Kediler insanları neden yalar?

Kediler neden insanları yalar? Peki ya insanların saçını yalayan kedicikler? İşte bir kedi tarafından tımarlanma konusundaki kendi deneyimim ve kedilerin insanları tımar etmesinin birkaç nedeni:

Ölü yüz cilt hücrelerini temizleyen grenli güzellik ürünlerine nadiren para harcarım. Nedeni kedim Boncuk’a sahip olmam mı? Zımpara gibi diliyle beni bombalıyor ve izin verirsem bana her gün peeling yapan yüz peelingi yapıyor. Hatta patilerini fırça olarak, pençelerini de kıl olarak kullanıyor, ön ayaklarını saçlarımdan aşağı kaydırıyor.

Uzmanlar, onur duymam gerektiğini söylüyor. Boncuk, birçok kedi arkadaşımız gibi, onun insanını “tamir ediyor”. Ama kedi fırçaları ve tırnak makası gibi aletlerle onları tımar etmek bizim işimiz değil mi? Evet, ama kediler kendi bakım yöntemleriyle insanlar için bu iyiliğe karşılık verir.

Peki, kediler neden insanları tımarlar? Bunu bir iltifat olarak kabul edin, San Francisco Körfezi bölgesinde sertifikalı bir kedi davranış danışmanı olan Marilyn Krieger’e tavsiyede bulunuyor. Kediler insanları iki nedenden dolayı tımarlar ve bunlardan biri büyük bir sevgi belirtisidir.

Kediler neden sizi yalar?

Kediler sizi sevdikleri için insanları yalarlar ve sizi aileden biri olarak görürler.

Vahşi doğada kediler, arkadaşlarını ve ailelerini birbirlerini tımarlayarak tanırlar, bu da kokularını her kedi ve yavru kedi üzerinde bırakır. Birçok dişinin yavrularının bulunduğu vahşi kedi kolonilerinde hepsinin yavru kedilere baktığını ve onları kabilenin bir parçası olarak işaretlediğini söylüyor.

Yani kediler insanları yaladığında aynı duyguyu ifade ederler: “Senden hoşlanıyorum. Siz bir arkadaş/ailesiniz.” Ve bunu hem dişi hem de erkek kediler yapar. Tımar büyük bir iş, onur duyun, çünkü sizin ailesinin ve koloninin bir parçası olduğunu düşünüyor. Kokusunu size bulaştırıyor.

Bir kedinin kokusu sadece ağız bezlerinden gelmez. Kedilerin patilerinin alt kısmı da dahil olmak üzere diğer vücut bölgelerinde de koku bezleri vardır. Yani sizi patileriyle okşarlarsa veya kafalarıyla kıçına vururlarsa kokularını bırakırlar, sevgi ve kabullerini ifade ederler.

Kediler sizi yalamasa bile sizi seviyor mu?

Bazı kedicikler sadece yalayıcı değildir. Ancak, ikinci bir neden olmadıkça, sizi yaladığında kedinin sizi sevdiğinden emin olabilirsiniz. Bu bireysel bir şey. Eğer bir yabancıysanız ve kedi sizden hoşlanmıyorsa, sizi tımar etmeyecektir.

Kediler neden saçınızı yalar?

Bir insanın saçını “fırçalamak” davranışı yalama kadar yaygın değildir. Bazı kediler de saçınızı çiğneyebilir, ancak izin vermeyin. Kediniz saçınızı yutabilir ve bunu kendileri ile yeterince yapıyorlar. Ayrıca, kediniz sizi yalıyorsa, makyaj yapmadığınızdan veya toksik olabilecek herhangi bir şey yapmadığınızdan emin olun.

Kediler her zaman insanları sevdikleri için yalamazlar.

Kedilerin insanları tımar etmesinin diğer nedeni, kişisel veya gurur verici değildir. Cildinize veya saçınıza losyonlar, temizleyiciler vb. onlara nefis kokan veya tat veren bir şey olabilir. Ya da yemekten sonra parmaklarınızda ton balığı suyu kalıntısı olabilir.

Sevilseniz de lezzetli de olsanız, tıpkı tüm kedilerin insanları tımarlamadığı gibi, tüm insanlar bundan hoşlanmaz. Yalama veya tımarlama sizi rahatsız ediyorsa, davranışı ödüllendirerek pekiştirmeyin.