Okulda öğretilmeyen bilgiler

Bir eğitim sistemi, ilişkilerde ve kariyerlerde gezinmek ve çok yönlü, başarılı bir insan olmak için bir kişinin üniversiteden sonra yanında taşıyacağı yaşam becerilerini öğrenmeyi içermelidir. Bu makale, hayatta değerli olan okulda öğretilmeyen 18 yaşam becerisini derlemiştir.

Lise ve kolej birçok değerli beceriyi öğretmede mükemmel olsa da, mevcut akademik müfredatımız genel olarak hayatta başarılı olmak ve gelişmek için gerekli olan finansal sorumluluklar ve yatırımlar, mantıksal olarak nasıl düşünüleceği gibi pek çok yönü öğretmiyor. Ve bu becerilerin bir kısmı, hayatımızda kullanacağımız en önemli becerilerdir.

1. Sohbet Etme

Bu bir numara çünkü hayatın her alanına ve yönüne nüfuz ediyor. İş arkadaşları, patronlar, sevdikleriniz, tarihler, arkadaşlar, eşler, komşular, tanıdıklar vb. ile sohbet etmek, e-posta, sosyal medya ve telefon yoluyla veya yüz yüze olsun, karşılıklı saygı ve karşılıklı saygı gibi belirli sosyal normlara ve sınırlara uyulmasını gerektirir. Genç nesil, mesajlaşma, sosyal medya mesajları, e-posta vb. gibi gerçekten kimseyle konuşmayı gerektirmeyen bir ortam olan teknoloji aracılığıyla iletişim kurması nedeniyle sessiz nesil olarak adlandırılmıştır.

Bunu yaparken, kişisel iletişim becerileri engelleniyor. Daha geniş sonuç, sosyal izolasyon, durmuş sosyal gelişim ve bir kişiyi çeşitli şekillerde boğabilecek ve potansiyel olarak ödüllendirici kariyerlerin ve dolu dolu yaşamanın önünde bir engel haline gelebilecek şekilde kendi yaşıtları ve daha büyük olan diğerlerinin ortak deneyimlerinden ve hatalarından ders almamak olabilir. Başkalarıyla nasıl bağlantı kurulacağını bilmek, empatik olmak, ne zaman konuşacağını ve ne zaman dinleyeceğini bilmek, işyerinde ve kişilerarası ilişkilerde çok değerlidir. Konuşma sanatını öğrenmek, bunu akranlar ve diğer çeşitli ve çeşitli insanlarla gerçekten yapmaktır.

2. Düşünme

Hayattaki görev ve sorumluluklarımızda riskler yüksektir. Verdiğimiz kararların, kendimizi ve başkalarını etkileyen, bazıları ani, bazıları gecikmeli gerçek dünya sonuçları vardır. Doğru seçimleri yapmak, kelimenin tam anlamıyla mutluluk ve pişmanlık, başarı ve başarısızlık vb. arasındaki fark anlamına gelebilir.

Hayatımızda kaçınılmaz olarak ortaya çıkan senaryolar ve durumlar üzerinde düşünme yeteneği ile donanmış olmamız, sadece başarılı işler uğruna değil, aynı zamanda kendi hatırı için bilge olmak adına da donanmamız gerekir. Öğrencilere asla en iyi nasıl öğrenecekleri öğretilmez. Eğitimciler sadece öğrencilerin kendilerine öğretilenleri en iyi nasıl anlayacaklarını bilmelerini bekler.

Eğitim genellikle pragmatiktir, burada eğitimciler öğrencileri belirli şeyler üzerinde test eder ve bu nedenle öğrenciler belirli şeyleri yalnızca testler için ve genellikle ezberleyerek öğreneceklerdir. Ezberleme anlamlı değildir. Ezberlenenler, bir kişinin genel anlayışına entegre edilmemiştir.

