Balgamda kan gelmesi ne anlama gelir?

Balgamda kan gelmesi veya kan tükürmek endişe verici olabilir, ancak gençseniz ve sağlıklıysanız genellikle ciddi bir sorunun işareti değildir. Yaşlı insanlarda, özellikle sigara içenlerde daha çok endişe nedenidir.

Kan tükürmek için tıbbi terim hemoptizidir. Az miktarda parlak kırmızı kan veya köpüklü kan çizgili balgam kusabilirsiniz. Kan genellikle ciğerlerinizden gelir ve genellikle uzun süreli öksürük veya göğüs enfeksiyonunun sonucudur.

Kan koyu renkliyse ve yiyecek parçaları veya kahve telvesine benzeyen şeyler içeriyorsa, sindirim sisteminizden geliyor olabilir. Bu daha ciddi bir sorundur ve hemen hastaneye gitmelisiniz. Kan kusma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kanlı öksürük durumunda ne yapılmalı?

Balgamdan kan gelirse veya kan tükürürseniz, birkaç nokta veya benek olsa bile, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu arayın. Doktorunuz, araştırılması ve tedavi edilmesi gereken ciddi bir tıbbi durumunuz olup olmadığını kontrol edecektir.

Doktorunuzla konuşamıyorsanız, Alo 184 Sağlık Bakanlığı danışma hattını veya en yakın hastaneyi arayın. Çok fazla kan öksürüyorsanız veya nefes almakta zorlanıyorsanız hemen 112 Acili arayarak ambulans çağırın veya en yakın hastanenin acil bölümüne gidin.

Balgamdan kan gelmesi durumunda gerekli olabilecek testler

Doktorunuz göğüs röntgeni veya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması gibi daha ayrıntılı bir tarama için sizi bir uzmana sevk etmeye karar verebilir. Enfeksiyon için kontrol edilebilmesi için balgamınızın bir örneği istenebilir. Kan testleri gibi başka testler de gerekebilir.

Bazı durumlarda, kanın nereden geldiğini bulmak için daha ileri testler gerekebilir. Örneğin, bronkoskopi (bir ucunda kamera bulunan bir tüp kullanılarak akciğerlerinizin ana hava yollarının incelendiği) adı verilen bir test düzenlemeye karar verebilecek bir uzmana sevk edilebilirsiniz.

Bu sayfa size nedenin ne olabileceği konusunda daha iyi bir fikir verebilir, ancak bunu kendi kendinize teşhis etmek için kullanmayın. Bunu her zaman bir doktora bırakın.

Kan tükürmenin yaygın nedenleri

Kan tükürmenin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Uzun süreli, şiddetli öksürük.
 • Göğüs enfeksiyonu; balgamınızın rengi değişmişse veya irin içeriyorsa, ateşiniz varsa veya göğsünüzde sıkışma varsa bu daha olasıdır.
 • Bronşektazi; bu, aynı zamanda hırıltılı veya nefes darlığı çekiyorsanız daha olasıdır.
 • Bazen şiddetli bir burun kanaması veya ağızdan veya boğazdan kanama öksürürken tükürüğünüzden kan gelmesine neden olabilir.

Kan tükürmenin daha az yaygın nedenleri

Daha az yaygın olarak, kan tükürmek aşağıdakilerin sonucu olabilir:

 • Pulmoner emboli (akciğerlerde kan pıhtısı); bu genellikle ani nefes darlığına ve göğüs ağrısına neden olur.
 • Pulmoner ödem (akciğerlerde sıvı); balgamınız pembe ve köpüklü olur ve bu genellikle önceden kalp problemleri olan kişilerde görülür.
 • Akciğer kanseri; 40 yaşın üzerindeyseniz ve sigara içiyorsanız bu daha olasıdır.
 • Tüberküloz (TB); ateş ve terleme ile ilişkili ciddi bir akciğer enfeksiyonu; uzun süreli antibiyotiklerle tedavi edilebilir
 • Boğaz veya nefes borusu kanseri.
 • Antikoagülanlar; varfarin, rivaroksaban veya dabigatran gibi kanın pıhtılaşmasını durdurmaya yardımcı olan ilaçlar.
 • Bazen hiçbir sebep bulunamaz ve bir daha asla olmaz.