Dünyanın en büyük çiçekleri

Güzel çiçekler söz konusu olduğunda daha büyük olmaları daha iyidir. Daha fazla taç yaprağı, daha dolgun renk ve daha büyük bir güzellik göstergesi var. Artan ışın ve disk floretleri ile daha küçük bir alanda daha çok keyif alınabilir. Çiçek satın aldığınızda, dünyanın en büyük çiçek açanını elde etmek isteyebilirsiniz. Ancak, en büyük çiçeklerin hepsi dekoratif değildir. Süs amaçlı kullanılamayacakları için, dünyanın en büyük 10 çiçeği listesine hangilerinin gireceğini merak ettirebilir. Biri size dünyanın en büyük çiçeğinin hangisi olduğunu sorduğunda cevabınız yok, değil mi? Peki, size yardım etmemize izin verin. İşte dünyanın en büyük 10 çiçeğinin listesi.

Lotus

lotus

Lotus, dünyanın en büyük çiçeklerinden biridir. Lotuslar muhteşemdir. Ve çiçekleri dekorasyon olarak kullanmaya çok uygundur. Süs değeri taşırlar ve bu çiçeğin görünür orta alanlardaki süsler için mükemmel olan ama buket yapmak için uygun olmayan birçok türüne rastlayabilirsiniz.

Manolya

manolya

Manolyaların egzotik kökenleri olabilir, ancak aslında büyümeleri oldukça kolaydır ve Türkiye iklimine çok uygundur. Tek gerçek sorun, çiçeklenme mevsiminin zamanlamasıdır, bu da çiçeklerin keskin bir geç dondan kolayca zarar görebileceği anlamına gelir.

Manolya ağaçları her büyüklükteki bahçeye yerleştirilebilir. Yaklaşık 3 m yükseklikte küçük ve narin olabilirler veya 20 m’ye kadar etkileyici oranlarda büyüyebilirler.

Ebegümeci

ebegumeci

Hibiscus veya Ebegümeci, çeşitli renklerde gelen ve bazı bölgelerde gül ebegümeci olarak da bilinen güzel bir çiçektir. Güzelliğinin yanı sıra bazı ülkelerde çay ve meyve suları gibi içecek yapımında da kullanılır. Meksika’da kurutulmuş Hibiskus yenir.

Hibiskus iki kategoriye ayrılır. Biri tropikal çiçekli, diğeri ise dayanıklı ebegümeci. Hardy Hibiscus, kışın fazla bakım gerektirmez ve her yıl toprağa geri dönerler. Hardy Hibiscus’un büyüme hızı çok yüksektir ve çığır açtığında yükselmesi çok az zaman alır. Tropical Hibiscus hassastır ve soğuk gecelere dayanamaz. Geceleri soğuk havalarda eve konmaları gerekmektedir.

Şakayık Çiçeği

sakayik

Şakayık Çiçeği şüphesiz dünyanın en büyük çiçeklerinden biridir. Şakayık Çiçeği muhteşem ve kocamandır. Bu şakayıkların boyutu büyüktür ve görünüşleri muhteşemdir. Belki de bu yüzden şakayıklar, süs eşyaları, buketler ve diğer dekoratif amaçlar için kullanılıyor.

Ayçiçeği

aycicegi

Ayçiçekleri çeşitli yaz ve sonbahar renklerinde gelir. Yıllık ayçiçeği (Helianthus annuus), çoğu insanın ayçiçeği denilince aklına gelen çiçektir. Parlak, güneşli sarıdan koyu kırmızıya, çikolata kahvesine ve alacalı çeşitler de dahil olmak üzere aradaki tüm renklere kadar çeşitlilik gösterirler. Ayçiçekleri uzun, güçlü gövdelere sahiptir ve uzun ömürlüdür.

And Dağları kraliçesi

puya-raimondii

Dünyanın en büyük çiçeklerinden bahsederken Puya Raimondii’yi (And Dağları kraliçesi) atlayamazsınız. Puya raimondii çiçeklerinin bazı çeşitlerinin birden fazla başı vardır. Bunlar genellikle büyük boy çiçeklerdir. Bunlar 15 m büyüklüğündedir ve daha çok herhangi bir dekoratif amaçla kullanılamayacak kır çiçekleridir.

Neptün otu

neptun otu

Posidonia oceanica veya Neptün otu, büyük boyutlu, geleneksel olmayan bir çiçektir. Akdeniz tenyası da denir. Bu flora bir deniz otu türüdür. Bu kesinlikle dünyanın en büyük 10 çiçeği listesine girecek bir çiçek.

Talipot palmiyesi

talipot palmiyesi

Çiçeklere dönüşen yaprakların hayranıysanız, size göredir. Begonvil gibi, Talipot palmiyesi pigmentleri geliştirmiştir. Ve boyutlarının çok büyük olduğunu söylemeye gerek yok.

Leş çiçeği

ceset cicegi

Dünyanın en büyük dalsız salkımına sahip olan Titan arum (Leş çiçeği), karşılaşacağınız diğer çiçeklere hiç benzemeyen muhteşem bir çiçektir. Elbette dekoratif değiller ve her yerde bulunamıyorlar.

Rafflesia arnoldii

Rafflesia arnoldii

Rafflesia arnoldii (Ceset Çiçeği) dünyanın en büyük çiçeğidir. Çapı 3 metreden fazladır. Böcekler ve diğer canlılarla beslenen parazit bir bitkidir. Kötü bir koku yayıyorlar.