Ahşap laminat parke nasıl temizlenir?

Laminat parke, evde çocuklarınız ve hayvanlarınız varsa uygun bir seçenektir çünkü temizlenmesi kolaydır. Bazen çocuklar ve hayvanlar evin içinde çamurlu izlere neden olur ve sık sık dökülmeler meydana gelir. Bu yüzden laminat zeminleri temizlemenin en iyi yolunu bilmeye ihtiyacınız var.

Laminat parkeniz varsa ve zemine zarar vermeyecek şekilde bakımını yapmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. Laminat zeminleri temizlemek için tek ihtiyacınız olan doğru aletler ve en iyi ürün. Laminat zeminlerin nasıl temizleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Laminat Parkenizi Temizlemek İçin İhtiyacınız Olan Araçlar

Önerdiğimiz ilk şeyler sert yüzeyler için bir elektrikli süpürge ve iyi bir mikrofiber laminat paspastır. Kapı dışından laminat parke üzerine gelen kum türünü almak için laminatınızı düzenli olarak süpürmek isteyeceksiniz. Bu kum, ayak altındayken zeminlerinizi çizebilir ve çok sevdiğiniz parlaklığı kaybetmelerine neden olabilir. (Ayrıca insanların ayakkabılarını kapıda çıkarmaları konusunda ısrar edebilirsiniz.)

Süpürge yerine elektrikli süpürge kullanmak, alerjenleri torbaya daha başarılı bir şekilde hapsetmenizi de sağlayacaktır. Elektrikli olmayan bir süpürge genellikle yeniden yerleştirmek için onları havaya kaldırır. Ayrıca bir mikrofiber paspas da almalısınız.

Laminat Parke için Ev Yapımı Temizleme Çözümleri

Birçoğu, eski moda bir sirke ve su karışımının, markalı ürünlere göre üstün bir temizleyici olduğunu öne sürüyor. Ev yapımı laminat temizleyici yapmak için, bir sprey şişesinde eşit miktarda sıcak su ve sirkeyi karıştırmanız yeterli. Mikrofiber ile paspaslamadan önce zemini püskürtmek için şişeyi kullanın.

Sirke kokusuna dayanamıyorsanız, çabuk dağılacağını unutmayın. Ayrıca, sprey şişe karışımınıza her zaman sevdiğiniz bir kokuda (limon, okaliptüs vb.) birkaç damla uçucu yağ veya birkaç damla güzel kokulu bulaşık deterjanı ekleyebileceğinizi unutmayın. Sadece bu ürünlerin sirke ve dirsek yağınızın ürettiği parlaklığı azaltabileceğini unutmayın.

Bu ev yapımı temizlik çözümü, bir perakende markasından yalnızca çok, çok daha ucuz olmakla kalmaz (şişe başına yalnızca birkaç kuruşa mal olur), aynı zamanda çevre açısından çok daha sürdürülebilirdir ve evinizde kimyasal ürünlere hassas olanlar için de uygun olur.

Markalı Temizlik Çözümleri

Çoğu uzman, kendinizinkini yapmak yerine markalı veya perakende temizlik çözümleri satın almanız gerektiğinden şüphe duyuyor. Bununla birlikte, bazıları bir perakende temizlik çözümünün statik kontrolde ev yapımı temizleyicilerden daha iyi bir iş çıkardığına ve her zaman koku sorunu olduğuna inanıyor.

Profesyonel bir temizleyici almayı tercih ederseniz, piyasada çok sayıda kaliteli temizlik ürünü mevcut.

Laminat Ahşap Zeminleri Temizlemek İçin Ne Kullanılır?

Ahşap laminat parkeler standart laminat parkelerden farklıdır. Bunun nedeni, gerçek ahşabın zeminlerinizi kaplamak için ince tahtalar dilimlenerek kullanılmasıdır. Standart baskılı laminat zeminlerin aksine bu ahşap zeminleri korumanın farklı bir yolu var.

Ahşap aşırı miktarda suya maruz kaldığında şişebildiğinden, çürüyebildiğinden ve çatlayabildiğinden, bu tür döşemelerin bakımı için ekstra önlemler alınması gerekir. Önceden karıştırılmış, aşındırıcı olmayan bir ahşap zemin temizleyicisine ihtiyacınız olacak. Ahşap zeminlerinizde su kullanmamaya çalışın.

