İstanbul’da depremden en az etkilenecek ilçeler

Depremler, büyük hasara ve can kaybına neden olabilecek doğal afetlerden biri olarak bilinir. Bu anlamda depremler; insan hayatı, mülkiyet, altyapı ve iç güvenlik için önemli bir tehdit oluşturma potansiyeline sahiptir. Depremler herhangi bir uyarı olmaksızın gerçekleşebilir. Aynı zamanda halkı güvensizliğe, bozulmaya ve ekonomik kayıplara maruz bırakabilir.

İstanbul bir deprem bölgesidir ve fay hatlarına göre bazı ilçelerin olası bir depremden daha çok etkilenmesi beklenirken bazı ilçelerde ise risk daha azdır. Peki İstanbul’da depremden en az etkilenecek ilçeler hangileridir? İstanbul çok büyük bir ildir ve farklı ilçelerinde farklı deprem tehlike risk durumları mevcuttur.

1. Şile

Şile, İstanbul’un en doğusunda yer alan Karadeniz’de kıyıları olan bir ilçedir. Plajlarıyla ünlü Şile deprem konusunda da İstanbul’un en güvenli ilçesi konumundadır.

Depremler dikkate alınması gereken bir şeydir. Tabiat ananın gazabını deneyimleyen herkes, depremlerden gelebilecek stres ve korkuyu ve sonrasındaki maliyeti ve yıkımı doğrulayabilir.

2. Çatalca

İstanbul’un en batısındaki ilçe olan Çatalca, Silivri gibi çok geniş bir alanda yer alıyor, ancak farklı olarak tamamen Karadeniz kıyısında konumlanmış durumda. Dolayısıyla çok güvenli bir ilçe olarak öne çıkıyor.

Neyse ki, doğal afetlere yatkın devletler genellikle bu olaylarla başa çıkmak için uygun altyapıya sahiptir ve evinizi, sevdiklerinizi ve kendinizi korumak için atabileceğiniz önleyici adımlar vardır.

3. Beykoz

İstanbul’un kuzeyinde yer alan Beykoz ilçesi, hem Karadeniz’e hem de Boğaz’a kıyısı olması bakımından oldukça güzel bir coğrafyada yer alıyor.

Ancak bu durum İstanbul’un büyük kısmı için geçerli değildir ve hatta kendi kendine çöken bina durumları yaşanmıştır.

4. Çekmeköy

Çekmeköy yine Anadolu Yakası’nın güvenli ilçelerinden biridir. Beykoz ile Şile’nin arasında yer alır ve esasında Beykoz’un sınırlarının devamı gibi görülebilir. Dolayısıyla güvenli bir alanda yer almaktadır.

Bir ilçede deprem riskini değerlendirirken, oranın fay hattına yakınlığını, yaşadığınız evin türünü ve bu olayları ve neden oldukları hasarı kapsayan sigorta seçeneklerini göz önünde bulundurmalısınız.

5. Arnavutköy

Arnavutköy İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Karadeniz’e sahili olan bir ilçe, aynı zamanda Başakşehir ile komşu. Ancak yüksek tepelere sahip olması ve fay hattından uzak olması, onu güvenli bir ilçe haline getiriyor.

Depreme en yatkın ilçeler Marmara Denizi ile kıyısı olan ilçelerdir. Depremden en az etkilenecek ilçeler, Marmara Denizi’nden daha uzaktaki ilçelerdir.

6. Eyüpsultan

İstanbul’un batında, boğaza nispeten daha yakın bir Karadeniz sahili ilçesidir. Bu ilçe de deprem açısından güvenli bir konunda bulunur.

Burada, depremden en az etkilenmesi beklenen ilçelerin listesini görebilirsiniz. Risk değerlendirmesi, yukarıda da görseli bulunan AFAD’ın deprem risk haritası temel alınarak hazırlanmıştır.

7. Sarıyer

Sarıyer, hem Karadeniz kıyısında hem de boğazda konumlanmış bir ilçedir ve eşsiz güzelliklere sahiptir. Bu ilçeyi özel kılan şeylerden biri de depremden en az etkilenecek ilçelerden biri olmasıdır.

8. Silivri

Silivri her ne kadar Marmara’ya kıyısı olsa da nispeten fay hattından daha uzakta ve içte yer alıyor. Bu nedenle komşuları Marmaraereğlisi ve Büyükçekmece’ye göre çok daha güvenli bir alanda yer alıyor. Yine de sahil kesimi her zaman bir tehdide sahiptir.

9. Sultangazi

Sultangazi’nin denize kıyısı yok. Eyüp’ün bulunduğu alanda Marmara’ya nispeten daha yakın olsa da güvenli bir konumda yer alır.

10. Sancaktepe

Sancaktepe ilçesi, Anadolu Yakası’nda bulunan bir ilçedir ve deprem konusunda komşu ilçeleri Kartal ve Maltepe’ye nispeten daha güvenlidir.