Google Haritalar’a işletme ekleme nasıl yapılır?

Google Haritalar, kullanıcılar için en çok tercih edilen GPS navigasyon hizmeti haline geldi. Artık belirli GPS navigasyon cihazlarını, yalnızca ona ayrılmış cihazları değil, akıllı telefonumuz ile de bu uygulamayı kullanıyoruz. Bu nedenle, bir işletmeniz varsa, İnternet’teki görünürlüğünü artırmanın bir yolu olacağı için Google Haritalar’a kayıtlı olması önemlidir. Böylece, örneğin bir fırınınız varsa, yakınınızdaki biri ‘yakındaki fırınlar’ için arama yaptığında işletmeniz görünecektir. Diğer herhangi bir iş türü ile aynı.

Her gün milyonlarca insan yerel olarak arama yapmak için Google Haritalar’ı kullanıyor. Bir şirketin Google arama motorunda kayıtlı olması gerçekten önemlidir, bu şekilde bilgisayar, akıllı telefon veya tablet kullanılarak Google Haritalar’da bulunabilir. Bu, işletmenin görünürlüğünü katlanarak artıran ve dolayısıyla daha fazla müşteri elde etmeye ve gelirleri önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilecek bir şeydir.

Tüm bunlar ücretsizdir ve Google İşletme Profili Yöneticisi aracılığıyla yönetilir. Müşterilerin ihtiyaç duyabileceği tüm bilgilerle şirketleri kaydetmek için kullanabileceğimiz bir platformdur. Sadece tesisimizin konumuyla değil, aynı zamanda ürünlerimiz veya hizmetlerimizle ilgili ayrıntılarla da. İşletmemizi adıyla ararken evet, ama aynı zamanda örneğin bir Asya restoranıysak ve bir kullanıcı ‘suşi restoranları’ için arama yaptığında da görünelim diye.

Aramalarda görünmek için işletmenizi Google Haritalar’a kaydedin

Yapmanız gereken ilk şey, özellikle şirketler ve işletmeler için Google İşletme Profili Yöneticisi’ne erişmek. Ve içeri girdikten sonra, şirket kayıt sürecini başlatmak için ‘Şimdi yönet’ üzerine tıklamalıyız.

google-haritalar-isletme-ekleme-1

Ardından bir Gmail hesabı ile giriş yapmanız gerekecek. Daha sonra, Google’ın kapsamlı bir şekilde bize soracağı ilk şey şirket adıdır. Ancak daha sonra diğer ayrıntılar istenecektir.

google-haritalar-isletme-ekleme-2

Sonraki soru, konumu Google Haritalar’da görünmesini isteyip istemediğimiz olacak ve amacımız tam olarak bu olduğundan, burada Evet’i belirtmemiz ve ardından konumla ilgili tüm ayrıntıları doldurmamız gerekecek.

google-haritalar-isletme-ekleme-3

Bizden ülke, posta adresi, posta kodu, şehir ve il soracaklar. Konumu otomatik almasını sağlayabilirsiniz, böylece bizim cihazdan bulunduğumuz konumla ilgili kesin bilgileri alacaktır. Ancak konum bilgi formunun manuel olarak doldurulması daha uygundur. Bu şekilde, herhangi bir tür hatanın var olmasını önleyeceğiz.

google-haritalar-isletme-ekleme-4

Ardından, o yerin dışında müşterilerimize herhangi bir hizmet sunup sunmadığımızı belirtmemiz gerekecek. Örneğin, gönderiyorsak Evet seçeneğini seçeceğiz. Aksi takdirde Hayır’ı seçeceğiz ve İleri’ye tıklayacağız. Ve şimdi işimizin kategorisini belirtmemiz gerekecek ve ardından müşterilerimize bir tür telefon ilgisi sağlayabileceğimiz telefon numarasını vermemiz gerekecek. Bunlar, Google’da veya Google Haritalar’da arama yapanlar için herkese açık olarak görünecek, hesaba katmamız gereken verilerdir. Burada ayrıca bizden web sitemizin URL adresini de isteyeceklerdir.

Bunu yaptığımızda Bitir butonuna bastıktan sonra Google Haritalar üzerinde ismi ile aratarak firmamızı zaten bulmalıyız. Ancak Bitir’e tıklanarak açılacak olan şirketimizin kontrol panelinden mesai saatleri, ek iletişim bilgileri, daha kısa tanımlayıcı, iş tanımı ve şirketimizin logosu gibi bilgileri vermeye devam edebiliriz.

Bu Google İşletme Profili Yöneticisi kontrol paneli gerçekten kullanışlıdır çünkü şirketimiz hakkındaki tüm bilgileri tamamlamamıza yardımcı olmasının yanı sıra, yayınları bir işletme olarak yönetmemize ve müşterilerin fotoğraflarını kontrol etmemize olanak tanır. Ve orada aramalar gibi işimizin istatistiklerini de görebiliriz. Ayrıca müşterilerimizin bıraktığı yorumları ve puanlarının ayrıntılarını da görün.