Bu durumda, öğrencilere çoğu zaman çözümlere nasıl düşünecekleri öğretilmez; matematikte bile formüller ezberlenir ve formülün oluşumu, ne için çözüldüğü ve uygulanabilir olduğu gerçek senaryoların neler olduğu anlaşılmadan formüle sayılar eklenir.

3. Para Nasıl Kullanılır?

Parayı sorumlu bir şekilde kullanmanın önemini kavramak değerlidir. Muhasebe, finans ve işletme dersleri muhasebe prosedürlerini, finansman düzenlemelerini ve işletme yapılarını açıklar, ancak kişisel finans, tasarruf veya yatırım konularına fazla odaklanmaz. Bu derslerin görevi, öğrencileri çalışma ortamlarına hazırlamaktır ve ille de kendi mali durumlarını yönetmek için değil.

Kendi kendine yeni başlayanlar için, şirket yapısını nasıl kuracaklarını, finansmanı nasıl yöneteceklerini, vergileri nasıl ödeyeceklerini ve şirkete nasıl yeniden yatırım yapacaklarını bilmek çok önemlidir ve başarısızlık ile başarı arasındaki fark anlamına gelebilir.

4. Flört ve Romantik İlişkiler

Bazı şeyleri nasıl yapacağımızı öğrenirken garip ve beceriksiz olacağız. Flört bunlardan biridir. Ama yapmaya değer, bu yüzden kötü yapılırsa sorun değil ve deneyimlerimizden öğrenip büyüyebiliriz. Okul, garip flört hayatımıza yardımcı olmuyor çünkü hayatın bu alanını hiçbir şekilde öğretmez.

Yine de hayatın bu yönünün çok değerli olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz, çünkü bu aşık olmanın, evlenmenin ve bir aile kurmanın ilk adımıdır ve aile toplumun temelidir. Bu nedenle, doğru eşi seçmek, bir eşte ne arayacağınızı ve nelerden kaçınmanız gerektiğini ve kendiniz nasıl iyi bir eş olunacağını bilmek önemlidir. Bu, kendinize ve randevunuza pratik ve dikkat gerektirir.

Konuşmada olduğu gibi, bu deneyim yaparak gelir. Bununla birlikte, akranlarımızdan ve öğretmenlerimizden gelen bazı rehberlik, flört ve ilişkilerde meydana gelmesi gereken yaygın tuzaklardan ve hatalardan kaçınmaya yardımcı olabilir.

5. Siyaset

Bazı derslerde bize Osmanlı dönemindeki savaşlar ve Kurtuluş Savaşı ile ülkenin nasıl kurtarıldığı ve modern Cumhuriyetin nasıl kurulduğu öğretilir. Ancak sahip olduğumuz anayasal hakların günlük uygulamada bizim için gerçekte nasıl geçerli olduğu genellikle ele alınmaz. Uygun olduğunda haklarınızı bilmek ve uygulamak ve Türkiye’nin sunduğu özgürlüklerden yararlanmak bir vatandaş olarak önemlidir.

Merkezi düzeyden yerel düzeylere kadar siyasete dahil olmak ve ilinizi temsil eden milletvekilleri ve şehrinizin belediye başkanı gibi politikacıların kim olduğunun farkında olmak da faydalıdır. Ayrıca meclisten geçen ya da geçmeyen, oylamaya sunulan yasa tasarıları da bizleri vatandaş olarak etkiliyor. Okulda 1940 ile 2020 arasında neler olduğunun hiç öğretilmiyor oluşu dikkatinizi hiç çekti mi?

6. Belirli Teknoloji Olmadan Nasıl Hayatta Kalınır?

Akıllı telefonların ve e-okuyucuların popülaritesi ile mekanik saatler ve kitaplar daha nadir hale geliyor. Tek ibreli bir saati okuyabilir misiniz? Tek ibreli bir saatin etrafında bir dönüş 12 saat sürer. 10’dan 11’e geçmek bir saat sürer ve bu böyle devam eder ve saatler arasındaki her bir işaret 5 dakikalık artışları temsil eder.

