Elmalar uzun süre nasıl saklanır?

Sonbaharda elma hasadı yapılır ve meyvenin tadını çıkarmak için mükemmel bir zamandır.

Markette elmaları nasıl seçmeniz gerektiğinden, meyve ve sebzeleri mutfağınızda nerede tutmanız gerektiğine kadar, ürünleri taze tutmak söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken pek çok şey var.

Elmalarınızı taze ve gevrek tutmak için nasıl saklayacağınızla ilgili daha fazla ipucu için okumaya devam edin.

Uzun ömürlü taze elma seçimi

Elmalar toplandıktan sonra bile, özellikle oda sıcaklığında bırakıldıklarında olgunlaşmaya devam ederler. Elmalarınızı mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını istiyorsanız, elmaları tamamen olgunlaşmadan almaya çalışın. Sertliğe dikkat edin, yumuşak noktalara sahip elmalardan kaçının.

Meyve ve sebzeleri bir arada saklamayın

Elmalar olgunlaştığında, yakındaki diğer ürünlerin erken olgunlaşmasına neden olabilecek bir gaz olan etilen üretirler. Buzdolabınızdaki tüm ürünler için, etilen üreten meyveleri brokoli ve karnabahar gibi etilene duyarlı sebzelerden ayrı tutmak en iyisidir.

Elmalar buzdolabında daha uzun süre dayanır

Elmaları serin ve karanlık bir yerde tutmak, onların gevrek kalmasına yardımcı olacaktır. Elmaları taze tutmanın en iyi yolu, onları ayrı plastik torbalarda buzdolabınızın sebzelik çekmecesinde saklamaktır. Alternatif olarak, nemi korumalarına yardımcı olmak için elmaların üzerine nemli bir havlu koyabilirsiniz.

Uzun süreli saklama için elmaları ayrı ayrı sarın

Aslında “bir çürük elma bütün salkımı bozar” deyişi için bazı bilimsel gerçekler var. Elmaları buzdolabında veya başka bir soğuk, karanlık yerde saklarken tek tek sarmak faydalıdır çünkü bozuk bir elma diğer elmaların daha hızlı çürümesine neden olabilir.

Dilimlenmiş elmaların kararmasını önlemek için limon suyu kullanın

Elmalarınızı bir kez dilimledikten sonra, ister salataya ister doğrudan beslenme çantanıza gidiyor olsun, kararmalarını önlemek isteyeceksiniz. Elmalar kesildikten sonra kahverengiye dönme eğilimindedir, çünkü bunu yapmak oksijenin bitki dokusuna ulaşmasına izin verir ve meyvenin onu oksitleyen bir enzim salmasına neden olur.

Elma dilimlerini limon suyuyla fırçalamak enzimatik esmerleşme sürecini yavaşlatarak elmalarınızın daha uzun süre taze görünmesini sağlar.