Arabaya hırsız girmesini önlemek için ne yapmalı?

Arabalardan eşya çalmak, muhtemelen arabalar icat edildikten kısa bir süre sonra başlamış bir suçtur. Çoğu ülkede bir sorundur ve herkes mağdur olabilir. Ne yazık ki, aracınızın çalınmasını tamamen engellemenin kesin bir yolu yok, ancak hırsızlık suçunun işlenmesine karşı caydırıcı önlemler var.

Arabanızın içinden bir şeyler çalmasını zorlaştıran çözümlerden bahsediyoruz. Deneyimli bir hırsızın, kilitli olsa bile değerli eşyalarınızı arabanızdan çıkarmak için 30 saniyeden daha az bir süreye ihtiyacı olduğu açıktır, ancak bu bir olasılık meselesidir. Bu nedenle, arabaları hedef alan hırsızların kurbanı olmayacağınızı ummak ve dua etmek yerine, hırsızlığı daha az olası hale getirecek birkaç fikir öneriyoruz. Olabildiğince bilime yakın, çünkü hırsızlar tarafından hedeflenen bir sonraki kişi olmayacağınızdan emin olmak için listemizden birkaç kutuyu (tercihen tümü) işaretlemeniz yeterli.

Açıkladığımız gibi, araba hırsızlıklarında olasılık birkaç faktör üzerinde çalışır. Suçun kendisi fırsata dayalıdır. Suçlulardan hırsızlık fırsatlarını ortadan kaldırırsanız, hedef haline gelmeyebilirsiniz çünkü çevrenizde daha savunmasız biri olabilir. Mantık, hırsızların kolay kurbanları avlayacağını söyler. Bu strateji, onlar için iyi bir başarı oranı ve karmaşık güvenlik sistemleriyle daha az güçlük sağlar.

Hırsızların aracınızı hedef almasını engellemek istiyorsanız çözüm, aracı her kullandığınızda uygulanması gereken çeşitli yöntemler içeriyor. Dediğimiz gibi, bu bir fırsat suçudur, bu nedenle anahtarlarınızı “sadece bu seferlik” kontağa bırakmak veya ikinci bir alışveriş yükünü almak için kapılarınızı kilitlememek sizi anında fırsatçı bir hırsızın kurbanı yapabilir. İşte, arabanızı her kullandığınızda yapmanızı önerdiğimiz şeylerin bir listesi.

Kapılarınızı ve pencerelerinizi daima kilitleyin ve anahtarları yanınızda bulundurun

Arabalarını her terk ettiklerinde kilitleyenleriniz için bu anlamsız bir tavsiye gibi görünebilir. Ancak insanlar araçlarını her kullandıklarında kilitlemezler ve bu, aracınızın güvenliği için önemli bir güvenlik açığıdır. Ayrıca, bazı hırsızlar araçlar hareketsizken ancak içeride hala yolcular varken saldıracağından, tüm yolcular arabaya girer girmez kapıları kilitlemenizi öneririz.

Araçtan her ayrıldığınızda camlarınızı sonuna kadar kaldırdığınızdan ve açılır tavanı tamamen kapattığınızdan emin olun. Deneyimli bir hırsız, tamamen kilitlenmiş bir araca girebilir, bu nedenle bir pencereyi veya açılır tavanı hafifçe açık bırakmak, aracı fırsatçıların hedefi haline getirir. Bu, birisinin arabanızı veya içinde tuttuğunuz şeyleri çalma olasılığını, “kötü bir mahallede” park etmekten daha fazla artırır.

Tüm kapılar ve pencereler sabitlendikten sonra aracınızı kilitleyin ve komutunuzu gerçekten yerine getirdiğinden emin olmak için kapıları kontrol edin. Bazı hırsızlar, bir park yerinde yeni durmuş araçları hedef alır ve sürücünün karşı tarafındaki bir kapıyı hafifçe açar ve arkasına bakmadan kilitlemelerini bekler.

Hırsızların aracınıza erişmesinin diğer kolay yolu da anahtarlarınızı almaktır. Oradan, bazı sabırlı suçlular anahtarı ve çipi kopyalarken, diğerleri mümkün olan en kısa sürede harekete geçer. Bu nedenle bir işletmedeyken anahtarlarınızı masanın üzerinde bırakmayın ve tanımadığınız kişilere (vale, benzin istasyonu çalışanları, otopark görevlileri vb.) teslim etmeyin.

Ayrıca, bir hırsız kolayca erişebileceği için arabanızda asla yedek anahtar bırakmayın. Bunun yerine, yedek anahtarı evinizde güvenli bir yerde saklayın ve arabanızda kilitli kalırsanız profesyonel bir çilingir çağırın.

Bir alarm sistemi edinin ve pencerelerde alarm sisteminin markasına özel çıkartmalardan kaçının

Kaliteli bir araba alarm sistemi pahalı olabilir, ancak aracınızı hırsızlardan koruyorsa verdiğiniz paraya değer. Arabanız için alarm almak istiyorsanız, iyi bir alarm alın ve profesyonel kurulum için ödeme yapın. Alarm üreticisinin sağladığı etiketleri pencereye yapıştırmayın, çünkü bu hırsıza aracınızda hangi sisteme sahip olduğunuzu gösterecektir.

Ancak, araçta görünür bir yere yerleştirilen yanıp sönen LED, amatör hırsızlar için iyi bir caydırıcıdır, çünkü alarm sistemli bir araca girmek için gerekli donanıma sahip olmayabilirler.

