Bal arısı dostu bitkiler

Bahçenize nektar ve polen üreten bitkiler ekleyerek hızla yok olmakta olan bal arısı popülasyonuna destek olabilirsiniz.

Pestisitlerden ve parazitlerden kaynaklanan çevresel stres, yalnızca arıları değil, aynı zamanda tüm gıda tedarikimizi de etkileyen yaygın koloni çöküşüne neden oldu. Tükettiğimiz gıdaların %75’inden fazlası tozlaşma gerektiriyor. Bal arılarının en önemli tozlayıcıların başında geliyor. İşte bal arılarını sağlıklı yağlar ve proteinlerle beslemeye yardımcı olacak 10 bitki.

Aster (Yıldızpatı)

Asterler özellikle bal arısı için faydalıdır çünkü geç çiçek açarlar. Yazın sonlarında ve bazen de Kasım ayına kadar mavi, pembe ve mor papatya benzeri çiçekler üretirler. Bu, bal arılarına zorlu ve polensiz kış mevsimi boyunca hayatta kalabilmek için sezon sonu enerji alma şansı verir. Bu çok yıllık bitkinin 600’den fazla türü vardır.

Kara Gözlü Susan (Rudbeckia hirta)

Bal arıları, bu çok yıllık bitkiden nektar almayı severler ve kara gözlü Susanlar onları çekmek için üzerlerine düşeni yapar. İnsan gözüne, bu klasik çiçekler, zıt kahverengi bir merkez ile sarı görünür, ancak ultraviyole spektrumunda gören arı için, iç pedallarının ince kararması, böceği doğrudan nektara yönlendiren canlı bir bullseye yaratır. Kara gözlü Susanların sapları bir metre boyunda ve daha fazla büyüyebilir. Uzun ömürlüdürler ve yeniden dikilmeleri gerekmeden bahçenizi parlak renklerle doldururlar.

Karahindiba

Teknik olarak bir yabani ot olan bu kısa ömürlü çok yıllık sarı filiz, vasat da olsa arılar için ortak bir besin kaynağıdır. Karahindiba, arıların gelişmek ve yavru yetiştirmek için gerçekten ihtiyaç duyduğu amino asitlerden ve besinlerden yoksundur, ancak çiçek açtığında arılar yine de onlara akın edecektir. Aynı zamanda, besinleri zeminden çimlerinize aktarabilen derin köklere sahip olmaları, karahindibaların da bahçeniz için harika olduğu anlamına gelir.

Limon balsamı (Melisa)

Nane ailesinin bir parçası olan bu çok yıllık bitki, kısmen gölgeli herhangi bir bahçeye arı çeken mükemmel bir ektir. Eski Yunan döneminde bal arılarının iyi beslenmesine yardımcı olmak için ev kovanlarının yakınına melisa dikilirmiş.

Mor Koni Çiçeği

Ekinezya olarak da bilinen bu göz alıcı papatya benzeri çiçek, yiyecek arayan arılara hem polen hem de nektar sağlayan bir bal arısı mıknatısıdır. Gün boyunca birçok çiçek kapanırken, çok yıllık mor koni çiçeği açık kalır ve öğleden sonra boyunca sürekli olarak nektar üretir ve günün en sıcak saatlerinde bile arıları iyi besler. Kelebekler, güveler ve diğer arı türleri de bu otsu çiçekli bitkiye bayılır.

Aslanağzı

Aslanağzı’nın bol koku bileşimi ve bal arılarını onlara en iyi çeken şey metil benzoattır. Arılar, gündüz aktif olduklarında, gece yaptıklarından çiçek başına bu kokunun dört katını üretirler. Cazibeye ek olarak, arılar daha sonra aslanağzı aromasını kovana geri taşır ve bu da daha fazla arıyı çeker.

Aslanağzı yıllık veya çok yıllık olabilir, ancak çok yıllık çeşitler genellikle yıllık olarak yetiştirilir. Dikenli, renkli çiçeklerinin bir ejderhanın açılıp kapanan çenelerine benzediği söylenir, adı da bundan gelir.

Ayçiçekleri

Uzun ve güçlü saplara dönüşen dayanıklı yıllık bir bitki olan ayçiçekleri, bal arısı bitkisidir. Böcekler ve ayçiçekleri arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Bitkilerin büyük başları, arılar için bol miktarda nektar ve polen sağlar ve arılar, yağ ve tohum için yetiştirilen ayçiçeği mahsullerini tozlaştırmak için gereklidir. Arılar beslenecek yer ararken kırmızı rengi algılayamayacakları için kırmızı ayçiçekleri yerine sarı veya turuncu ayçiçeklerini tercih edin.

Civanperçemi

Bu çok yıllık bitkinin acı tadı, istenmeyen bahçe zararlılarını caydırır, ancak bal arıları civanperçemi polen ve nektar bolluğunu sever. Eğreltiotu yapraklarına tünemiş beyaz, kırmızı, sarı veya mor olabilen parlak, yassı tomurcukları, arıların en sevdiği noktalardan biridir. Civanperçemi çok az bakım gerektirir ve minik çiçekleri mevsim bittiğinde kesme ve kurutma için idealdir.

Zinya Çiçeği

Çok sayıda küçük çiçekli bitkiler arılar için harikadır, çünkü daha fazla çiçek beslenecek daha fazla polen anlamına gelir. Zinnias mükemmel bir başlangıç çiçeğidir çünkü bakımı kolaydır ve hızlı büyürler, tohumdan çiçeğe sadece iki ay içinde ilerlerler. Bu yıllık bitkiler, gökkuşağının hemen hemen her renginde tek veya çift yapraklı çiçekler üretebilir. Ayrıca çiçeklenmeye geç kalırlar ve tozlayıcılara kıştan önce son bir miktar besin sağlarlar.

Lavanta

Arılar bu güzel kokulu, dekoratif bitkiyi severler, özellikle de arıların en aç olduğu ve polen ve nektar toplamanın en ince olduğu yaz mevsiminde çiçek açtığı için değil. Bahçıvanlar, taze, aromaterapik kokusu ve doğal olarak geyiğe ve kuraklığa dayanıklı olduğu için çok yıllıklara bayılır. Mor lavanta dolu bir bahçe kesinlikle davetkar ve sakinleştiricidir.