bakılması gereken özellikler

Hortum bağlantısı. Özellikle ıslak bir iş için yüksek kapasiteli bir nem alma cihazı kullanacaksanız, hortum bağlantılı bir nem alma cihazı bulmak sizi makineyi manuel olarak boşaltmaktan kurtarabilir. Hortumlu bir tane bulamazsanız, lavaboya veya pencereye su göndermek için pompası olan bir tane arayın. Aksi takdirde, yakalanan suyu fiziksel olarak (ve sıklıkla) boşaltmanız gerekir.

Bir filtre göstergesi, hava filtrenizi ne zaman temizlemeniz gerektiğini size hatırlatır.

Bir otomatik nemlendirici havadaki nemi algılayabilir ve istenen seviyeye ulaşıldığında otomatik olarak kapanabilir.

Düşük sıcaklık ayarı ve/veya otomatik defrost, nem alma cihazı serin bir yerde olacaksa, ünitenin daha soğuk sıcaklıklarda düzgün çalışmasını sağladığından yardımcı olur.

En iyi nem alma cihazları

  • En İyi Genel Nem Alma Cihazı: Frigidaire High Humidity 50-Pint Kapasiteli Nem Alma Cihazı
  • En İyi Nem Alma Cihazı: Honeywell 50-Pint Energy Star Nem Alma Cihazı
  • Bodrumlar için En İyi Nem Alma Cihazı: LG PuriCare 50-Pint Clear Bucket Nem Alma Cihazı
  • Pompalı En İyi Nem Alma Cihazı: GE 45-Pint Nem Alma Cihazı
  • Küçük Odalar için En İyi Nem Alma Cihazı: Frigidaire Low Humidity 22-Pint Kapasiteli Nem Alma Cihazı
  • En İyi Akıllı Nem Alma Cihazı: LG PuriCare 50-pint Pump and Wi-Fi