Kintsugi nedir?

Kırık seramikleri onararak, “izler” bırakarak çömleklere yeni bir hayat vermek mümkün. Japon kintsugi sanatı, kırılan nesnelerin saklanacak değil, gururla sergilenecek bir şey olduğunu öğretir.

Bir kase, çaydanlık ya da değerli bir vazo düşüp bin parçaya bölününce onları öfkeyle ve üzülerek atıyoruz. Yine de bir alternatif var, kırılmaları vurgulayan ve güçlendiren ve böylece kırılan nesneye değer katan bir Japon uygulaması. Buna kintsugi (金継ぎ) veya kintsukuroi (金繕い), kelimenin tam anlamıyla altın (“kin”) ve onarım (“tsugi”) denir.

Bu geleneksel Japon sanatı, kırık bir çömlek parçasının parçalarını bir araya getirmek ve aynı zamanda kırılmaları iyileştirmek için değerli bir metal (sıvı altın, sıvı gümüş veya toz altın) kullanır. Teknik, parçaları birleştirmek ve onlara yeni, daha rafine bir görünüm kazandırmaktan ibarettir. Onarılan her parça, seramiklerin rastgele dağılması ve metallerin kullanımıyla zenginleştirilen düzensiz desenler nedeniyle benzersizdir.

Bu teknikle, her birimizde farklı izler bırakan yaralar gibi, nesne kırıldığında oluşan benzersiz çatlaklar sayesinde her biri kendi hikayesi ve güzelliği olan gerçek ve her zaman farklı sanat eserleri yaratmak mümkündür.

Kintsugi tekniğinin icadı ve anlamı

Parçaları bir araya getirmek için geleneksel olarak kullanılan yapıştırıcı, Rhus verniciflua bitkisinden binlerce yıldır elde edilen urushi ciladır. Çinliler binlerce yıldır kullanıyorlar, Japonya’da, Fukui Eyaletindeki Shimahama Mezarında, arkeologlar yaklaşık 5.000 yıl önce Jomon döneminde kullanılan taraklar ve cilalı tepsiler gibi nesneler buldular. Başlangıçta, bu yapışkan özsu, yapışkan nitelikleri nedeniyle savaş ve av silahları oluşturmak için kullanıldı.

Kintsugi tekniği, Aşıkağa şogunluğunun sekizinci şogun’u olan Ashikaga Yoshimasa’nın en sevdiği çay fincanını kırdıktan sonra onu tamir ettirmek için Çin’e gönderdiği on beşinci yüzyılda icat edilmiş olabilir. Ne yazık ki, o zamanlar nesneler, göze hoş gelmeyen ve pratik olmayan metal bitişik harflerle onarıldı. Kupa tamir edilemez gibi görünüyordu ama sahibi, bazı Japon ustalara onu tamir ettirmeye karar verdi.

Shogun’un kararlılığına şaşırdılar, bu yüzden bardağı, çatlaklarını lake reçine ve toz altınla doldurarak bir mücevhere dönüştürmeye karar verdiler. Efsane makul görünüyor çünkü kintsugi’nin icadı Japonya’da sanat için çok verimli bir çağda geçiyor. Yoshimasa’nın yönetimi altında şehir, Zen Budizminden büyük ölçüde etkilenen Higashiyama bunka kültürel hareketinin gelişimini gördü ve çay törenini (Sado veya Çay Yolu olarak da adlandırılır) ve ikebana (ayrıca Kado, çiçek yolu) geleneklerini, Noh’u başlattı.

Bugün bile, farklı adımlar ve gereken kuruma süresi göz önüne alındığında, en büyük ve en rafine seramik parçalarının kintsugi tekniğiyle onarılması bir ayı bulabilmektedir.

Kintsugi tekniğinin faydaları

Kintsugi tekniği birçok faydaya sahiptir. Kırılan nesneleri atmamalıyız. Bir nesne kırıldığında, artık kullanışlı olmadığı anlamına gelmez. Kırılmaları değerli hale gelebilir. Bir şeyleri tamir etmeye çalışmalıyız çünkü bazen böyle yaparak daha değerli nesneler elde ederiz. Dayanıklılığın özü budur. Her birimiz travmatik olaylarla olumlu bir şekilde başa çıkmanın bir yolunu aramalı, olumsuz deneyimlerden ders almalı, onlardan en iyi şekilde yararlanmalı ve kendimizi tam olarak bu deneyimlerin her insanı benzersiz, değerli kıldığına ikna etmeliyiz.