Herhangi bir sistem kırılabileceğinden, eşyalarınızı hırsızlardan korumak için alarma tam olarak güvenmeyin. Alarmın yaptığı şey, herhangi bir hırsızlık girişimini yavaşlatmaktır ve genellikle kurban olmak ile eşyalarınızı güvende tutmak arasındaki fark budur. Bir suçlu için çok arzu edilen bir aracınız olmadığı sürece, yakınlarda daha savunmasız bir araba varsa hedef olmayacaktır.

İçgüdülerinize güvenin ve kendinizi güvende hissetmediğiniz yerlere park etmeyin

Aracınızın veya eşyalarınızın çalınmasını önlemenin bir diğer pasif yolu ise aracınızı güvenli bir yere park etmektir. Elbette bu her zaman mümkün olmuyor ama ışıksız ve güvenlik kamerası olmayan yerlerden uzak durmaya çalışabilirsiniz. Bu iki unsur aracınızın hırsızlığa maruz kalmayacağını garanti etmese de, birisinin onları tespit etmesinin kolay bir yolu yoksa, hırsızın araca girmesi daha kolay olacaktır.

En azından, tenha bir park yerinden kaçınmak için bir seçenek var. Bu, hırsızı bir tanık tarafından görülme riski olmadan arabanız üzerinde çalışma fırsatından mahrum bırakır. Bir araç, başka arabaların olduğu bir yere park edilmişse, hırsızlar sizinki yerine daha savunmasız bir arabayı hedef alabilir.

Başka bir fikir, insanların görünürde bir sebep olmadan takıldığını gördüğünüz yerlerde park etmekten kaçınmaktır. Hırsızlar bir gruba bağlı kalarak arabalarını park eden insanları arabalarında değerli bir şey bırakıp bırakmadıklarını görmek için gözetleyebilir.

Bu nedenle ön camda GPS yuvası izi bırakmayın, şarj kablolarını gizleyin, alışveriş çantalarını gizleyin ve araçta dışarıdan görülebilen standart olmayan hiçbir şey bırakmayın. Bu da bizi bir sonraki ipucumuza getiriyor.

Varıştan önce eşyalarınızı saklayın

Arabanızı park ettiğinizde birinin ne yaptığınızı izleyip izlemediğini asla bilemezsiniz. Bir gezgin bir gözetleme noktası bulduysa ve araçtan ayrılmadan önce değerli eşyalarını arıyorsa, onların “işareti” olabilirsiniz. Bu yüzden yanınızda taşımayacağınız her eşyayı park edeceğiniz yere gelmeden önce gizlemeye çalışın. Bu kolay bir iş değildir ve her seferinde başarılamaz.

Aracınızda bir şeyler bırakmak zorunda kalırsanız, bunu yaparken kimsenin sizi görmediğinden emin olun. Birisi yakındaki bir araçta mı izliyor, yoksa biri alışılmadık bir ilgiyle aracınızı kontrol ediyor mu diye etrafınıza bakın. Hâlâ potansiyel bir hırsızın nöbette olma ihtimali var, ancak her şeyi önceden bagaja koymak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve kilitlediğinizden emin olun.

Aracınızın güvenliğini tamamlayın

Aracınızda zaten iyi bir alarm sistemi varsa, hırsızlık girişimleri söz konusu olduğunda aracınızı daha güvenli hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. En gelişmiş sistemler bile profesyoneller tarafından hacklenebileceğinden, bir hırsızlığın olmasını engellemenin kesin bir yolu olmadığını unutmayın. Ancak, profesyonel bir hırsızın görünürde değerli eşyası olmayan bir araçtan bir şey çalması her zaman buna değmez.

GPS tabanlı bir izleme sistemi iyi bir fikir olsa da, bunlar özel GPS bozucuları ile yenilebilir. GSM izleme özelliğine sahip sistemler birkaç yıldır piyasada. Bunlar, sinyal kesildiğinde veya bir hırsızlık girişimi algılandığında bir uyarı gönderir. Bunun gibi çoğu hizmet aboneliğe dayalıdır, ancak aracınızı hırsızlardan koruyorlarsa buna değer.

Ne yazık ki, GPS ve GSM bozucuları internette mevcuttur. Hırsızlar ayrıca OBD II konektörlerini kullanarak arabaları çalıştırmak için özel aletler satın alabilirler ve ayrıca gerçek anahtara sahip oldukları gibi kapıları açmak için genellikle çilingirler için ayrılmış aletler de alabilirler.

Klasik, cam kıran hırsızlıklar şeffaf bir folyo yardımıyla önlenebilir. Pencere renklendirme folyolarıyla ünlü şirketler tarafından yapılan hırsızlık önleyici pencere folyolarından bahsediyoruz. Bu tür folyo ucuz değildir, ancak birinin kırmaya çalışması durumunda camın kırılmasını önler. Sihir gibi çalışmıyor, ancak bu eski yöntemi deneyen herhangi bir sahtekarı yavaşlatacaktır.

Motor numarasını veya diğer kimlik numaralarını aracınızın camlarına ve parçalarına kimyasal olarak kazımak da iyi bir fikirdir. Pahalı bir işlem değildir ancak hırsızlar için aracınızdan parça satmayı zorlaştıracaktır.

Aracınızın tamamen çalınmasını önlemek için bir diğer seçenek de direksiyon kilidi. Kontak ve direksiyonu bloke eden fabrika çıkışı standart kilitlerden değil, direksiyona yerleştirilen ve kullanılmasını engelleyen ekstra elemanlardan veya sökülmemişse pedallardan bahsediyoruz. Hırsızlar, süreç uzun olduğu ve çok fazla çalışma gerektirdiği için bunlarla donatılmış arabaları çalmaya çalışmayacaktır, ancak bu arabaların içindeki nesneler, bir fail girdiğinde güvenli değildir.