Donmaya karşı izolasyon tavsiyeleri

Kışa kış gelmeden hazırlanmak lazım. Kış aylarında boruların donmasını nasıl önleyeceğinizi bilmeniz çok önemlidir. Dış sıcaklıklardaki hızlı düşüşler, kötü yalıtım veya çok düşük ayarlanmış ısıtıcı nedeniyle borularınızda bulunan su donduğunda, boruların hacmi genişler ve boruya içeriden basınç uygular. Bu, borunun patlamasına neden olabilir, ancak küçük bir çatlak bile yıkıcı ve pahalı tesisat hasarlarının başlangıcı olabilir.

Bu kılavuz, boruların donmasını nasıl önleyeceğinizi, tamamen donmuş borularınız veya su hatlarınızda az miktarda buz olduğundan şüpheleniyorsanız ne yapmanız gerektiğini gösterecek ve donmuş boruların nasıl çözüleceğine dair ipuçları önerecektir. Bu kılavuz sayesinde donmaya karşı izolasyon tavsiyeleri alabileceksiniz.

Boruların donmasını önleme tavsiyeleri

İlk etapta boruların donmasını nasıl önleyeceğinizi öğrenirken atabileceğiniz birkaç adım vardır.

 • Tavan arasında bulunan boruları yalıtın ve yaşadığınız iklimde genellikle sert donma koşulları olmasa bile, boru yalıtımı kullanarak sürünme boşluğunu yalıtın. Ayrıca boruları ısı bandına veya termostat kontrollü ısı kablolarına sarabilirsiniz. Durumunuz için en iyi boru yalıtımı, evinize bağlı olacaktır. Daima üreticinin talimatlarına göre kurulum yapın.
 • Soğuk havanın girmesine neden olabilecek çatlakları, özellikle de boruların evin içinden dışarıya doğru aktığı, örneğin kurutucu menfezleri veya su boruları gibi çatlakları kapatın veya kalafatlayın.
 • Boruların donmasının önlenmesi açık alanda da yapılmalıdır. Evinizi kışa hazırlarken bahçe hortumlarınızı ayırın.
 • Kesme vanalı tüm dış mekan musluklarının kapalı olduğundan ve muslukların boşaltıldığından emin olun. Ayrıca kış ayları boyunca musluk kapakları kullanarak onları koruyabilirsiniz.
 • Havalar soğursa ve sıcaklıkların düşmeye başladığını fark ederseniz, mutfakta, banyoda, çamaşırhanelerde ve evdeki diğer musluklarda hem sıcak hem de soğuk sudan küçük bir damla su damlatmaya başlayın. Suyun sistemde hareket etmesini sağlamak ve boruların donmasını önlemek için gereken tek şey küçük bir su damlasıdır.
 • Birkaç günden fazla uzakta olacaksanız, güvenilir bir komşuyu uyardığınızdan emin olun ve donmuş boruları önlemek için aldığınız önlemlerin işe yarayıp yaramadığını ve hiçbir sorun olmadığından emin olmak için periyodik olarak kontrol etmelerini isteyin.

Boruların donmuş olduğu nasıl anlaşılır?

 • Musluğu açın. Sadece damlama varsa, donmuş bir borunuz olabilir.
 • Çok soğuk noktalara dikkat ederek su besleme hatlarını kontrol edin. Donma noktasını bulmak için boruları dikkatlice inceleyin.
 • Kırık borular bulursanız, evin ana su kaynağını kapatın. Ardından, yardım için hemen profesyonel bir tesisatçı arayın.

Donmuş boruları çözme tavsiyeleri

Donmuş boruların çözülmesi hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmalıdır. İşte açıkta kalan ve kapalı boruları çözmek için birkaç fikir.

 • İlk olarak, etkilenen boru için musluğu açın. Akan su, buzun daha hızlı erimesine yardımcı olacaktır.
 • Açıkta kalan borular için, özellikle boruyu bir ısı kaynağı ile çevrelemek, içindeki buzu eritecektir. Boruyu bir ısıtma yastığına sarın ve sıcaklık kadranını yükseğe çevirin.
 • Boruda yüksek bir saç kurutma makinesi kullanın. Havanın borunun etrafında bir seferde 3 ila 4 metrelik bölümlerde ileri geri hareket etmesini sağlayın.
 • Boruyu ısıtılmış, nemlendirilmiş havlularla çevreleyin. Boruya ısı kaybettikleri için bu sargıları sık sık değiştirin.
 • Sıcak havayı borunun bir bölümü etrafında dolaştırmak için bir ısıtıcı yerleştirin. Isı kaynağını gerektiği gibi farklı bölümlere taşıyın ve borular çözülene ve su basıncı normale dönene kadar devam edin.
 • Bir duvarda veya ulaşılması zor bir alanda bulunan kapalı borular için evinizin ısısını yükseltin. Daha yüksek sıcaklıklar, duvarların içinde bulunan boruların çözülmesine yardımcı olabilir. Gerekirse, boruya erişmek için duvarın bir bölümünü kesin. Ardından, açıkta kalan borular için yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanın.

Bir boruyu çözmek için asla ısı tabancası veya üflemeli torç gibi aşırı ısı veya açık alev kullanmayın. Bu bir yangın tehlikesi oluşturur ve ayrıca boruya ciddi hasar verebilir.