Alerjisi olan insanlar için zararlı ev bitkileri

Ev bitkileri bir odayı aydınlatabilir, ev sahiplerine eğlenceli ve yeni bir hobi sunarken stres giderici olabilir ve ruh halini iyileştirir. Ancak alerjisi veya astımı olan kişiler için bazı iç mekan bitkileri sıkıntı yaratabilir.

Birçok bitki alerjeni vardır ve dış mekan bitkilerinin alerjik rinit veya saman nezlesine neden olma olasılığı çok daha yüksek olsa da, iç mekandaki arkadaşlarımız da suçlu olabilir. Çoğu durumda, en büyük suçlular çiçek açan türler veya ağır tozlayıcılardır. Hangi çeşitlerden kaçınacağınızı bilmek, iç mekan ormanınızın hapşırmadan keyfini çıkarmanın anahtarıdır. Alerjiniz varsa kaçınmanız gereken 10 ev bitkisi aşağıda sıralanmıştır.

Eğrelti Otu

egrelti-bitkisi

Eğrelti otları en yaygın ev bitkileri arasındadır, ancak aynı zamanda alerjik reaksiyonların yaygın bir nedenidir. Bu, büyük ölçüde, mevsimsel alerjiden muzdarip insanlar için ciddi bir endişe kaynağı olabilen, saldıkları havadaki sporlardan kaynaklanmaktadır. Eğrelti otlarını, asılı saksılarda veya hala gelişebilecekleri ve güçlü sporlarının daha kolay dağılabileceği açık havada barındırmayı düşünün.

Afrika Menekşesi

Afrika-meneksesi

Afrika menekşeleri, 10 tür güzel çiçekli bitkiden oluşan bir gruptur. Benzersiz bir görünüm sağlayan belirgin, tüylü yaprakları vardır – ancak aynı zamanda güçlü bir toz mıknatısı işlevi görürler.2 Toz alerjisi olan kişiler, yaprakları düzenli olarak silmeye yardımcı olabilir, ancak farklı bir bitki seçmek daha kolay olabilir. öncelikle evinize hoş geldiniz.

Palmiye

dag-palmiyesi

Palmiyeler, dikkatli olmazsanız alerjik reaksiyonlara neden olabilecek tropikal bir görünüme sahip bakımı kolay ev bitkileridir. Neyse ki, biraz bilgiyle burun çekmeden uzaklaşmak kolaydır. Sadece dişi bir bitki seçtiğinizden emin olun, çünkü polen yayan ve sorunlara neden olan sadece erkek olanlarıdır. Aslında, dişi palmiye özellikle iyi bir seçimdir, çünkü pürüzsüz, ince yaprakları fazla toz çekmez ve kumlu, küfsüz toprakta iyi yetişir.

İncir

incir

İncir ağaçları en yaygın iç mekan bitkilerinden biridir, ancak alerji söz konusu olduğunda da muhtemelen suçludur. Kalın yaprakların üzerindeki özsu, toz parçacıklarıyla karışarak, diğer tüm ev bitkilerinden daha sık reaksiyonlara neden olduğu tespit edilen güçlü bir alerjen oluşturur. İncir, ficus ve lateks proteinlerinin yapı olarak benzer olması nedeniyle özellikle lateks alerjisi olanlar için sorunlu olabilir. İncir, ofisleri ve diğer ticari alanları dekore etmek için popüler seçeneklerdir. Ağlayan incir ve kauçuk bitkileri gibi en yaygın çeşitlerin tümü alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Yuka Bitkisi

yukka

Yuka bitkisi, ilginç bir yapısı ve benzersiz, dokulu bir gövdesi ile büyümesi kolay, favori bir ev bitkisidir. Ne yazık ki, polen alerjisi olan bazı insanlar için evde olması doğru değildir. Ağlayan incirin bir alerjen üreticisi olduğunu gösteren aynı çalışma, yucca türlerinin alerjik rinite yol açan yaygın bir hava kaynaklı alerjen kaynağı olduğunu da buldu.

Sarmaşık

sarmasik

Zehirli sarmaşık tüm dikkatleri üzerine çekebilir, ancak kızarıklık bırakabilecek tek sarmaşık bu değildir. Aslında zehirli sarmaşık hiç de gerçek bir sarmaşık değildir (kaju ve antep fıstığı ile akrabadır), ancak Hedera cinsinin üyesi olan 15 tırmanma türü de solunum ve cilt sorunlarına neden olabilir. Alerjiniz varsa ama yine de sarmaşıkların kendine özgü tırmanma yeteneğine göz dikiyorsanız, ağaçları ve kafesleri vurgulayabilecek dış mekan alternatiflerini düşünün.

Krizantem

Krizantem

Krizantemler, çok sayıda renkte çiçek açan dayanıklı, gösterişli çiçekli bir bitkidir. Kaplarda iyi yetiştiği için genellikle iç mekanlara getirilir, ancak bu bazen sorun yaratabilir. Rüzgarla tozlaşır, yani havada kolayca toplanabilen bol miktarda hafif, tozlu polen üretir. Bu, alerjiye yatkın insanlar için kötü bir haber ve sera çalışanlarının çalışmaları, alerji semptomları söz konusu olduğunda bu çiçeğin yaygın bir suçlu olduğunu göstermiştir.

Orkide

orkide

Soğuk ve çekingen görünseler de, bazı insanlar için orkideler doğrudan dokunulduğunda cilt reaksiyonlarına neden olabilir; en kötü durumlarda, yüz şişmesine ve hatta anafilaktik şoka neden olabilirler. Bununla birlikte, bu cilt tahrişinden etkilenen talihsizler arasında değilseniz, yapışkan polenleri olmadığı için orkidelerin başka alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı düşüktür.

Bonsai Ağaçları

bonsai agaci

Küçük boylarına rağmen bonsai ağaçları, ağaç polenine alerjisi olan herkes için alerjiye neden olabilir. Ayrıca, bonsai ağaçları genellikle iç mekanlarda barındırıldığından, yılın farklı zamanlarında dış mekan ağaçlarından polen üretebilirler. Bonsai ağaçlarının gerektirdiği düzenli, dikkatli budama, artan maruziyet ve cilt teması nedeniyle semptomları şiddetlendirebilir.

Ardıç, en yaygın bonsai türlerinden biridir ve alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı en yüksek olanlardan biridir. Ardıç polenine maruz kalmak bazen gribe benzeyen ciddi semptomları tetikleyebilir.

Aşırı Sulu Her Şey

Ev bitkilerinizden herhangi birine yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, onlara çok fazla su vermektir. Bitki ve astımı veya küf alerjisi olan herkes için kötü olan toprakta mantar ve küf oluşumuna neden olabilir. Çoğu bitki iyi drene olan toprağı tercih eder, bu nedenle uygun bir sulama rejimi benimserseniz, küf, mantar ve bunlarla ilişkili sağlık sorunlarından kaçının.