Yani ibre 10’u iki işaretteyse, 10:10’dur. 10’u üç işarette, saat 10:15 ve bu böyle devam ediyor. İlk cep saatleri tek elle yapılmıştır. Bu antika olsa da, modern analog saatlerin nasıl okunacağını bilmek faydalıdır. “Otomatik” olan saatler hiçbir zaman pile ihtiyaç duymaz ve iyi bakıldığı takdirde yüzlerce yıl dayanır. Basılı kitap okumanın bir yararı, genellikle herhangi bir e-okuyucu biçiminde olmayan eski kitapların hala okunabilmesidir. Ödünç alınabilir, takas edilebilir ve hediye edilebilirler.

Ücretlendirilmeleri gerekmez. İmzalı ve açıklamalı olabilirler. Güncelleme veya platform veya dosya türü uyumsuzlukları yoktur. Korkarım e-okuyucuların popülaritesi, eski kitapların okunmayacağı anlamına gelecek, bu da atalarımızdan, tarihin ve geleneğin bilgeliğinden kopacağımız anlamına gelecek, yani tarihte bir ada olarak var olacak ilk nesil, ilhak edilmiş olacak. Sizden önce yaşamış hiç kimseden öğrenecek bir şeyiniz olmadığını düşünüyorsanız, bunun nedeni sizden önce yaşamış hiç kimseyi okumamış olmanızdır, bu okumaya değerdir.

7. Ev Onarımı ve Ev Sigortası

Bir ev sahibi olarak, evde potansiyel olarak maliyetli onarımlar ve değiştirmeler kaçınılmaz olarak gerekli olacaktır ve bunların nasıl yapılacağını bilmek ev sahiplerinin paradan tasarruf etmesini sağlayabilir. Boyama, sıhhi tesisat, marangozluk, elektrik işleri vb., bir evin bakımı ve onarımı ile ilgilidir ve ev, değerli eşyalarınızın çoğunun bulunduğu ve hayatınızın çoğunu geçireceğiniz yer olduğu için, onarım ve iyileştirmelerin nasıl yapıldığını bilmek önemlidir.

Ev sigortası, evde yapılacak bazı maliyetli onarımları karşılayacaktır. Ne tür hasarların ve hangi tutarların kapsandığının ve poliçeye dahil edildiğinin bilinmesi önemlidir.

Belirli onarım işleri için hangi araçların gerekli olduğunu bilmek işi çok daha kolaylaştırır. Cetvel ve şerit metreyi nasıl okuyacağınızı ve doğru ölçümler yapabilmeyi öğrenin.

Bir evi iyileştirmenin en kolay ve en çarpıcı yollarından biri yeni bir kat boyadır. Ayrıca, bahçenin ve çiçek tarhlarının bakımı çok fazla frenleme çekiciliği sağlar. Bunların hepsi bir arada alındığında, hem maddi hem de özünde evinizin değerine katkıda bulunur.

8. Araba Tamiri ve Araba Sigortası

Evinizin onarımı ve bakımıyla ilgili aynı şeylerin çoğu, otomobilinizin onarımı ve bakımı için de geçerlidir. Düzenli bakım, yağı her kilometrede bir değiştirmek gibi onarım faturalarından tasarruf sağlayabilir. Ayrıca, yağ ve yağ filtresini kendiniz değiştirmek de paradan tasarruf etmenin ek bir yoludur.

Lastiklerde uygun hava basıncının korunması, yakıt tüketiminin daha da ileri gitmesine yardımcı olur ve bir lastiğin nasıl değiştirileceğini bilmek, yolun kenarına takılıp kalma ile anlık bir aksilik arasındaki fark anlamına gelebilir. Bir aracı makul bir süre kullanan herkes için onarım ve bakım kaçınılmazdır ve bu nedenle, neredeyse herkesin bu tür sorunlarla karşılaşacağı düşünüldüğünde, bu becerilerin öğrencilere öğretilmesi yararlı olacaktır. Ayrıca, performanslarına ve güvenlik derecelerine göre hangi aracı satın alacağınızı ve hangisinden kaçınacağınızı ve hangisinin en fazla ikinci el satış değerine sahip olduğunu bilmek, bilinmesi gereken iyi şeylerdir.

