Elektrikli arabalar yağ kullanır mı?

Kısacası hayır, elektrikli arabalar yağ kullanmaz. İçten yanmalı motorlarda, motorun hareketli parçalarını yağlamak için yağ kullanılır. Gazla çalışan bir arabadaki motor, pistonlar, valfler, valf yayları, bağlantı çubukları, krank milleri, yataklar, silindirler tarafından çalıştırılır; bunların tümü, bu bileşenler birbiriyle temas ettiğinde sürtünmeyi azaltmak için yağa ihtiyaç duyar. Azaltılmış sürtünme, bir motorda daha az ısı, korozyon ve aşınma ve yıpranma olması anlamına gelir. Yağ olmadan, bir motorun parçaları uyum içinde çalışmak yerine birbirleriyle savaşacaklardır. Sonunda hareket etmeyi bırakacaklar ve takılacaklar.

Elektrikli araca (EV) sahip olmanın en önemli faydalarından biri, daha az hareketli parçası olması ve dolayısıyla daha düşük bakım maliyetidir. Otomobilin motorunu döndürmek için akülerde depolanan elektriği kullandıkları için motor yağı kullanmazlar.

Elektrikli Araç Bakımı

EV’ler, bakım gerektiren başka yağlayıcılar gerektirir. Modelden modele ne kadar bakım yapılması gerektiği değişir; her zaman olduğu gibi, sıvı bakımının uygun şekilde planlanması için kullanıcı el kitabınıza bakın.

Şanzıman yağı

Çoğu EV’de, 0’dan 10.000 RPM’ye (veya bazı modellerde daha fazla) çıkabilen yalnızca bir vitesli motorlar bulunurken, gazla çalışan bir otomobilin daha düşük devirlerden daha yüksek devirlere geçmek için birden fazla vitese ihtiyacı vardır. Dişliler arasında geçiş yapılmayan EV’ler, dişlileri yağlamak için motor yağı gerektirmez. EV’lerin sıvı bakımı gerektiren şanzıman sistemleri vardır, ancak gereken özel sıvı türü nedeniyle tüketicilerin bunu kendileri değiştirmeye çalışması önerilmez.

Akü Soğutucu

EV’lerdeki lityum iyon piller, aşırı ısınmalarını ve potansiyel olarak alev almalarını önlemek için soğutucuya ihtiyaç duyar. Ancak EV aküleri güvenlik nedenleriyle mühürlenmiştir ve soğutma sıvısının herhangi bir bakımının aracın bakım programına göre bir bayi tarafından yapılması gerekecektir. Tesla, eski modellerde olduğu gibi artık araçlarında pil soğutma sıvısının değiştirilmesini önermezken, Chevy Bolt’un her 240.000 kilometrede bir önerilen değiştirme oranı vardır.

Frenler

Gazla çalışan arabalar gibi, EV’lerde de düzenli bakım gerektiren fren hidroliği (hidrolik sıvı olarak da bilinir) bulunur. Ancak bir EV’de, rejeneratif frenleme nedeniyle frenler daha az kullanılır. Rejeneratif frenleme, EV motorunun otomobili yavaşlatırken aküye geri enerji göndermesini sağlar. Bu, fren balatalarındaki aşınma ve yıpranmayı azaltır, ancak mutlaka düzenli olarak fren hidroliğinin değiştirilmesi gerekliliği değildir. Benzinle çalışan bir otomobil için, önerilen fren hidroliği değişim aralığı iki ila beş yıl arasında veya her 32.000 km’den (Mercedes-Benz3 için) her 72.000 km’den (Chevrolet Malibu4 için) bire kadar olabilir. Elektrikli araçlar için menzil kabaca aynıdır; Tesla markalı araçlar beş yılda bir sıvı değişimi önerirken Nissan Leaf her beş yılda bir önerir.

Genel Yağlar

Ön cam yıkama sıvısının değiştirilmesinin bir EV ile gazla çalışan bir araba arasında farklı olmaması şaşırtıcı olmamalıdır. Aynısı direksiyon sıvısı (giderek daha nadir görülen hidrolik direksiyonlu araçlar için), klima sıvısı ve süspansiyon sistemleri, kapı kilitleri, tekerlek yatakları ve diğer küçük hareketli parçalar için kullanılan yağ için de geçerlidir.

Benzinli Araç ve Elektrikli Araç

Bir elektrikli otomobili benzinle çalışan bir arabadan ayıran ana sıvı benzindir ve burada maliyet tasarrufunun en büyük olduğu yer burasıdır. Elektrikli bir aracı sürmek için gereken elektriğin maliyetini hesaplamak, benzin maliyetine kıyasla karmaşık olabilir. Benzinli araçların verimliliğine göre bu maliyetler değişebileceği gibi, elektrikli araçların verimliliği de modelden modele değişiklik göstermektedir. Ve benzin fiyatları gibi, elektrik maliyetleri de şehirden şehre değişir.

Ancak ABD Enerji Bakanlığı’nın şu açıklamasını göz önünde bulundurun: “[Elektrikli] arabanızı bir yıl boyunca çalıştırmanın maliyeti, bir klimayı çalıştırmaktan daha az olabilir.” Consumer Reports’un 2020 tarihli bir araştırmasına göre, elektrikli araçlar “sınıflarındaki ortalama bir araca kıyasla tüketicilere yakıt maliyetlerinde yaklaşık %60 tasarruf sağladığı tahmin ediliyor.” Çalışma ayrıca, araçlar yaşlandıkça, gazla çalışan bir motorun verimliliği bir elektrik motorunun verimliliğinden daha hızlı düştüğü için bu tasarrufların daha da arttığına işaret ediyor. Beş ila yedi yıllık kullanılmış bir elektrikli araç, sahibine benzer bir gazla çalışan araca göre iki ila üç kat daha fazla yakıt tasarrufu sağlar. Çalışma, elektrikli araç sahiplerinin bir aracın ömrü boyunca 80.000 ila 150.000 TL arasında tasarruf edebileceğini tahmin ediyor.