Yenilebilen çiçekler nelerdir?

Çiçeklerle yemek pişirmek ve süslemek uzun yıllar gözden düştükten sonra yeniden moda oldu. Çiçek aşçılığının izi Roma dönemine ve Çin, Orta Doğu ve Hint kültürlerine kadar uzanmaktadır. Yenilebilir çiçekler, Kraliçe Victoria’nın saltanatı sırasında Viktorya döneminde özellikle popülerdi.

Bugün birçok restoran şefi ve yenilikçi ev aşçıları, zarafet dokunuşu için mezelerini çiçekleriyle süslüyor. Yenilebilir çiçekleri kullanırken başarının sırrı, yemeği basit tutmaktır, çiçeğin narin tadına baskın çıkacak başka aromalar eklemeyin. Bugün neredeyse kayıp olan bu sanat yeniden canlanıyor.

Begonya

Yumrulu Begonyalar (Begonia X tuberosa): Yapraklar, çiçekler ve saplar yenilebilir. Begonya çiçekleri narenciye ekşi bir tada sahiptir. Yaprakları salatalarda ve garnitür olarak kullanılır. Sapları da ravent yerine kullanılabilir. Çiçekler ve saplar oksalik asit içerir ve gut, böbrek taşı veya romatizma hastaları tarafından tüketilmemelidir.

Balmumu Begonyaları (Begonia cucullata): Etli yapraklar ve çiçekler çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir. Tadından sonra hafif bir acıya sahip olabilirler ve çoğu zaman sudaysa, lezzetlerinde bir bataklık ipucu olabilir.

Calendula

calendula

Calendula (Caendula officinalis), Marigold olarak da bilinir. Yenilebilir harika bir çiçek. Tatlar baharatlıdan acıya, keskinden biberliye değişir. Keskin tadı safranı andırır (Zavallı Adamın Safranı olarak da bilinir). Altın-turuncu tonlarında güzel yaprakları vardır. Çorbalara, makarnalara veya pirinç yemeklerine, ot yağlarına ve salatalara serpin. Yapraklar çorbalara, sürülere ve çırpılmış yumurtalara sarı bir renk katar. Sadece yaprakları yenilebilir.

Karanfil

Karanfil

Karanfiller (Dianthus caryophyllus – diğer adıyla Dianthus) şaraba, şekere batırılabilir veya pasta süslemesi olarak kullanılabilir. Şaşırtıcı derecede tatlı yaprakları tatlılarda kullanmak için, onları çiçeğin acı beyaz tabanından kesin. Dianthus, karanfil ailesinin hafif karanfil benzeri veya hindistan cevizi kokulu minyatür üyesidir. Yaprakları salatalara veya jölelere renk katar. Karanfil yaprakları, 17. yüzyıldan beri bir Fransız likörü olan Chartreuse’u yapmak için kullanılan gizli maddelerden biridir.

Kasımpatı

Kasımpatı (Chrysanthemum coronarium) keskin, hafif acı, kırmızı, beyaz, sarı ve turuncu arasında değişen renklerde. Tadı hafif biberden hafif karnabahara kadar değişir. Önce beyazlatılmalı, ardından yaprakları bir salataya serpilmelidir. Yaprakları sirkeyi tatlandırmak için de kullanılabilir. Daima acı çiçek tabanını çıkarın ve sadece yaprakları kullanın. Japonya’da Chop Suey Greens veya Shingiku olarak da bilinen Crown Daisy’nin genç yaprakları ve gövdeleri, doğuya özgü patates kızartmasında ve salata baharatı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yonca

Yonca (Trifolium türleri), tatlı, anason benzeri, meyan köküdür. Beyaz ve kırmızı yonca çiçekleri, gut, romatizma ve beyaz akıntıya karşı halk hekimliğinde kullanılmıştır. Ayrıca yonca çiçeği çayı içtikten sonra tırnak ve ayak tırnaklarının dokusunun düzeleceğine inanılıyordu. Yerli Amerikalılar bütün yonca bitkilerini salatalarda kullandılar ve öksürük ve soğuk algınlığı için beyaz yonca yaprağı çayı yaptılar. Kahverengiye dönen acı çiçeklerden kaçının ve en lezzetli olanı en parlak renge sahip olanları seçin. Ham çiçek başlarını sindirmek zor olabilir.

