En iyi 10 ücretsiz CAD yazılımı

Bilgisayar Destekli Tasarım (genellikle CAD olarak anılır), birçok üretim sektörünün ayrılmaz bir parçası haline geldi. CAD, küçük elektronik ekipman parçalarından büyük binalara, otomobillere ve daha fazlasına kadar her şeyi tasarlamanıza olanak tanır. Bu nedenle çoğu mühendis bunları bir şeyler tasarlamak için kullandığından CAD programları pahalı hale geldi.

Öğrenci veya serbest çalışan iseniz, pahalı CAD yazılımı satın almak uzak bir hayal haline gelir. Ancak, ücretli olanlar kadar iyi olan en iyi 10 ücretsiz CAD yazılımının bir listesini derlediğimiz için endişelenecek bir şey yok. O halde hiç vakit kaybetmeden en iyi ücretsiz CAD yazılımına bir göz atalım. Burada, şu anda kullanabileceğiniz en iyi 10 ücretsiz CAD yazılımının bir listesini derledik. Liste iki tür yazılım içerir; ücretsiz olanlar ve ücretsiz öğrenci sürümü içeren yazılımlardır.

FreeCAD

FreeCAD, adından da anlaşılacağı gibi, ücretsiz ve açık kaynaklı bir CAD yazılımıdır ve hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller arasında en iyi seçimdir. CAD modelleme temelleri konusunda bilgiliyseniz, bu yazılım sizin için en iyi seçim olacaktır. Bir eğitimci veya programcı, çok amaçlı davranışı ve sezgisel arayüzü sayesinde FreeCAD’den en iyi şekilde yararlanabilir.

OpenSCAD

3B CAD Nesneleri oluşturmak için metinsel bir açıklama dili kullanmakta sorun yaşıyorsanız, OpenSCAD‘i etkili bir ücretsiz CAD Yazılımı olarak bulabilirsiniz. Özellikle profesyonel bir alandayken böyle bir arayüze ihtiyaç duyabileceğiniz birkaç senaryo var. Bir şeyleri modellerken olabildiğince spesifik olmanız gerekecek ve bu gibi durumlarda OpenSCAD’in ne kadar yararlı olduğunu görebilirsiniz.

nanoCAD

NanoCAD tamamen ücretsiz olmasa da rakiplerinden çok daha ucuzdur. Ve bu yüzden onu bu listeye dahil ettim. 2D ve 3D tasarımlar çizmek ve oluşturmak için gelişmiş araçlar sunan ucuz bir CAD yazılımıdır.

Tinkercad

3D Dijital Tasarımlar için çevrimiçi bir çözümdür. Tinkercad ile ilgili en iyi şey, daha önce herhangi bir deneyim gerektirmemesi ve kullanımının ücretsiz olmasıdır. Program, diğer CAD yazılımları kadar özellikli değildir. Ancak, özellikle 3D baskı için modeller tasarlamak için basit bir platform istiyorsanız, Tinkercard oradaki en iyi çözümdür. Ayrıca Tinkercard, Autodesk ailesinin bir parçasıdır, böylece her türlü entegrasyon ve dosya formatı desteğine sahip olursunuz.

LibreCAD

Bu listedeki diğer CAD yazılımlarından farklı olarak LibreCAD, Windows, macOS ve Linux için bir 2D modelleme yazılımıdır. Hem kişisel hem de ticari kullanım için kullanabileceğiniz açık kaynaklı ve ücretsiz bir CAD yazılımıdır. LibreCAD, BRL-CAD adlı başka bir CAD programından bazı kitaplıkları kullanır.

SketchUp

SketchUp, iç tasarım, mimari, mühendislik, video oyunu tasarımı geliştirme vb. gibi çeşitli sektörlerde 3D Modelleme için kullanılan profesyonel düzeyde bir yazılımdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, SketchUp ücretli bir araçtır, ancak kişisel kullanıcılar ve öğrenciler için ücretsiz bir katman sunar. Ancak ücretsiz hizmet yalnızca web platformunda kullanılabilir.

ZBrushCoreMini (önceden Sculptris)

ZBrushCoreMini, 3D Şekillendirme ve 3D Modellemeye odaklanan başka bir ücretsiz CAD Yazılımıdır. Pixologic adlı endüstri liderlerinden biri tarafından yapılmıştır. Aracın profesyonel bir Kullanıcı Arayüzü vardır ve yaratıcı tasarımın temellerini bildiğiniz için herkes tarafından daha kısa bir sürede öğrenilebilir.

Onshape

Onshape, mükemmel tasarım deposu ve montajları ile tanınan modern çağ CAD yazılımıdır. Bağımsız masaüstü uygulamaları olan diğer yazılım programlarından farklı olarak Onshape, bulut tabanlı bir tasarım platformudur. Yalnızca bir tarayıcıdan ve tasarım ilerlemenizi kaybetme korkusu olmadan karmaşık katı ve yüzey modelleri oluşturabilirsiniz.

Fusion 360

Bilmeyenler için Fusion 360, Autodesk tarafından geliştirilmiş bir CAD yazılımıdır. Bilgisayar destekli tasarımı öğrenciler, yaratıcılar ve hatta hobiler için erişilebilir hale getirmek için ücretsiz olarak mevcuttur. Bu nedenle, öğrenciler için de en iyi uygulamalardan biridir. Fusion 360, önce kavramları oluşturmaya vurgu yaparak, onu öğrenme için mükemmel bir araç haline getirir.

AutoCAD

3D Modelleme söz konusu olduğunda, AutoCAD uzun yıllardır bir endüstri standardı olduğu için fazla tanıtıma ihtiyaç duymaz. Premium bir programdır, ancak bu CAD yazılımını bir yıllık öğrenci lisansı ile ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Bilmiyorsanız, AutoCAD de Autodesk ailesinin bir parçasıdır ve hiçbir öğrencinin karşılayamayacağı kadar pahalıdır.