Ceviz ne kadar sürede bozulur?

Ceviz, ceviz ağaçlarında yetişen fındıklardır. Oldukça lezzetlidirler ve dünyanın birçok yerinde tüketilirler. Cevizler, son derece faydalıdırlar. Ancak bayat bir ceviz tadı kötü olduğu için yemek hoş değildir.

Ceviz ile kış mevsimi el ele iyi gider. Buz gibi kaldırımlarda yürürken cebinizde bir paket ceviz taşımak ve arada sırada ağzınıza atmak gibisi yoktur. Her ceviz yuttuğunuzda, daha fazlasını arzularsınız. Bir avuç ceviz daha çıkarmak için ceplerinizi karıştırmaya devam edin ve hiç ceviz kalmayana kadar çiğnemeye devam edin.

Tüm bunlar kaliteli ve taze ceviz tükettiğinizde oluyor. Ama bazen damağınıza çok acı geliyor ve cevizler bozulur mu diye sorgulamaya başlıyorsunuz.

Ceviz Nasıl Doğru Saklanır?

Cevizleri, çam fıstığı veya yer fıstığını sakladığınız gibi saklarsınız. Kuruyemişlerin içinde çok fazla yağ bulunur, bu da ısıya ve neme maruz kaldığında sertleşir. Bu nedenle, bayatlama şanslarını azaltmak için onları belirli bir şekilde saklamanız gerekecek.

Kabuklu ve kabuksuz cevizlerin raf ömrü farklı olduğu için farklı saklamanız gerekir. Kabuklu cevizlerin aksine, kabuksuz cevizler, koruma sağlayan etraflarındaki kabuk nedeniyle daha uzun süre dayanır. Pek çok uzman, kabuklu cevizleri dondurmak için daha uzun süre dayanmaları için hava geçirmez bir kap kullanmanızı önerir. Ayrıca, bir kabukla aynı korumayı sağlamak için onları kapatabileceğiniz bir plastik torba da kullanabilirsiniz.

Cevizlerin uzun süre dayanması için poşeti dondurucuya yerleştirin. Ceviz paketini açmadıysanız, paketi buzdolabına veya dondurucuya koyabileceğiniz için hava geçirmez bir kapta kapatmanıza gerek yoktur. Sorun olmayacaktır. Kabuksuz cevizleri sertleşmekten korumak istiyorsanız, onları soğutucuya koymaya gerek yoktur.

Çam fıstığı, kaju gibi kabuksuz cevizleri taze tutmak için ihtiyacınız olan tek şey serin ve kuru bir yer. Onları güneş ışığına maruz kalmayan bir mutfak dolabına koyun.

Ceviz Bozulur mu? Ceviz Ne Kadar Süre Dayanır?

Cevizler bozulur. Bunun nedeni, cevizlerin içindeki yağın bir süre sonra sertleşerek acı bir tat vermesi ve onları tatsız hale getirmesidir. Cevizlerin uzun süre taze ve yenilebilir kaldığı doğru olsa da, artık tadı güzel olmadığı bir nokta gelir. Biraz satın aldıysanız, onları nasıl uzun süre dayanabileceğinizi bilmelisiniz.

Ancak buna geçmeden önce, cevizlerin genellikle ne kadar sürdüğünü anlamanız gerekecek. Kabuklu cevizlerin raf ömrü kabuksuz cevizlere göre daha fazladır. Kabuksuz ceviz bir yıl, hatta bazen bundan daha fazla dayanabilir. Bu nedenle, kaliteli cevizlerin hala kabuğundaysa en az 12 ay taze kalmasını bekleyebilirsiniz.

Paket üzerindeki en iyi son kullanma tarihinden sonra çoğu ceviz bozulur, ancak bazıları düzgün bir şekilde saklanırsa tazeliğini korur. Bu nedenle, son kullanma tarihinden sonra bunları atmanıza gerek yoktur.

Daha önce de belirtildiği gibi, kabuklu cevizler, kabuksuz cevizlere göre daha çabuk bozulur. Onları buzdolabında saklarsanız, altı aydan önce kokmazlar. Ancak, onları dondurucuya koyarsanız, tüm yıl boyunca tadını çıkarabilirsiniz.

Cevizlerin Kötü Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kabuksuz bir cevizin bozulup bozulmadığını anlamanın en iyi yolu kabuğuna bakmaktır. Ancak cevizlerin kabuklarını soymuşsanız, bayatlamış olup olmadıklarını anlamak için bazı duyularınızı kullanmanız gerekecektir. Aşağıda cevizlerinizin bozulup bozulmadığını anlamanın bazı yolları bulunmaktadır.

  • Kabuk küçülmüş ve buruşmuş görünüyor. Acı cevizlerin sağlıksız bir kabuğu vardır.
  • Üzerinde koyu lekeler bulunan bir katman var. Bu, ceviz üzerinde büyüyen ve onları kötüleştiren bir küf belirtisidir.
  • Hoş olmayan şekilde kokuyorlar. Bozucu yağ onlara yemeklik yağ gibi bir koku verir.
  • Acı tadı vardır. Cevizlerin tadı asla acı değildir, ancak bayat olanlar, yağın sertleşmesi nedeniyle olur.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, cevizleriniz bozuldu ve onları atmanız gerekiyor.