ARK: Survival Evolved inceleme

ARK: Survival Evolved, tarih öncesi döneme dayanan zengin bir biyomu ile dinazorların olduğu açık dünya ortamında standart bir hayatta kalma oyun döngüsü izler. Bu, karakterinizin görünümünü özelleştirdikten sonra, geçmişiniz veya içinde bulunduğunuz durum hakkında hiçbir fikriniz olmadan, cennet gibi bir adada mahsur kalmış bir şekilde uyanacağınız anlamına gelir. Oradan, gizemlerini keşfetme umuduyla adayı keşfederken, temel yaşam ihtiyaçlarınızı (su, yiyecek, sıcaklık) karşılamak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir.

ARK: Survival Evolved inceleme

ARK’nın diğer hayatta kalma oyunlarına göre öne çıkmasını sağlayan en özgün yanı, içinde bulunduğunuz adada birçok farklı dinozor türü ve diğer tarih öncesi canlıların (bazıları evcilleştirilebilir, ve binek olarak kullanılır) olması. Bununla birlikte, geçmişe takılmak yerine, hem geçmişi hem de geleceği birleştiren anakronistik bir dünyada olduğunuzu çabucak öğreneceksiniz; adanın etrafındaki garip teknoloji binalarından fark edeceğiniz gibi burası tam bir Jurassic Park. Ayrıca seviye atlarken kilidini açtığınız yapım tarifleri modern silahlar ve diğer küçük sürprizleri içerir.

İlginç ortamına rağmen, ARK’nın oyun döngüsü oldukça zorlu. Kaynak toplamak, yeni ekipman yapmak veya düşmanlarla savaşmak dahil yaptığınız her şey, size karakterinizin kalıcı yükseltmelerine harcanabilecek bir deneyim kazandıracak. Bununla birlikte, eşyalarınızın geri kalanı her an kaybolabilir. Bunun sonucunda, tekrar tekrar sıfırdan başladığımı hissettim.

ark-survival-evolved-inceleme-2

ARK: Survival Evolved oynanış

Tarih öncesi kreasyonları benzersiz bir özellik olarak kullanmak oldukça ilginç bir biyom sundu. Dinozorlar ilginçtir ve hayal gücüne hitap eder. Studio Wildcard’ın bu alanda şahin gözleri vardı. Oyun, ilk başlarda erken erişim sürümü sırasında yalnızca küçük bir canavar grubuyla piyasaya sürülürken, oyun şimdi yüzden fazla farklı yaratık içeriyor.

Dinozorlar, oyunun büyük ölçüde dayandığı ve dikkate alınan kısımdır. Tüm canlıların çok farklı bir görünümü ve işlevi vardır. Belirli bir tür içinde bile renk, seviye ve genel istatistiklere dayalı birçok varyasyon vardır. İki seviye 70 kılıç dişli kaplan yakalayın ve aynı saldırı değerlerine sahip olmaları veya o kadar hızlı olmaları olası değildir.

Farklı ilkel hayvanlarla ilgili harika olan şey, her yaratığın toplum içinde kendi rolünü yerine getirmesidir. Bazıları çilek ve et toplamanıza yardımcı olurken, diğerleri yapı malzemeleri sağlar veya kuşatmalar için uygundur. Bu çeşitlilik ve rol dağılımı takdire şayandır. Ve özellikle de genellikle iyi görünen hayvanlar.

ark-survival-evolved-inceleme-3

ARK: Survival Evolved haritalar

Oynayabileceğiniz farklı haritalar dinozorlar kadar iyi. Orijinal harita The Island gerçek bir cennettir. Hem büyüklük hem de çeşitlilik açısından, görüleceklere şaşırmaya devam edeceksiniz. Yalnızca estetik olarak farklılık göstermekle kalmayan, aynı zamanda oyunun tamamını değiştiren çeşitli ekosistemler mevcuttur. Örneğin, kar biyomu, örneğin daha sıcak giyinmeniz gereken ormandan tamamen farklı bir yaşam tarzı gerektirir.

