Tennis Manager 2022 inceleme

Tennis Manager 2022, Steam’de yayınlandı. Geliştirici Rebound CG, oyunculara bir tenis akademisini yönetme, bir takım kurma, finansmanı yönetme ve çok daha fazlasını yapma fırsatı sunduğu 2021’de çıkan ilk oyunun ardından 2022’de daha gelişmiş bir versiyon ile geri dönüyor. Oyuncular, tenis yönetimi simülasyonunda yerleşik akademilere girebilir veya sıfırdan kendi akademilerini kurabilirler. Oyun geçen yılki sürüme göre oldukça derin görünüyor. Aşağıdaki fragmana ve incelememize göz atın.

Tennis Manager 2022 inceleme

Tennis Manager’i görünce aklıma hemen FM serisi geldi. Onunla benzer bir temiz arayüze sahip. Mekaniği neredeyse aynı işliyor. Derinlik olarak da benzer. Oyunda 2 binden fazla turnuva ile tenis turlarına katılabilirsiniz. Oyunda genç ve profesyonel 5 binden fazla oyuncu var.

Oyuncu adları, lisans sorunları nedeniyle farklı şekilde yazılmış. Ancak gerçek dünyadaki tenisçiler ile oyundaki tenisçiyi ayırt edebileceğiniz kadar küçük farklar olduğunu söyleyebiliriz. Daha iyisi, Steam atölyesinden isim düzeltme yamasını indirebilirsiniz. Oyunda şu anda Türkçe dil desteği bulunmuyor.

2022 sürümünde oyundaki taktik derinlik arttırılmış, sponsorluk detayları genişletilmiş, veri analizleri yükseltilmiş ve oyuna çok daha fazla derinlik eklenmiş. Hala geliştirilecek yerler var olsa da Tennis Manager 2022 piyasadaki en iyi tenis menajerlik oyunu olarak öne çıkıyor.

Tennis Manager 2022-1

Tennis Manager 2022 oynanış

Oyuna başlarken bir tenis kulübünün menajeri oluyorsunuz. İsterseniz kendi tenis kulübünüzü kurabilirsiniz, isterseniz oyunun sunduğu hazır tenis kulüplerinden birini seçebilirsiniz. Kendi kulübünüzü kurarken tesis seviyelerini seçebiliyorsunuz. Bunları düşük seçince oyun içinde bazı eksiklikler olabilir. Örneğin daha fazla tenisçi ile sözleşme imzalayamazsınız. Oyun içinde bu tesisleri yükseltmek için para ödemeniz gerekiyor. Oyuna 2 milyon euro ile başlıyorsunuz. Hepsini yükseltmeye yetecek kadar para kazanmak için çok turnuva kazanmanız gerekiyor.

Tennis Manager 2022-2

Akademinizin parlaması ve dünya çapında ün kazanması için tenis kortları, tıbbi tesisler, iş merkezleri veya kendi tenis okulunuzu inşa edebilirsiniz. Oyuncuları akademiye transfer edebilir, personeli işe alabilir, antrenörleri antrenman programı ile ayarlayabilir, yatırımcılarla anlaşabilir, kısacası birçok değişiklik yapabilirsiniz.

Oyuncuları transfer ederken her oyuncunun özelliklerini sayılarla görebilirsiniz. Ayrıca oyuncuları scout ekibi yardımıyla gözlemleyebilirsiniz. Her oyuncunun saha içinde ve dışında nasıl davranacağını düzinelerce parametre yönetir. Oyuncuların oyun stili, favori kort yüzeyi, mental ve fiziksel durumları ile ilgili özellikleri nedeniyle her oyuncu benzersizdir.

Tennis Manager 2022-3

Akademide yer alan tüm tenisçiler için katılacağınız turnuvaları belirleyebilirsiniz. İsterseniz teknik ekipten destek alabilirsiniz. Bazı turnuvaların ödülü daha yüksek olurken, bazı turnuvaların ise ödülü düşük olsa da kazanma ihtimali daha yüksek olacak şekilde katılımcı tenisçiler daha düşük sıralamaya sahiptir. Oyunda dünya çapında tenis sıralaması da yer alıyor ve sürekli olarak güncelleniyor.

Tennis Manager 2022-4

Tennis Manager 2022 maç motoru

Maç motoru beklediğimden daha iyi. Aslında oyunun harika tarafı. Oyunculara gerçek zamanlı koçluk yapabiliyorsunuz. 3B maçlarda istatistiklerle desteklenen, oyun planları ile etkileyebileceğiniz gerçek zamanlı maçlara imkan sağlayan bir maç motoru bulunuyor.

Maç sırasında TV, Top ve 3/4 şeklinde üç kamera seçeneğinden maçı takip edebilirsiniz. Maçları normal hızda veya hızlandırılmış olarak izleyebilirsiniz. Maç sırasında taktik değişikliği yapabilirsiniz, oyuncunun topu atma veya karşılama stillerini değiştirebilirsiniz ve oyuncunuzla konuşabilirsiniz.

Tennis Manager 2022-5

Oyuncularınızla moral konuşmaları ve gazetecilerle röportajlar yapabilirsiniz. Daha başarılı sonuçlar için tenis oyuncularını motive edebilirsiniz, ayrıca sonuçlarla ilgili gazetecilerle konuşabilirsiniz. Moral konuşmalarının atlanamaması şimdilik kötü. Sonraki ekrana geçmek için bir konuşma seçmeniz gerekiyor.

Oyunda başarılı olmak için hangi maç motoru mekaniğinin maç içinde neyi etkilediğini iyi anlamanız gerekiyor ve maç öncesi taktiklerinizi iyi oluşturmanız gerekiyor. Bunların tamamı oldukça fazla zaman istiyor, ancak bir sefer öğrendiğiniz vakit oyunda çok başarılı olabilirsiniz.