Aracınızın tam kapsamlı sigorta yaptırmanız, kaza durumunda onu ve diğer araçları kapsaması önemlidir. Kazalar, sizin veya bir başkasının hatası olsun, araba sigortası ile geri ödeme talebinde bulunmayla sonuçlanır. Sigortanızın nelerden oluştuğunu bilmek önemlidir, örneğin kendi arabanızı tamir ettirmek için ne kadar vergiden düşülebilir ve kaza sizin hatanızsa başka birinin arabasını tamir etmek için sigortanızın ne kadar ödeyeceği gibi.

9. Kişisel Kredi ve Kredi Kartları

İyi bir kredinin nasıl oluşturulacağını ve korunacağını öğrenmek, okulda öğretilmeyen çok değerli bir beceridir. Hepimiz kredisiz başlıyoruz, bu kötü değil, ancak kredi verenler için mutlaka yararlı değil ve bu nedenle iyi kredinin oluşturulması gerekiyor. Kredi limitinin %90’ından fazlasını kullanarak kredi kartınızı “maksimum” hale getirmeyin, aylık ekstre ödemelerinizi kaçırmayın ve her zaman zamanında ödeyin. Kredinizi bu şekilde istikrarlı bir şekilde oluşturmak önemlidir, böylece daha fazla kredi verilebilir. Pek çok sorgu kredi raporunuza olumsuz yansıyabileceğinden, finans kurumları tarafından yapılan çok sayıda kredi sorgulamasından kaçının. Her yıl ücretsiz olarak kredi raporunuzun bir kopyasını alın ve üzerinde ne olduğundan haberdar olun.

10. Yemek Pişirme

Yemek pişirmek yaşam için gereklidir ve sağlıklı beslenmek ve dolayısıyla sağlıklı olmak için çok faydalıdır. Ev yemekleri ile malzemeler ve yemekler kontrol edilebilir ve porsiyonlar kişinin iştahıyla orantılıdır.

Evde yemek yapmak genellikle restoranlarda yemek yemekten tasarruf sağlar. Yemek pişirmenin temelleri, yiyeceklerin ön işleme ve hazırlanması, güvenlik ve hijyen, tüm öğrencilere temel müfredat olarak öğretilmelidir.

11. Görgü Kuralları ve Nezaket

Uygar toplumda görgü kuralları vazgeçilmezdir ve bunları doğru kullanmak aile, önemli kişiler, kayınvalideler, arkadaşlar, öğretmenler, patronlar, tanıdıklar vb. üzerinde iyi izlenimler bırakacaktır. Görgü kuralları dersleri geçmişte kaldığı gibi, görgü kuralları da istikrarlı bir şekilde değişti.

Ayrıca, toplum ne kadar kibar olursa, görgü kuralları o kadar önemli hale gelir. Normal toplumda karşılaşılan tüm insanlara görgü ile birlikte nezaket ve saygı gösterilmelidir ve uygun görgü kurallarının her zaman bu amaca nasıl ulaştığına dikkat edin.

Ayrıca yurt dışına seyahat ederken, o toplumun örf ve adetlerini öğrenmek, rencide etmemek ve mümkün olduğu kadar iyi geçinmek için önemlidir. Bir toplumun görgü kurallarını öğrenmek, bir toplumun değer verdiği değerleri ve gelenekleri yol işaretleri gibi gösterir.

12. Bir İş Nasıl Bulunur ve İşe Girilir

Eğitimin amacı öncelikle iki yönlüdür: varoluş hakkında bilgi sahibi olmanın kendi içsel ödülü için eğitmek ve ikinci olarak öğrencileri işgücüne katılmaya ve kendi kendine yeterli, üretken, topluma katkıda bulunan üyeler olmaya hazırlamak.