Zeminleri temizleyicinizle silmek için bir toz bezi veya paspas kullanın. Deterjan, ahşap laminat parkenizi temizlemeli ve yüzeye parlaklık katmalıdır. Ahşap laminat zeminlerinizi sağlıklı tutmak için doğru zemin cilasını seçin.

Ahşap Zeminde Kötü Lekelere Özel Çözümler

Belki de yere oje döktünüz ya da birisi laminatınıza ayakkabı boyası bulaştırdı. Zemini çizme potansiyeline sahip olduklarından, aşındırıcı temizleyiciler kullanma eğilimine karşı koyun.

Laminattaki inatçı lekeleri temizlemek için birkaç fikir: az miktarda asetonsuz tırnak cilasını bir pamuk üzerinde deneyebilirsiniz. Bu solventlerden herhangi biri, normal bir temizleme solüsyonu ile çıkmayacak türden bir iz için çalışacaktır.

Zemininizde sakız varsa, dondurmak için buzla örtmenizi ve aşındırıcı olmayan plastik bir kazıyıcı ile kazımanızı öneririz. İyi, eski moda bir kalem silgisi kullanırsanız bazen topuk ve çizik izleri de ortaya çıkabilir.

Laminat Parkelerde Küf Oluşumu Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Çoğu insan zeminlerini dezenfekte etmek için çamaşır suyu kullanır. Ancak bu laminat parke için ideal bir temizleme yardımcısı olmadığından daha güvenli bir alternatif düşünmelisiniz. Toz, nemli alanlarla birleştiğinde küf oluşumu meydana gelir. Dikkatli olmadığınızda, laminat parkenizin köşelerinde küf oluşabilir.

Laminat parkenizdeki küften güvenle kurtulmak için şu adımları izleyin:

  1. Alanı yumuşak kıllı bir süpürge veya toz paspas ile iyice süpürün.
  2. Bir kova su içinde bir bardak beyaz sirke karıştırın ve 150 ml ovma alkolü ekleyin.
  3. Çözeltiye hoş bir koku eklemek istiyorsanız, karışıma birkaç damla esans yağı eklemeniz yeterlidir. Laminat zeminlerde yağlı bir kalıntı bırakmak istemediğiniz için sadece 3 ila 4 damla yağ ekleyin.
  4. Çözeltiye temiz bir paspas batırın ve nemli olması için sıkın. Ardından alanı iyice silin.
  5. Zeminlerinizin köşelerine girmek için solüsyona yumuşak bir bez batırın, sıkın ve alanı silerek temizleyin.

Sirke ve alkolden gelen asit, laminat zeminlerinizdeki küf oluşumunu ortadan kaldıracak ve organizmaların tekrar büyümesini önleyecektir.

Bu çözüm laminat ve ahşap laminat parke için işe yarar. Kullanımı güvenlidir ve lamine yüzeyin yüzeyini bozmaz. Zeminlerinizin yüzeyini çizmemek için yumuşak kıllı süpürgeler ve sprey paspaslar kullanmak önemlidir. Bu nedenle, laminat parkelerinizi küften arındırırken her zaman zarar vermeyecek temizlik araçları kullandığınızdan emin olun.

Laminant Parke Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yukarıdaki talimatları izlerseniz, her şey düzgün yapılmış olacak. Yine de, zeminlerinize zarar verebilecek kaçınılması gereken birkaç şeyi hatırlatmak isteriz. Ovma pedleri veya aşındırıcılar kullanmamaktan daha önce bahsetmiştik, ancak işte birkaç ipucu:

Daha az su daha iyidir. Su emebilir ve soyulmaya ve ayrılmaya neden olabilir. Mikrofiber paspasınızı ıslatmayın ve su birikintisi bırakmayın.

Çamaşır suyu kullanmayın. Ahşap laminat gözenekli olduğundan, ağartıcı emilir ve bir dizi soruna neden olur. Çamaşır suyu genellikle zemininizin parlak yüzeyini alır ve zemininizin rengini lekeleyebilir ve değiştirebilir.

“Korumalı parlaklık” sunan ürünlerden uzak durmanızı öneririz. Bu ürünler sadece zemini temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda çizikleri de dolduracaktır. Bunu, ürüne bir film veya dolgu maddesi ekleyerek yaparlar. Bu işe yarasa da, çoğu zaman bu ürünler o kalıntıyı bırakarak zemindeki parlaklığı azaltır.

