iPhone kimlik kartı ve ehliyet tarama

Sonunda iPhone’nunuz sayesinde cüzdanınızdan ve çantanızdan tamamen kurtulmaya hazır mısınız? Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’un yeni sürümü iOS 15 ile beraber iPhone’a kimlik kartı ve ehliyet ekleme özelliği geldi. iPhone’a kimlik kartının ve ehliyetin nasıl ekleneceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Apple Wallet uygulamasının iOS 15 ile çıkacak olan yeni sürümü sayesinde telefonunuza kimlik kartınızı ve ehliyetinizi ekleyebilirsiniz. Apple Wallet halihazırda piyasadaki en iyi dijital cüzdan platformudur. Apple’ın WWDC 2021 konferansının açılış konuşması sırasında Apple, Wallet uygulamasına yeni bir kart türü olarak kimlik kartı ve ehliyet için destek eklendiğini duyurdu.

iPhone’a kimlik kartı ve ehliyet tarama

Sanal kimliklerin herkes tarafından yaygın olarak kullanılabilir olması biraz zaman alabilir, ancak bu, birçok kullanıcının sonunda fiziksel cüzdanlarını Apple Wallet uygulamasına taşımasına olanak tanıyacak. Apple Wallet halihazırda zaten inanılmaz derecede güçlü. Kredi ve banka kartlarını, mağazalar için ödül kartlarını, öğrenci kimliklerini, uçak biniş kartlarını, konser biletlerini ve daha fazlasını saklamak için kullanılabilir. Esasen fiziksel bir cüzdanın sanal bir yedeğidir ve Samsung Pay ve Google Pay gibi rakip uygulamalarla karşılaştırıldığında, rekabetin çok ötesindedir.

Yukarıda belirtildiği gibi, Apple Wallet yakında kullanıcıların uygulamayı ehliyetlerini veya TC kimlik kartlarını saklamak için kullanmalarına izin verecek. Apple’ın iOS 15 ile ekleneceğini söylediği bir özellik ve daha önce Apple Wallet’ın eksik olduğu gerçek bir cüzdanın son bileşenidir. Kimlikler ana odak noktası olsa da, Apple Wallet’a gelen tek yeni kart bunlar değil. iOS 15 ayrıca uygulamayı akıllı ev kilitleri, otel odası anahtarları ve iş rozetleri/kimlikleri için sanal kartları destekleyecek şekilde güncelleyecek. Böylece iş yerinize girerken geçiş alanında telefonunuzu okutmanız yeterli olacak.

apple kimlik

Apple Wallet kimlik kartı nasıl çalışır?

Peki, Apple Wallet’da ehliyetler ve kimlik kartları nasıl görünecek? Kısacası, tıpkı fiziksel bir kimlik kartı gibi. Fiziksel kimlik kartlarında varsa birinin yasal adını, fotoğrafını ve doğum tarihini gösterir. Apple Wallet’da saklanan kimlik kartları tamamen şifrelenir ve kullanıcıların herhangi bir gizlilik veya güvenlik endişesi olmadan eklemelerini sağlar.

Apple Wallet’da saklanan sanal bir kimlik kartı ve ehliyeti ile kullanıcılar onu tıpkı fiziksel kartları gibi kullanabilecekler. Birinin bir restoranda içki içerken kartını göstermesi, araba kullanırken ehliyetinin kanıtı olması, hatta havaalanındayken kişisel bilgilerini paylaşması gibi, Apple Cüzdan’daki kimlik kartları bunların hepsini yapabilecek.

Kimlik kartları ve ehliyetler, iOS 15’ten itibaren Apple Wallet’da desteklenmeye başladı, ancak bu, iPhone kullanıcılarının bu sonbaharda güncellemeyi indirir indirmez kimliklerini ekleyebilecekleri anlamına gelmez. Ülkelerin özelliğin gerçekten çalışması için bu özelliği desteklemesi gerekiyor ve birinin nerede yaşadığına bağlı olarak bu biraz zaman alabilir.

Bununla birlikte, ülkeler destek eklediğinde, kimlik eklemek, Wallet uygulamasını açmak, kartın önünü ve arkasını taramak kadar kolaydır ve otomatik olarak eklenir. Apple, özelliği mümkün olduğunca çabuk desteklemek için ülkelerle çalışabilir. Özelliğin Türkiye’de kullanıma sunulup sunulmayacağı bilinmiyor. Türkiye’de iPhone’a kimlik kartı ekleme özelliği yoktur.