Bu nedenle, bir iş bulmak ikincisi için ve elbette kendini ve ailesini geçindirmek adına çok önemlidir. Öğrencilere, iş bulma, iş başvurusu yapma, özgeçmiş ve ön yazı hazırlama, görüşme süreci ve iş sözleşmelerini anlama ve müzakere etme konularında başarılı bir şekilde nasıl davranacaklarının öğretilmesinden yararlanacaklardır. Öğrencilerin simüle edilmiş bir görüşme sürecinden geçtiği, kendi görüşmeleri için neyin yararlı ve zararlı olduğunu öğrendiği ve her öğrencinin diğerlerinden yararlandığı test görüşmeleri olabilir.

13. Sağlık Sigortası

Okullarda öğrencilere sağlık ve sağlık sigortası alma ve sürdürme konusunda en azından temel gerçeklerin öğretilmesi gerekir; bu, pahalı ve sürekli değişen bir sistem için kafa karıştırıcı bir süreç olabilir.

Okullar sağlık alanındaki değişiklikleri takip etmeli ve öğrencilerine buna göre eğitim vermelidir. Her sağlık durumu sınıfta ele alınamaz, ancak, tüm yönleri kapsayan ve farklı sağlık hizmeti sağlayıcılarını kapsayan, yasa ve poliçe sahibinin haklarıyla ilgili belirli geniş kapsamlı genellemeler öğretilebilir.

En iyi bakım en iyi fiyata nasıl yapılır, bireysel ve grup planları arasındaki fark, sağlık, görme ve diş bakımı arasındaki fark ve planın her bir özelliğinden primlerin nasıl etkilendiği, harika bir başlangıç ​​noktası olabilir. Öğrencilere sağlıkları hakkında bilinçli kararlar vermelerini öğretmek önemlidir.

14. Öz Savunma

Hepimizin, hayatta olmamız nedeniyle bize tanınan temel bir hak olarak kendini savunma hakkı vardır. Öğrencileri genel olarak gerçek dünyadaki yetişkin yaşamına hazırlamak okulun görevidir ve kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını korumak için kendini savunmayı öğrenmenin gerekli olabileceği bir gerçektir.

Umarım hiç kimse kendini savunmaya ihtiyaç duymaz, ancak kendini savunma derslerinde öğrenilen becerilerin kullanılmasının gerekli olması durumunda, bu becerilerin kullanılması, yaşamın ve uzuvların korunması anlamına gelebilir. Kendini nasıl savunacağını ve asla ihtiyaç duymayacağını bilmek, ihtiyaç duymaktan ve nasıl olduğunu bilmemekten daha iyidir.

Biber gazı, gizli bir silah, nefsi müdafaa hazırlığı için iyi bir başlangıçtır, ancak bunların erişilemediği ve eski moda göğüs göğse dövüş ve savunmanın gerekli olduğu senaryolar olabilir. Kadınlar için, bir erkeğin zayıflıklarını bilmek ve herhangi bir potansiyel ihlalciyi aciz bırakacak manevraları buna göre nasıl uygulayacaklarını bilmek özellikle tavsiye edilir.

15. Başarısızlıktan Öğrenmek

Okulun rekabetçi sporlarında eşitlik ve eşitlikçiliğe yönelik modern bir eğilim vardır ve bu nedenle başarısızlıkla nasıl düzgün bir şekilde başa çıkılacağına dair bilgiden kaçınılır ve bu nedenle öğrenilmez. Her öğrencinin kendine güven duygusunu korumak, artan bir akademi ve spor uygulamasıdır ve sonuç olarak öğrencilere okul çalışmalarının standartların altında olduğu ve başarısız bir not almaya değer olduğu söylenmez.

