Dünyanın en uzun ağacı kaç metredir?

İnsanlar özel olduklarını düşünmeyi severler. Etrafımıza bakıyoruz ve teknolojimizle elde ettiğimiz her şeyi görüyoruz ve Dünya’da ustalaştığımızı düşünüyoruz. Hayatlarımızın bir zaman çizelgesindeki bir an’dan daha fazlası olduğunu düşünmekten hoşlanıyoruz; esintiyle sürüklenen tozdan daha fazlası olduğumuzu.

Ancak, kendimizi gezegenimizde yaşayan diğer bazı organizmalarla karşılaştırdığımızda, tam olarak böyle görünüyoruz: Kozmosun ortasında amaçsızca sürüklenen küçük toz parçacıkları. Şimdi bu karşılaştırmayı Dünya’nın en uzun ağacı ile yapalım.

Dünyanın en uzun ağacı

Dünyanın en uzun ağacı, 115.6 metre ile bir Sahil Sekoyasıdır. Aşağıda bu ağacın hikayesini bulabilirsiniz.

Ağaç, Ağustos 2006’da Chris Atkins ve Michael Taylor tarafından California’daki Redwood Park’ta bulundu. Bu bir Sahil Sekoyasıdır (Sequoia sempervirens). Her ne kadar ön ölçümler gonyometriye dayalı profesyonel lazer ölçüm cihazlarıyla yapılmış olsa da, bildiğimiz en kesin yollardan biri olan fiziksel yükseklik ölçümü de daha sonra yapıldı.

Taylor ve Atkins keşiflerini açıkladıktan sonra, Humboldt Eyalet Üniversitesi ekolojisti Steve Sillett liderliğindeki bir bilim insanı ekibi önemli bir aşama kaydetti. Ortaya çıkan sonuçlara göre, bu ağaç, hala sadece bir çocuk. Pek çok sekoya ağacı 2.000 yıldan fazla yaşar.

Bilim adamları, ağacın 700 ila 800 yaşında olduğunu tahmin ediyor. Ama ne yazık ki, bu antik canavarı yakın zamanda görmeyeceksiniz çünkü kimse nerede olduğunu söylemeyecek.