Çorba nasıl koyulaştırılır?

Hangi kıvamda olduğunuza bağlı olarak çorbaları az veya çok koyulaştırmanın birkaç yolu vardır. İşte istediğiniz sonuçları elde etmek için popüler teknikler ve ipuçları.

Çorba Koyulaştırma Yolları

Meyane (Unlu sos)

Eşit miktarda yağ ve un içeren Meyane, koyulaştırıcı olarak yaygındır, çünkü sadece koyulaştırmakla kalmaz, aynı zamanda stabilize eder. Bir çorbaya krema veya peynir ekleniyorsa, biraz meyane “kırılmamasını” veya ayrılmamasını sağlayabilir.

Mısır nişastası

Az miktarda soğuk suya veya başka bir sıvıya (şarap veya stok) mısır nişastası ekleyin ve kalın bir bulamaç haline getirin. Bu bulamaç, çorbanın son kıvamını ayarlamak için sonunda kaynayan çorbaya bir seferde biraz karıştırılır. Unutmayın, bulamacın bir kısmını ekledikten sonra çorbanın kaynamaya dönmesine izin verin; mısır nişastası çok etkili bir koyulaştırıcıdır.

Patates, Pirinç ve Ekmek

Pişmiş patates veya pirinç püre haline getirilebilir ve daha fazla parça için çorbaya eklenebilir. Patatesleri ve tahılları çorbada kaynatmak da sıvıyı biraz koyulaştıracaktır.

Krem

Çorba tamamen piştikten sonra zenginlik ve parça eklemek için tam yağlı kremayı ılık, kaynatmayan çorbaya karıştırın. Tam yağlı süt ve ekşi krema da çorbayı koyulaştırabilir, ancak çorbanın kıvrılmasını önlemek için süt ekledikten sonra çorbayı kaynatmadığınızdan emin olun.

Çorbanın Kendisi

Lezzeti yoğunlaştırırken bir çorbayı koyulaştırmanın harika bir hilesi, çorbanın bazı kısımlarını koyulaştırıcı olarak kullanmaktır. Çorba katı maddelerinin (aromatikler, nişastalar, hatta et) ve pürenin bir kısmını çıkarmanız yeterlidir. Bu görev için bir tezgah üstü blender, mutfak robotu veya daldırma blender kullanın. Bir tezgah üstü blender kullanıyorsanız dikkatli bir şekilde püre haline getirin; sıcak çorba katıları aslında karıştırıcıdan dışarı fırlayabilir ve büyük bir karışıklık yaratabilir veya yanıklara neden olabilir. En iyi sonucu elde etmek için blenderi en fazla yarıya kadar doldurun. Karıştırırken blender kapağını kalın bir havluyla tutun ve blender kapandıktan sonra kapağı birkaç saniye açık tutun.