Minecraft’ta mum nasıl yakılır?

Sandbox oyununa her zaman yeni özellikler, görevler ve diğer güncellemeleri ekleniyor. Minecraft’ta mum nasıl yapılır ve yakılır. Oyuna 1.17 güncellemesi ile eklenen mumlara geniş olarak bakış atıyoruz.

Minecraft, oyuncuların eğlenmesi ve keşfetmesi için durmadan yeni içerik ekliyor gibi görünüyor. Eski bir oyuna geri dönmek ve tamamen yeni bir şey deneyimlemek inanılmaz olsa da, oyunun daha basit bir versiyonuna alışmış oyuncuları da bunaltabilir. Neyse ki, yardım etmek için buradayız. Bu kılavuz, oyuna yeni eklenen mumların nasıl yapıldığını ve kullanılacağını detaylandırıyor.

Mum yapımı

Basic Candle

minecraft mum 1

Basit, beyaz mumlar sadece iki bileşen gerektirir: bir ip ve bir petek; ip peteğin üzerinde olacak şekilde dikey olarak yerleştirilir. Aşağıdaki şekillerde elde edilir:

  • Örümcekleri ve Mağara Örümceklerini Öldürmek
  • Yürüyüşçüleri Öldürmek
  • Kedileri Öldürmek
  • Örümcek Ağlarını Yok Etmek
  • Tripwire’ı Yok Etme
  • Balık tutma
  • Zindanlarda, Bastion Kalıntılarında, Çöl Tapınaklarında, Yağmacı Karakollarında ve Ormanlık Malikanelerde yağma sandıkları
  • Kedilerden hediye almak
  • Köylülerle Takas

Petek, yeterince büyük (seviye 5) bir Arı Yuvası veya Arı Kovanı kesilerek elde edilebilir.

Dyed Candle

minecraft mum 2

Boyalı mumlar yapmak için temel beyaz türü yaparak başlayacaksınız. Ardından, herhangi bir boya ile normal mumu yan yana bir işleme masasına yerleştirin.

Lighting Candle

minecraft mum 3

Yanan mumlar ateş üretir, bu nedenle 3. seviye bir ışık kaynağıdır (ancak bir blokta dört adede kadar mum birlikte istiflenebilir). Hazırlandıktan sonra kamerayı aydınlatabilen onaylanmış üç yöntem vardır. (Bedrock Edition’ı kullanarak oynuyorsanız, bu üçüne ek olarak, Ateş Açısıyla büyülenmiş kılıçlar ve ayrıca Ateş Aspect kitapları da çalışacaktır.)

Çakmaktaşı ve çelik

Bir mum yakmanın en basit yolu Flint and Steel kullanmaktır. Bir Çakmaktaşı ve Çelik, yalnızca iki malzemeden yapılmış bir araçtır: Bir işleme masasında yatay olarak yan yana yerleştirilmiş bir Demir Külçe ve bir Çakmaktaşı parçası.

Ateş şarjı

Bir mum yakmak için savaş öğesi olan Fire Charges’ı da kullanabilirsiniz. Ateş Yükleri sandıklardan yağmalanabilir, Piglinlerle takas edilerek elde edilebilir veya oyuncu tarafından Blaze Powder, Barut ve Coal veya Charcoal ile üretilebilir.

Yanan mermi

Bu durumda çoğunlukla sağduyunuzu kullanabilirsiniz; fırlatabileceğiniz herhangi bir yanan nesne bir mum yakabilecektir. Bir istisna, yalnızca oyuncuları, çeteleri, TNT’yi veya kamp ateşlerini etkileyen Alevli Oklardır.