Laminat Zemin Temizliği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Laminat Parkeyi Temizlemenin En İyi Yolu Nedir?

Laminat parkeyi temizlemenin en iyi yolu, dökülenleri ve kiri olur olmaz silmek için nemli bir bez kullanmaktır. Laminat parkenizin üzerinde asla sıvı bırakmamanız tavsiye edilir.

Yağ dökülmesi veya boya gibi daha sert noktalar için oje çıkarıcıya bir bez batırın. Ardından leke tamamen çıkana kadar lekeyi nazikçe silin. İşiniz bittiğinde bölgedeki fazla kalıntıları silmek için nemli bir bez kullanın.

En İyi Laminat Zemin Temizleyici Nedir?

Piyasadaki en iyi laminat zemin temizleyicisini alın. Lamine zeminlerinize ürünü eşit şekilde dağıtmanıza yardımcı olan tetikli bir sprey şişesinde gelen bir ürün tercih ederseniz, daha iyi olacaktır.

Mutlaka iz bırakmayan ve laminat parkenize parlak bir görünüm kazandıran bir ürün seçmeye gayret edin.

Laminat Parkelerimi Nasıl Parlatırım?

Laminat parkelerinize parlaklık kazandırmak için önce temiz bir toz paspas kullanarak döşemenizdeki kiri temizlemeniz gerekir. O zaman doğru laminat zemin temizleme ürününe ihtiyacınız olacak.

Önceden karıştırılmış ve durulanmayan laminat zemin temizleyicileri, kullanımları kolay olduğu için idealdir. Çözeltiyi zemine püskürtün ve alanı temizlemek için kuru, temiz bir paspas kullanın. Ek olarak, ekstra parlaklık için laminat zemin cilası kullanabilirsiniz.

Laminat Parkeler İçin Sirke Güvenli mi?

Evet, sirke laminat zeminlerinizi temiz tutmanın güvenli ve doğal bir yoludur. Sirke doğal bir dezenfektandır, bu nedenle laminat zeminlerinizdeki küf oluşumunu ve bakterileri yok eder. 3.5 litrelik ılık suya bir bardak sirke ekleyin.

Laminat parkelerinizi temizlemek için asla ıslak paspas yöntemini kullanmayın çünkü bu, döşemenin bütünlüğüne büyük zarar verebilir. Paspası solüsyona batırın ve suyun çoğunu hafifçe nemli olacak şekilde sıkın. Yüzeyde görebileceğiniz tüm kir veya dökülmeleri paspaslayın.

Laminat Zeminleri Ne Sıklıkta Paspaslamalısınız?

Laminat parkenizi sadece iki ayda bir paspaslamalısınız. Dökülme varsa, pisliği silmek için kuru bir kağıt havlu veya mikrofiber bez kullanın. Tozu temizlemek için yumuşak kıllı bir süpürge de kullanabilirsiniz.

Laminat Parkenin Dezavantajları Nelerdir?

Laminat parkeyi zımparalayamaz veya tamir edemezsiniz. Yani yüzeyde derin oluklar veya çizikler varsa bu bölgeleri zımpara ile düzeltmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle laminat parkenizin bakımını doğru şekilde yapmanız önemlidir.

Laminat Ahşap Zeminleri Doğal Olarak Nasıl Temizlersiniz?

Üç ölçü suya bir ölçü sirke ekleyin ve bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin. Zemini paspaslayacaksanız, solüsyonu bir sprey şişesinde karıştırın veya bir kovaya koyun. Görev için bir buharlı paspas kullanmamanız tavsiye edilir. Laminat parkelerinizi solüsyonla temizlemek için nemli bir paspas kullanın.

Ev Yapımı Laminat Zemin Temizleyici Nasıl Yapılır?

Bir sprey şişesi alın ve 150 ml beyaz sirke, 150 ml ovma alkolü, 150 ml damıtılmış su ve 3 ila 4 damla herhangi bir kokulu uçucu yağ ekleyin. Uçucu yağ laminat parkenize taze bir koku katacaktır. Sprey şişesinin içindeki solüsyonu iyice çalkalayın ve doğal laminat zemin temizleyiciniz kullanıma hazır.