Gıcırdayan kapı nasıl yağlanır?

Hayatta gıcırdayan bir kapıdan daha sinir bozucu çok az şey vardır. Gıcırdayan bir kapı, biri kapıyı her açtığında size hatırlatılacak bir sorundur ve bu, evinizin veya ofisinizin yoğun bir bölümündeyse, bu çok fazla olacaktır. Ve kim gecenin bir yarısı gıcırdayan bir kapıyla uyandırılmak ister ki?

Gıcırdayan bir kapının nasıl düzeltileceğine ve gıcırdayan kapı menteşelerinin nasıl yağlanacağına ve onun için en iyi yağın hangisi olduğuna bir göz atalım.

Kapı Neden Gıcırdar?

Ahşabın ahşaba sürtmesi olsa da, çoğu zaman gıcırtıya neden olan menteşelerdir ve akıl sağlığınızı yeniden kazanacaksanız dikkat etmeniz gerekir. Menteşedeki sürtünme, kir veya toz birikmesinden veya menteşe ile menteşe piminin metal yüzeyleri arasındaki yağlama eksikliğinden kaynaklanabilir. Gıcırdama sesine neden olan metalin metale sürtünmesidir.

Gıcırdayan Kapının Neresi Yağlanmalı?

Menteşeler veya genel olarak gıcırdayan veya gıcırdayan bir kapının nedeni olarak, kapıyı yağlamanız gereken menteşelerdir. Gıcırdayan bir menteşeyi düzeltmek için, herhangi bir parçayı ayırmadan menteşeyi yağlayabilirsiniz. Bazen menteşe pimini çıkarmanız gerekebilir. Menteşe pimini bir çekiç kullanarak pimin altına bir çivi ile vurarak oldukça kolay bir şekilde çıkarabilmelisiniz.

Kapı Menteşelerinin Gıcırdamasını Durdurmanın Yolları

Kapı menteşelerinin gıcırdamasını durdurmak için hızlı ve kolay çözümler şaşırtıcı olabilir ve ortalama bir evde rahatlıkla bulunabilir. Bu ziyareti en sevdiğiniz yapı marketine henüz yapmanız gerekmeyebilir! Öncelikle kapı menteşesini temizlemek ve biriken kirleri almak için bir maddeye ihtiyacınız var. Ardından, menteşe parçalarının diğer parçalardan çok az direnç veya sürtünme ile sorunsuz bir şekilde hareket etmesini sağlamak için bir yağlayıcıya ihtiyacınız olacak.

Kapı Menteşeleri için Yağlayıcılar

Gıcırdayan bir menteşeyi durdurmaya yardımcı olabilecek yağlayıcılar söz konusu olduğunda birçok farklı seçenek vardır. Bu can sıkıcı gıcırtıyı gidermek için size kapı menteşeleri için en iyi yağlayıcılardan bazılarını vereceğiz. Bir gıcırtıyı çözebilecek bazı iyi yağlayıcılar evinizde kolayca bulunabilir ve ilk başta denemeye değer. İnatçı gıcırtılar için özel bir yağlayıcı almak için bir hırdavatçıya veya yapı markete gitmeniz gerekebilir. İşte kapı menteşeleri için yaygın olarak kullanılan bazı yağlayıcılar.

Saç spreyi

Saç spreyi, kapı menteşesinin gıcırdamasını durdurmanın hızlı ve kolay bir yolu olabilir. Saç spreyi, kapı menteşelerinin etrafının gevşemelerini, hareket etmelerini ve gıcırdamasını engelleyen bir conta oluşturan polimerler içerir. Gıcırdayan menteşeye birkaç kez püskürtün ve ardından saç spreyini etrafa yaymak için kapıyı açıp kapatın. Saç spreyi kısa vadede işe yarayacaktır, ancak daha uzun bir düzeltme için diğer çözümlerimize bakmak isteyeceksiniz.

Sabun

Kalıp sabunlar, gıcırdayan menteşeleri yağlamaya yardımcı olacak katı ve sıvı yağlar (hurma ve hindistancevizi gibi) içerir. Sabunun kapı gıcırtılarını ve sıyrık seslerini hafifletmesi şaşırtıcı olmamalı; aslında sabun, MÖ 1400’lerden kalma savaş arabalarının dingillerinde bulunmuştur ve şu anda birçok endüstriyel yağlayıcıda kullanılmaktadır.

İyi yağlanana kadar menteşelere bir kalıp sabun sürün. Sabunu menteşelere işlemek için kapıyı açıp kapatın. İçinde iyi miktarda yağ bulunan bir kalıp sabun seçtiğinizden emin olun; organik sabunlar iyi bir seçimdir.

