Biochar nedir, faydaları nelerdir?

Biyokömürün bilinen en eski kullanımı, 2.000 yıl önce Amazonlar tarafından yapıldı. Biochar, organik maddenin aşırı yüksek sıcaklıklarda ve oksijenin yokluğunda ısıtılmasıyla üretilen, “piroliz” adı verilen bir işlemle üretilen yüksek karbonlu bir odun kömürü şeklidir.

Biochar kullanarak toprağınıza fiziksel ve kalıcı bir değişim getirebilirsiniz. Toprağın yapısını, havalandırmayı, su tutma kapasitesini ve besin tutma kapasitesini geliştirir ve bitki sağlığını iyileştirmek için eklenen faydalı mikroplar ile bir sığınak sağlar.

Aynı zamanda karbonu kalıcı olarak yeraltına hapseder, bu nedenle hem çevre hem de bitkiler, sebzeler ve yenilebilirler için faydalıdır! Kısacası, biochar kullanmak bahçeniz ve gezegenimiz için iyidir.

Biochar’ın içeriğinde neler olabilir

Biyokömür

Toprakların havalandırmasını, su tutma kapasitesini ve besin tutmasını iyileştiren ve faydalı toprak mikrobiyolojisi için bir sığınak görevi gören, doğal olarak gözenekli bir yapıya sahip kararlı bir toprak karbonu formu. Esnek toprakların yapı taşı.

Mikorizal mantarlar

Bitkilerle simbiyotik bir ortaklık oluşturan, biochar’ı sığınak olarak kullanırken ikincil bir kök sistemi görevi gören doğal bir toprak mantarı.

Trikoderma

Biyokömürün içinde yer alan konukçu bitkinin kök sistemini savunmak için toprak kaynaklı zararlılarla beslenen, antagonistik bir mantar türü.

Deniz yosunu

Sağlıklı bitki sapları ve yaprakları için iyi olan eser minerallerle doludur.

Solucan

Köklerin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu tüm sağlıklı bakteri ve hümik bileşiklerle dolu.

Biıchar’ın faydaları

Uygulaması kolaydır ve su tutma özelliğinden dolayı bitkilerin, ekinlerin ve çimlerin daha az bakımı anlamına gelir. Bu aynı zamanda su faturalarından da biraz tasarruf edeceğiniz anlamına gelir.

Kalıcı etkiler

Biochar’ın karbon oranı o kadar yüksektir ki zamanla bozulmaz, yani toprağınızı kalıcı olarak iyileştirmek için ihtiyacınız olan tek şey tek bir uygulamadır.

Çevre dostu

Topraktaki 1 ton biyokömür, atmosferden kalıcı olarak ayrılan 3 ton karbondioksite eşdeğerdir!

Bitki sağlığı

Zenginleştirilmiş biochar’ın neredeyse her tür bitkinin sağlığını ve canlılığını artırdığı kanıtlanmıştır ve daha sağlıklı bitkiler daha güçlü ve daha üretkendir!