Buzdobalı temizlerken fiş çekilir mi?

Temiz ve düzenli bir buzdolabını seviyorum. Marketten sonra buzdolabının mantıklı ve güzel görünmesi durumunda kafam rahat oluyor. Ancak sebze çekmecesinde çürümüş sebzeler ve orta rafta reçelin mahvolmasından nefret ediyorum.

Bu nedenle, tüm kuytuları ve kenarları temizlemek için ara sıra buzdolabınızın tamamını fırçalamak güzeldir. Tüm buzdolabını boşaltmanın bunaltıcı olabileceğini biliyorum. Ancak, tezgah dağınıklığının geçici stresi buna değer. Oldukça kolay bir işlemdir. Hadi şimdi bakalım!

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

İhtiyaç duyacağınız malzemeler aşağıda sıralanmıştır:

  • Aşındırıcı olmayan sünger
  • Çok amaçlı temizleme spreyi
  • Bulaşık sabunu
  • Bulaşık havlusu
  • Kağıt havlu
  • Eski bir diş fırçası (isteğe bağlı)
  • Paslanmaz çelik temizleyici (isteğe bağlı)
  • Mikrofiber bez (isteğe bağlı)

1. Buzdolabının fişini çekin

Buzdolabınız ciddi bir ovma gücüne ihtiyaç duyuyorsa ve/veya raflar çıkarılamıyorsa, temizlerken enerji harcamamak için buzdolabının fişini çekin. Raflar çıkarılabilirse ve basamaklar arasında kapıyı kapatma konusunda dikkatliyseniz, takılı bırakabilirsiniz. Burada kural; kapak kapalı kalacaksa fişi çekmenize gerek olmadığıdır.

2. Buzdolabını boşaltın

Her şeyi buzdolabından çıkarın ve tezgahınıza koyun. Eski ve süresi dolmuş gıda maddelerini atın, geri dönüştürün veya kompostlayın. Her şeyi kaldırdığınızda daha kolay hale getirmek için benzer öğeleri bir araya getirin.

3. Rafları ve çekmeceleri çıkarın

Buzdolabınızın içinde çıkarabildiğiniz tüm öğeleri çıkarın. Bu genellikle rafları ve ürün çekmecelerini içerir. Geri koyarken yerlerini değiştirin.

4. Parçaları ılık, sabunlu suda yıkayın

Bu parçaları sünger veya yumuşak bir bezle temiz, sabunlu su dolu bir lavaboda yıkayın. Lavabonuzda çekmece yıkamak zor olabilir, dilerseniz bunu küvette de yapabilirsiniz. Durulayın ve havada kurumaya bırakın.

5. Buzdolabının içini temizleyin

Buzdolabının içinin her yerine çok amaçlı bir temizleyici püskürtün. Silin. Duvarları, rafları, raf dikişlerini ve kauçuk kapı contasını sildiğinizden emin olun. Yapışkan, yapışan dökülmeleri temizlemek için aşındırıcı olmayan bir sünger ve çatlaklara girmek için eski bir diş fırçası kullanın.

6. Kavanozları ve şişeleri silin, ardından değiştirin

Yiyecekleri buzdolabına geri koymadan önce her kavanozu, şişeyi ve kabı nemli bir bezle silin. Ardından yer değiştirin.

7. Buzdolabını tekrar prize takın

Temizlerken buzdolabının fişini çektiyseniz, tekrar takmayı unutmayın!

8. Dışını silin

Buzdolabınızın dışını temiz, sabunlu suya batırılmış nemli bir bezle silin. Hemen bir kağıt havlu, bulaşık havlusu veya mikrofiber bezle kurulayın. Paslanmaz çelik bir buzdolabınız varsa, varsa özel bir paslanmaz çelik temizleyici de kullanabilirsiniz. Çizilmeyi önlemek için tane yönünde kurumaya dikkat edin.