Dünyada en çok ağaç hangi ülkede?

Dünya üç trilyondan fazla ağaca ev sahipliği yapıyor. Bu sayı o kadar büyük ki, tam olarak kavramak neredeyse imkansız. Karşılaştırıldığında, Dünya’nın kalan yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturan Amazon Yağmur Ormanları, yaklaşık 390 milyar ağaca veya dünyadaki ağaçların yüzde 13’üne ev sahipliği yapıyor.

Bu rakamlara göre, Dünya ağaçlarla dolu gibi görünebilir. Ancak gerçek şu ki, One Tree Planted organizasyonunun verilerine göre, dünyadaki ağaçların yüzde 80’ini kesme, yakma ve çevresel bozulma nedeniyle kaybettik. Yine de, ağaçlar Dünya’daki yaşamı desteklemek için gereklidir. İşte bunun birkaç nedeni:

Ormanların Önemi

 • Dünyadaki bitki ve hayvanların %80’i ormanlarda yaşar ve hayatta kalabilmek için ormanlara bağımlıdır.
 • Dünyada her 5 kişiden 1’i geçimini ormanlardan sağlıyor.
 • Atmosferdeki sera gazı emisyonlarının %20’si tropikal ormanların yok edilmesinin sonucudur.
 • Ağaçlar sağlıklı bir su döngüsü için gereklidir: Köklerinde suyu toplayıp atmosfere salarak gezegenin kurumasını önlemeye yardımcı olurlar.
 • 500 milyar yeni ağaç dikmek, atmosferdeki karbonu yüzde 25 oranında azaltarak iklim değişikliğinin etkilerini azaltabilir.

Ormanlar, Dünya’da yaşamı sürdürmek için çok kritik öneme sahip olduğundan, insanları daha fazla ağaç dikmeye teşvik etmek ve onlara yardımcı olmak için bir dizi yeni girişim başlatılıyor. Çeşitli organizasyonlar insanları dünya çapında daha fazla ağaç dikmeye teşvik ediyor ve eğitiyor. Yeni araştırmalar, bir trilyon ağaç dikmenin, son 10 yıldaki antropojenik CO2 emisyonlarını yok edebileceğini ve atmosferden 160 milyar ton karbon tutabileceğini ortaya koydu.

En Çok Ağaca Sahip Ülkeler

Dünya ormanlarının yaklaşık %50’si en büyük 5 ülkede bulunur; Rusya, Kanada, Brezilya, ABD ve Çin, bunun yaklaşık üçte ikisi on ülkeden kaynaklanır.

Aşağıdaki tablo, ilk on ülke arasındaki ağaç dağılımını göstermektedir.

 1. Rusya: 642 Milyar
 2. Kanada: 318 Milyar
 3. Brezilya: 302 Milyar
 4. ABD: 228 Milyar
 5. Çin: 140 Milyar
 6. Demokratik Kongo Cumhuriyeti: 101 Milyar
 7. Endonezya: 81 Milyar
 8. Avustralya: 77 Milyar
 9. Dünyanın Geri Kalanı: 1990 Milyar

İnsanlardan önce kaç ağaç vardı?

Tahminen 6 trilyon ağaç vardı ya da bugünkü ağaç sayısının kabaca iki katı. İnsan ve medeniyetin doğuşundan önce çoğu tarihçi, dünya ormanlarının yaklaşık 6 milyar hektarlık bir alanı kapladığını tahmin ediyor. Bugün, dünyadaki orman örtüsü yaklaşık 3 milyar hektara kadar inerken, bunun sadece bir kısmı kaldı.

Bu kayıp, yoğun tarım uygulamalarına ve modern uygarlık altyapısına bağlanabilir. Her yıl, dünya her yıl yaklaşık 10 milyar ağaç kaybediyor.