The Island’ın ardından genişleme paketi olarak Scorched Earth, Aberration, Valguero, Crystal Isles, Genesis (Part 1 & 2), Extinction The Center ve Ragnarok dünyaları çıktı. Bunların çoğu ücretli DLC olarak gelse de bir o kadar sürükleyici. Bu haritaların tanıtılmasıyla, ARK Survival Evolved’in inanılmaz miktarda içeriğe sahip olmasını sağlayan daha fazla biyom, benzersiz dinozor, öğe ve malzeme eklendi.

ark-survival-evolved-inceleme-4

ARK: Survival Evolved grafik

Grafiksel olarak, tüm bu içerik mükemmel görünüyor, sadece ona iliştirilmiş çok büyük bir ‘ama’ var. Neyse ki, ARK piyasaya sürüldüğü sırada zaten çok daha iyi optimize edilmiş durumdaydı, ancak yine de güçlü bir platform gerektiriyor. PC’de oyunu biraz sorunsuz çalıştırmak istiyorsanız yakında bir GTX 970 veya eşdeğerine ihtiyacınız olacak. Eski bir kurulumunuz varsa, ARK ile önemli ölçüde daha az eğlence yaşayacaksınız.

Grafik yönüne ek olarak, kontroller de oldukça iyi. ARK, farklı eylemler ve etkileşimlerden oluşan bir dağa sahiptir. Dinolarınıza emir vermek, diğer insanlarla sosyalleşmek, üsler inşa etmek ve malzeme toplamak bunlardan sadece birkaçı. Envanteriniz ve kısayol tuşları ile biraz kafa karıştırdıktan sonra, bunu PC’de hemen öğreneceksiniz. Uçan bir dinozora binmek bile herkes tarafından öğrenilebilir!

Bu çok yönlülük, oyunun RPG öğelerine daha da fazla yansıyor. Karakteriniz seviye atlayarak güçlenir. Tekrar seviye atladıktan sonra, daha yüksek miktarda yaşam veya su altında nefesinizi daha uzun süre tutmak gibi temel becerileriniz arasında puanları bölebilirsiniz. Bu, daha sonra yapmanız gereken birçok seçimin sadece başlangıcı.

Her seviye ayrıca değişen derecelerde gelen yeni öğeler oluşturmanıza da izin verir. Basit mızraklardan yüksek teknolojili asansörlere kadar her şey kapsanmaktadır. Bu planların kilidini açmak için sınırlı sayıda harcanabilir puan şeklinde gelen tek bir uyarı var. Gerekli hayatta kalma kaynaklarına ek olarak, kilidi açılacak eşyaları takım arkadaşlarınızla eşleştirmek akıllıca olacaktır.

ark-survival-evolved-inceleme-5

ARK: Survival Evolved çok oyunculu çevrimiçi deneyim

Sosyal unsur oyunda büyük bir faktör oynuyor. ARK yalnızlar için tam olarak arkadaş canlısı olmadığı için diğer oyuncular deneyiminizi olumsuz veya olumlu hale getirebilir. Oturumu kapattığınızda, vücudunuz bilinçsizce yere düşer ve diğer oyuncular tarafından öldürülebilir, ardından suçlular ekipmanınızı yağmalayabilir. Bunun için sadece oturumu kapatmanız gerekmez, çünkü esasen bir sunucudaki tüm oyuncular sizi her an öldürebilir.

ARK’nın oyuncuları genellikle büyük kabilelerde birleştiği için asla kendi başınıza çok uzağa gidemezsiniz. Birlikte bir takım oluştururlar ve tüm eşyalarını paylaşırlar. Bu aynı zamanda bu kabilelerin sıklıkla birbirleriyle savaş halinde oldukları anlamına gelir, bu nedenle birkaç dakika içinde yüzlerce saatlik çalışma boşa gidebilir. Bir kayıp kalıcıdır, bu nedenle evcilleştirilmiş dinozorlar veya yapılar basitçe ortadan kalkar.

Bu, birçok oyuncu için göz korkutucu olsa da, bir ömür boyu eğlence sağlar. Riskle birlikte gelen gerilim, kendi kabile üyelerinizle kurduğunuz bağlarla artar. Belirli görevlerde birlikte çalışıyorsunuz, canavarları evcilleştirmek için saatler harcıyorsunuz ve diğer üslerden gizlice çalmak harika bir eğlence. Yanlış olanla karşılaşana ve her şeye yeniden başlayabilene kadar.

ARK’a girdiğinizde, çok oyunculu oyunun tamamen sizinle ilgili olmadığını unutmayın. Gün için durduğunuzda oyun devam eder ve bu herkes için değildir. Neyse ki, oyuncular başkalarını öldürmenin mümkün olmadığı pve sunucularında oynamayı seçebilirler.