Bu düşünceyle birçok takım sporu, kazanan veya kaybeden olmaması için puan vermeyi bıraktı. Bununla birlikte, genel toplumda, sempatik ve bireyin benlik saygısı duygusuyla ilgilenen böyle bir atmosfer yoktur ve gerçek dünyada standart altı çalışma, kişinin işini kaybetmesi gibi olumsuz sonuçlara yol açar. Bu uygulamanın öğrencileri vasat yapma ve risk almaktan korkma eğilimi vardır. Başarısızlıktan öğrenmek, azim, cesaret, karakter öğretir ve kişiyi hayatın kaçınılmaz iniş çıkışlarında daha güçlü ve daha yetenekli hale getirir.

16. İlk Yardım

Kendiniz ve aileniz için sağlık hizmetlerinde nasıl gezineceğinizi öğrenme ihtiyacının yanı sıra, gerektiğinde kardiyopulmoner resüsitasyon gibi ilk yardım ve yardım sağlama bilgisi de önemlidir. Kazalar hemen her an olabilir ve ilk müdahale bilgisi ile donanmış olmak sağlık ve potansiyel olarak kendinizin ve sevdiklerinizin hayatı için önemlidir.

Aşırı olaylarda, bu bilgi yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir. Çoğu zaman tıp uzmanlarının müdahale süresi çok uzundur ve yakın bir bireyin acil yardımı ile önlenebilecek komplikasyonlara ve kötüleşen semptomlara neden olabilir. Beyin sarsıntısı, donma, ısı tükenmesi, dehidrasyon, nefes alamama vb. şeyler için uygun uyarı işaretleri aramak çok değerli ve potansiyel olarak hayat ve uzuv kurtarıcı bilgi olacaktır.

CPR’nin nasıl uygulanacağını bilmek, bir yarayı temizlemek ve pansuman yapmak, enfeksiyonu önlemek, Heimlich manevrasını uygulamak, turnike uygulamak, öğrencilere okulda öğretilebilecek ve çok faydalı, hayat ve uzuv kurtarıcı sonuçları olan önemli yönlerden sadece birkaçıdır.

17. Zaman Yönetimi

Ödevler, testler, sınavlar vb. eğitimciler tarafından öğrenciler tarafından çalışılması ve belirli zaman kısıtlamaları içinde alınması beklenirken, eğitimciler öğrencilere gerçekten zamanlarını nasıl etkili bir şekilde yöneteceklerini öğretmezler. Zaman verimliliği sadece okulda yardımcı olmakla kalmaz, yaşlandıkça daha da değerli hale gelir, çünkü yaşlandıkça emekli olana kadar daha az zamanımız olur.

Kariyerimizde, ailemizde ve çocukların yetiştirilmesinde gezinmeye çalışırken özellikle önemli hale geliyor. Programlar bu açıdan giderek daha önemli hale gelecektir. Yaşlandıkça, üretkenlik için uykuya daha az ihtiyaç duyulur. Birçoğumuzun her zaman yanımızda bulundurduğu akıllı telefonlarımızdaki takvimlerin ve uyarıların ortaya çıkması, program tutmayı çok daha kolay hale getirdi. Bu amaçla akıllı telefonlarımıza indirilebilecek birçok iyi zaman yönetimi uygulaması bulunmaktadır.

18. Kanunlar

Çoğu vatandaş, günlük yaşamlarımızda herhangi bir etkisi olan yasaların neler olduğu hakkında genel olarak bilgi sahibidir.

Öğrencilere en azından okulda oldukları ve mezun olduklarında ve topluma tamamen suçlu yetişkinler olarak girmeleri taktirde hayatlarını etkileyebilecek yasalar öğretilmelidir. Örneğin, izinsiz girmek kabahat mi yoksa suç mu? Bir arkadaşın arabasına zarar vermek mülke saldırı olarak kabul edilebilir mi?

Kredi kartı gibi borcunu ödemeyen biri tutuklanabilir mi? Tutuklanan birinin ne gibi hakları var? Yasayı çiğnemenin gerçek hayattaki ve potansiyel olarak ciddi sonuçları göz önüne alındığında, yasalar öğrencilere öğretilmeli ve öğrenciler buna göre davranmalıdır.