Peygamber Çiçeği

Peygamber Çiçeği (Centaurea cynaus), biraz tatlıdan baharatlıya, karanfil benzeri bir tada sahiptirler. Doğal bir gıda boyasıdır. Daha çok garnitür olarak kullanılır.

Karahindiba

Karahindiba (Taraxacum officinalis), papatya ailesinin bir üyesi. Çiçekler gençken çok tatlıdır. Tatlı, bal benzeri bir tada sahiptirler. Olgun çiçekler acıdır. Karahindiba tomurcukları çiçeklerden daha lezzetlidir: Bunları yere çok yakın olduklarında, merkezde sıkı bir şekilde toplandığında ve küçük bir sakız topu büyüklüğünde olduklarında toplamak en iyisidir. İyi çiğ veya buğulanmış. Ayrıca şarap yapılır. Genç yapraklar buğulanmış veya salatalara atılmış tadı güzeldir. Bir pilav tabağı servis ederken pirincin üzerine konfeti gibi karahindiba yaprakları kullanın.

Gün Zambakları

Gün Zambakları (Hemerocallis türleri), tatlı marul veya kavun gibi hafif bir sebze aromasıyla hafif tatlı. Lezzetleri kuşkonmaz ve kabak karışımıdır. Çiğnenebilir kıvamlıdır. Bazı insanlar farklı renkteki çiçeklerin farklı tatları olduğunu düşünür. Şaşırtıcı derecede tatlı yaprakları tatlılarda kullanmak için, onları çiçeğin acı beyaz tabanından kesin. Ayrıca kabak çiçekleri gibi şeyler için harika. Çiçekler, salata tabaklarında veya buzlu bir pastayı taçlandırırken güzel görünür. Büyük yaprakları bir bahar salatasına serpin. İlkbaharda, 4 veya 5 cm uzunluğundaki sürgünleri toplayın ve kuşkonmaz yerine kullanın. Birçok Zambak alkaloid içerir ve yenilebilir değildir. Gün Zambakları idrar söktürücü veya müshil görevi görebilir; ölçülü yiyin.

İngiliz Papatyası

İngiliz Papatyası (Bellis perennis) hafif acı bir tadı vardır ve genellikle lezzetlerinden çok görünümleri için kullanılır. Yaprakları garnitür olarak ve salatalarda kullanılır.

Fuşya

Fuşya (Fuşya X hybrida) hafif asidik bir tadı vardır. Patlayıcı renkler ve zarif şekil, onu garnitür olarak ideal kılar. Çilekler de yenilebilir.

Bahçe Kuzukulağı

Bahçe Kuzukulağı (Rumex acetosa) ekşi, limon tadındadır. Yani bir limon gibi kullanın: pizzada, salata sosunda, soslarda, salatalık salatalarında.

Hibiscus

Hibiscus

Hibiscus (Hibiscus rosa-sinensis), narenciye tonlarıyla kızılcık benzeri lezzete sahiptir. Salatalarda veya garnitür olarak hafif asitli yaprakları idareli kullanın. Egzotik bir çay yapmak için çiçek kurutulabilir.

Hanımeli

Hanımeli (Lonicera japonica) tatlı bal aroması. Sadece çiçekler yenilebilir. Meyveler çok zehirlidir, onları yemeyin!

Leylak

Leylak (Syringa vulgaris) tadı bitkiden bitkiye değişir. Çok kokulu, biraz acı. Çiçeksi, keskin tonlar ile belirgin bir limon tadına sahiptir. Salatalarda harikadır ve yumurta akı ve şekerle kristalize edilir.