Zeytin yağı

Zeytinyağı, gıcırdayan menteşeleri sabitlemek için basit bir çözümdür. Birkaç damla zeytinyağı gıcırdayan menteşelerinizi kolayca yağlayacaktır. İşlemi olabildiğince kolay ve temiz hale getirmek için bir pipet veya yağ tenekesi kullanmanızı öneririz. Menteşelere birkaç damla zeytinyağı sürün ve menteşeniz kısa sürede gıcırdama yapmayacaktır.

Vazelin

Petrol jölesi, tıbbi olarak yara izini azaltmak ve saç ürünlerinde nem kaybını azaltmak için bir bileşen olarak yıllar içinde birçok kullanıma sahiptir. Genellikle vazelin dudakları hava koşullarına karşı korumak veya kuru cilde karşı korumak için kullanılır. Petrol jölesinin yağlı özelliklerinden dolayı kapı menteşeleri için harika bir yağlayıcıdır, bu nedenle aradığınız çözüm olabilir.

Gıcırdayan menteşelerinizi rahatlatmak için petrol jölesi kullanmak için, jöle menteşeye işlenene kadar menteşenin dışını az miktarda ovalayın. Daha kapsamlı bir iş için menteşe pimini çıkarmak ve menteşeyi geri takmadan önce vazelinle kaplamak isteyebilirsiniz.

Parafin Mumları

Parafin mumlarındaki petrol, bu gürültülü menteşeleri susturmak için bir yağlayıcı görevi de görecektir. Balmumunu yumuşatmak için mumu yakmanız gerekecek. Ayrıca menteşe pimini menteşeden çıkarmanız gerekecektir. Menteşe pimini erimiş mumla yağlayın ve pimi güvenli bir şekilde menteşeye geri koyun.

WD 40 Kapı Menteşeleri İçin İyi mi?

WD 40 gıcırdayan kapı menteşeleri için iyi bir çözüm değildir. WD 40’ın kapı menteşelerini yağlamak için iyi olmamasının nedeni, ana işlevinin daha temizleyici ve su kaydırıcı olmasıdır. Çok az miktarda yağlayıcı içerir, ancak menteşelerinize WD 40 püskürtmek sonuçta kiri çekebilir ve sorun daha da kötüleşebilir.

GT85 Kapı Menteşeleri İçin İyi mi?

Kapı menteşelerinizi yağlamak için harika bir çözüm, içinde PTFE silikon elemana sahip olduğu için GT85’tir. GT85, dağınıklığı ve israfı en aza indirmek için küçük bir plastik tüp ile birlikte verilir. Kilidinize biraz GT85 sıkmak toz ve kir birikintilerini giderecek ve ayrıca ince bir yağlama tabakası bırakacaktır. Fazla sıvıyı silin ve gıcırdayan kapınız gitmiş olmalı!

Silikon Sprey

Silikon sprey, gıcırdayan menteşeleri sabitlemek için mükemmeldir ve hem çevrimiçi hem de yapı mağazalarında yaygın olarak bulunur. Silikon sprey, mineral yağlar ve gres içermez ve plastik, kauçuk ve metal dahil olmak üzere çeşitli yüzeylerde yağlayıcı olarak güvenle kullanılabilir.

Gıcırdayan bir kapıyı durdurmak için silikon sprey kullanmanın en iyi yolu menteşe pimini çıkarmak, menteşeye püskürtmek ve çiseleyen sıvıyı toplamak için bir bez kullanmaktır. Ardından menteşeye geri yerleştirmeden önce pimin kendisine püskürtün ve fazlalıkları silin.

Lityum Gres

Lityum gres, gıcırdayan menteşeleri çözmek için başka bir iyi seçenektir. Menteşe pimindeki bir parça lityum gres, menteşeyi yağlamalı ve kapınızın gıcırdamamasını sağlamalıdır.

Kapı Menteşeleri İçin En İyi Yağlayıcı Nedir?

Gıcırdayan kapı menteşeleri için en iyi yağlayıcı silikon sprey veya lityum gres olacaktır.

Silikon sprey, lityum gresinden daha ucuz, uygulaması daha kolay ve potansiyel olarak daha az dağınıktır, bu da onu bizim için kazanan yapar.

Elinizde silikon sprey veya lityum gres yoksa panik yapmayın. Petrol jölesi, saç spreyi veya zeytinyağı gibi bahsettiğimiz diğer ev yağlayıcılarından bazıları gibi iyi bir seçenektir.

Bir kapı menteşesinin yağlanması, herhangi bir gıcırdama veya gıcırdamadan kurtulmalı olsa da, kapı kötü bir şekilde takılmışsa veya menteşe ömrünün sonuna gelmişse, bunun yalnızca kısa vadeli bir çözüm olabileceğini hatırlamakta fayda var. Bu durumlarda, kapıyı yeniden takmayı veya menteşeleri değiştirmeyi araştırmanız gerekir.