Mayonez lekesi nasıl çıkarılır?

Piknikte şortunuza mayonez döküldüğünü ve o yağlı lekeyi giysilerinizde bıraktığında mayonez leke çıkarma tekniklerini bilmek önem kazanır. Mayonezin kendisi normalde çok fazla renge sahip değildir, ancak kısmen geride kalan yağlı film nedeniyle her ikisi de kolayca leke bırakabilen yağ ve yumurta içerir.

Mayonezde bulunan yumurta nedeniyle, mayonez lekelerini temizlerken, lekeli bölgeyi durularken sıcak veya ılık su kullanmamak önemlidir, çünkü bu mayonezde bulunan proteini “pişirebilir” ve lekeyi kumaşa yerleştirebilir.

Aşağıda bu lekeleri giysilerden, döşemelerden ve halıdan nasıl çıkaracağınıza ilişkin talimatlar verilmiştir, böylece endişe duymadan mayonezin keyfini çıkarabilirsiniz.

Giysilerden ve Yıkanabilir Kumaşlardan Mayonez Lekesini Çıkarma

 1. İlk olarak kumaştaki fazla mayonezi kazıyın.
 2. Mayonez lekesinin olabildiğince fazlasını çıkarmak için lekeli bölgeyi soğuk su altında durulayın.
 3. Lekeyi bir çamaşır lekesi çıkarıcı ile ön işlemden geçirin.
 4. Kumaşın lekeyi ve yağı tamamen çıkarması için izin verilen en sıcak suda yıkayın.
 5. Yıkadıktan sonra, ancak kurutucuya koymadan önce lekenin çıktığından emin olun, aksi takdirde lekeyi kumaşa yerleştirebilirsiniz. Gerekirse yukarıdaki işlemleri tekrarlayın.

Ek ipucu: Lekenin yağlı kısmı gitmiyor gibi görünüyorsa, yağ lekesinin bulunduğu kumaşa az miktarda el bulaşık sabunu sürmeyi de deneyebilirsiniz. Bu, gresin çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Daha sonra lekeli bölgeyi iyice durulayın, mayonez ve yağı ve ayrıca bulaşık deterjanını da yıkayın.

Halıdan, Koltuklardan ve Döşemelerden Mayonez Lekesini Çıkarma

 1. Lekeyi daha fazla yaymadan halıdan veya döşemeden mümkün olduğunca fazla mayonez kazıyın.
 2. Mayo lekesinin üzerine mısır nişastası veya karbonat gibi bir emici koyun ve yaklaşık 15 dakika bekletin.
 3. Mayonez ve yağın bir kısmını emmiş olan emiciyi kazıyın veya süpürge ile alın. Dökülen mayonez miktarına bağlı olarak, mayonez lekesini tamamen çıkarmak için karbonat veya mısır nişastası tarafından emilene kadar bu adımı tekrarlamanız gerekebilir.
 4. Kalan mayonez lekesi için temiz beyaz bir bez alın ve lekeyi kuru temizleme solventi ile silin. İpucu: İlk olarak, güvenli olduğundan emin olmak için bu solventi döşemenin göze çarpmayan bir alanında test ettiğinizden emin olun.
 5. Ardından, solvent emilene kadar lekeyi lekeleyin.
 6. Mayonez lekeleri döşemeden çıkana kadar 4-5 arasındaki adımları tekrarlayın.

Lekenin yağlı kısmı kaldıysa iki bardak soğuk su, bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve bir yemek kaşığı sirkeyi karıştırabilirsiniz. Bu solüsyonu kullanarak lekeyi temiz beyaz bir bezle silin, sıvı emilene ve leke çıkana kadar solüsyonu kurulayın.

Mayonezdeki leke gittiğinde, soğuk su ve yeni beyaz bir bez kullanın ve temizleme solüsyonunu çıkarmak için alanı süngerle silin ve ardından kurulayın.

İpucu: Mayo lekesini çıkarmak için döşemeyi yalnızca gerektiği kadar ıslattığınızdan emin olun.