Ihlamur

Ihlamur (Tilla spp.), beyazdan sarıya kadar hoş kokuludur ve bal benzeri bir tada sahiptir. Çiçekler geçmişte bir çayda ilaç olarak kullanılmıştır. NOT: Ihlamur çiçeği çayının sık tüketilmesi kalp hasarına neden olabilir.

Kadife çiçeği

Marsh Kadife cicegi

Kadife çiçeği (Tagetes tenuifolia – T. signata) safran yerine kullanılabilir. Narenciye aromasına sahip oldukları için salatalarda da harikadır.

Hercai Menekşe

hercai menekse

Hercai Menekşe (Viola X wittrockiana) hafif tatlı yeşil veya çimenli bir tada sahiptir. Sadece yaprakları yerseniz, lezzet son derece hafiftir, ancak çiçeğin tamamını yerseniz, yeşil ton vardır. Meyve salatalarında, yeşil salatalarda, tatlılarda veya çorbalarda garnitür olarak kullanın.

Gül

bordo gul

Güllerde (Rosa rugosa veya R. gallica officinalis), tatlar türe, renge ve toprak koşullarına bağlıdır. Çilek ve yeşil elmaları andıran lezzet sunarlar. Tatlı, meyveden nane ve baharata kadar uzanan ince alt tonlu. Tüm güller yenilebilir, aroması daha koyu çeşitlerde daha belirgindir. Minyatür çeşitlerde dondurma ve tatlıları süsleyebilir veya daha büyük yaprakları tatlılara veya salatalara serpebilirsiniz. Şuruplarda, jölelerde, parfümlü tereyağında ve tatlı sürülmelerde kullanılır. Yaprakların acı beyaz kısmını çıkardığınızdan emin olun.

Kokulu Sardunyalar

Kokulu Sardunyalar (Pelargonium türleri), çiçek aroması genellikle çeşide karşılık gelir. Örneğin, limon kokulu bir sardunya limon kokulu çiçeklere sahip olacaktır. Narenciye ve baharattan meyve ve çiçeklere kadar çeşitli kokularda ve genellikle pembe ve pastel renklerde gelirler. Tatlıların ve serinletici içeceklerin üzerine serpin veya buz küplerinde dondurun. Citronelle çeşidi yenilebilir olmayabilir.

Ayçiçeği

aycicegi

Ayçiçeği (Helianthus annus) en iyi enginar tadındayken tomurcuk aşamasında yenir. Çiçek açtığında, taç yaprakları krizantem gibi kullanılabilir, tadı belirgin bir şekilde acı tatlıdır. Açılmamış çiçek tomurcukları da enginar gibi buharda pişirilebilir.

Lale Yaprakları

Lale

Lale Yaprakları (Tulipa) lezzeti laleden laleye değişir, ancak genellikle yaprakların tadı tatlı marul, taze bezelye veya salatalık benzeri bir doku ve tat gibidir. Bazı insanlar onlara karşı güçlü alerjik reaksiyonlara sahiptir. Onlara dokunmak kızarıklık, uyuşukluk vb. neden oluyorsa yemeyin! Çiçek soğanlarını asla yemeyin. Herhangi bir şüpheniz varsa, çiçeği yemeyin.

Menekşeler

hercai menekse

Menekşeler (Viyola türleri) tatlı, parfümlü aroma. Rengarenk morlar ve sarılarla kayısı ve pastel tonlarda geliyor. Salatalarda narin yaprak ve çiçekleri yemeyi severim. Çiçekleri ayrıca tatlıları ve buzlu içecekleri güzelce süslemek için kullanırım. Bu çiçeklerin tümü buzlu kekler, şerbetler veya diğer tatlılar için güzel süslemeler yapar ve aynı zamanda kristalize edilebilirler. Kalp şeklindeki yapraklar yenilebilir ve ıspanak gibi pişirildiğinde lezzetlidir.

Yucca Yaprakları

Yucca Yaprakları (Yucca türleri), beyaz Yucca çiçeği, hafif tatlı bir tada (bir enginar gibi) sahip gevrektir. İlkbaharda salatalarda ve garnitür olarak kullanılabilirler.