Dünyanın en hızlı koşan köpeği

Birkaç hızlı köpek ırkı biliyor olabilirsiniz, ancak en hızlı 10 köpek ırkını listeleyebilir misiniz? Bazı ırkların isimlendirilmesi kolaydır, bazıları ise sizi hoş bir şekilde şaşırtacaktır. Hıza ihtiyacı olan bir ırkınız varsa, muhtemelen büyük bir arka bahçeniz vardır. Ya da sık sık bir köpek parkına gidin ya da köpeğinizle koşuya çıkmanın tadını çıkarın.

Yeterli egzersizle, listelenen bu ırklardan bazıları evin etrafında aylak aylak dolaşacaktır. Ancak bu listedeki diğerlerinin, iyi bir koşuyla neredeyse tükenmeyen sonsuz miktarda enerjileri vardır. İşte World Atlas’a göre en hızlı 10 köpek türü:

1. Tazı – 72 kph

tazi

Tazı türünün en hızlı köpekler listesinin başında olması şaşırtıcı değil. Başlangıçta tavşanları, tilkileri ve geyikleri kovalamak için yetiştirildiler. Tazı yarışı, türü dünyadaki en hızlı köpeğe dönüştürdü. Mısır’dan geldikleri ve binlerce yıldır kraliyet ailesi arasında ödüllendirildikleri düşünülüyor. Tazılar, dayanıklılık koşucuları değil, sprinterlerdir ve zamanlarının çoğunu uyuklayarak geçirmekten oldukça mutludurlar.

2. Saluki – 67 kph

saluki

Dünyanın en hızlı 2. köpeği, saatte 67 kilometre hıza ulaşabilen Saluki’dir. Hatta bazı uzmanlar Saluki’nin Greyhound’dan daha uzun mesafelerde yüksek hızları sürdürebileceğine inanıyor. Saluki’nin görüntüleri, MÖ 2134’e kadar uzanan eski Mısır mezarlarında bulunmuştur. Bu cins bir gezgindir ve tarihsel olarak ceylan, tilki ve tavşan avlamıştır.

3. Afgan Tazısı – 64 kph

afgan tazisi

Afgan Tazısı aslen, çöllerde ve dağlarda avlanmak için kullanıldığı Afganistan’dandır. Sıcak tutmak için uzun, akan ceketi gerekiyordu. Başka bir eski tür olan Afgan Tazıları çok bağımsız bir kişiliğe sahiptir ve eğitilmesi zor olabilir. Palyaço cinsi olarak bilinirler ve akan saç buklelerinin keçeleşmesini önlemek için kapsamlı bakım gerektirirler. Afgan Tazıları kaçış sanatçılarıdır ve hızları nedeniyle yakalanması inanılmaz derecede zor olabilir. Belirli bir kişiyle bağ kurma eğilimindedirler.

4. Vizsla – 64 kph

Vizsla

Üçüncü en hızlı köpek olduğu için Afgan Tazısı ile bağlantılı olan Vizla, Macaristan’da hem bir işaretçi hem de bir av köpeği olarak geliştirildi. Avcılarla yakın çalıştılar ve bu kişilik özelliği modern zamanlara kadar devam etti ve en sevdikleri kişinin yanında durma eğilimleri nedeniyle “Velcro Vizsla” takma adını aldı.

Vizsla’nın çok fazla enerjisi var ve yıkıcı olmasını önlemek için bol miktarda egzersize ihtiyacı var. İnsanlara çok yakın oldukları için çok fazla yalnız bırakılırlarsa ayrılık kaygısına yatkındırlar. Daha büyük çocuklar için harika bir oyun arkadaşı olurlar ama muhtemelen küçük çocuklar için fazla başıboşturlar.

5. Jack Russell Terrier – 61 kph

Jack Russell Terrier

Bu listedeki diğer ırkların çoğuyla karşılaştırıldığında, Jack Russell Terrier, Parson Jack Russell tarafından mükemmel bir tilki av köpeği olarak yetiştirilen nispeten genç bir cinstir. Sonsuz miktarda enerjiye ve bağımsız bir zihniyete sahiptirler. Sıkılmaktan nefret ederler ve zekalarına bir çıkış yolu verilmezse sorun çıkarabilirler. Bir Jack Russell’ı eğitmek ve ona bol miktarda enerji sağlamak için zamanınız ve sabrınız varsa, o harika bir arkadaş olabilir ve çeşitli köpek sporlarında başarılı olabilir.

6. Dalmaçyalı – 59 kph

dalmacyali

Bu cins, iyi bilinen tarihleri göz önüne alındığında, listemizde sürpriz olmamalıdır. Dalmaçyalılar, otoyol soyguncularını savuşturmak için aynı anda kilometrelerce arabaların yanında koşmak üzere yetiştirildiler, bu yüzden olağanüstü yüksek bir enerji seviyelerine sahipler. Ayrıca sağırlığa eğilimlidirler.

7. Borzoi – 57 kph

Borzoi

Borzoi, Rusya’da 3 köpekten oluşan ekipler halinde tavşan, tilki ve kurtların peşinden gitmek ve avlanmak için geliştirildi. Kraliyet tarafından tercih edildiler. Tazılar gibi, orta düzeyde egzersiz yapmaktan ve günün çoğunda yatakta uzanmaktan mutlu olacaklardır. Yalnız olmayı sevmezler ve mümkün olduğunca yanınızda olmayı tercih ederler. Borzoi tüy dökmekle ünlüdür ve düzenli bakım gerektirir.

8. Whippet – 54 kph

Whippet

Tazı kuzenlerinden daha küçük olan Whippet, “fakir adamın tazısı” olarak adlandırıldı ve muhtemelen tavşanları avlamak için kullanıldı. Whippet, yüksek bir av sürüşüne sahiptir ve kedilerle veya diğer küçük hayvanlarla iyi yaşamayabilir. Uzun bir çitle çevrili değilse, Whippet’in tasmalı olması önerilir. Bunun temel nedeni, ne kadar iyi eğitilmiş olurlarsa olsunlar, hareket eden her şeyin peşinden koşmalarıdır. Whippet’lar, yeterince egzersiz yaparlarsa iyi bir aile evcil hayvanı olabilir ve hatta iyi bir sarılmanın tadını çıkarabilirler.

9. Doberman Pinscher – 51 kph

Doberman Pinscher

Dobermanlar başlangıçta bekçi köpeği olarak yetiştirilseler de, eğitilirlerse, sosyalleşirlerse ve akıllı zihinlerini meşgul edecek bol miktarda egzersiz ve başka şeyler verilirse iyi bir aile evcil hayvanı olabilirler. Bir ailenin parçası olmaktan keyif alırlar ve doğal olarak sevdikleri insanları korurlar.

10. Alman Kurdu – 48 kph

Alman Cobani

Alman Çoban Köpeği veya Kurdu, sürekli olarak en popüler 10 ırktan biri olarak yer almaktadır. Ayrıca dünyanın en hızlı köpeği için 3 yönlü bir beraberlik içindeler. Bu çok yönlü cins, korumadan uyuşturucu koklamaya, hayvan otlatmaya, engellilere yardım etmeye ve çok daha fazlasına kadar her şey için kullanılmıştır. Bir Alman Çoban köpek yavrusu almayı seçerseniz, bir yetiştirici ararken araştırmanızı dikkatli yapın.