Kediler neden sudan korkar?

Kedim sudan neden korkuyor? Hiç hayvanat bahçesinde yüzen bir kaplan gördünüz mü? Bu ve diğer vahşi kedilerin mükemmel yüzücüler oldukları bilinmektedir, bu da birçok evcil kedinin ıslanmaktan nefret ediyor gibi görünmesini daha da garip hale getirir. Peki konu kediler ve su olduğunda gerçek sorun nedir? Hidrofobik midirler? Neden vahşi doğadaki birçok kedi gibi iyi bir yüzmenin tadını çıkarmazlar? Nedenini anlamak için daha yakından bakalım.

Kedilerin sudan korkma nedeni

Kedinize banyo yaptırmayı denediyseniz, muhtemelen ilk elden ıslanmaktan hoşlanmadıklarına şahit olmuşsunuzdur. Ama kedileri banyo zamanından korkutan şey su fobisi mi? Akan bir musluğa dikkatle bakmaktan patisini dolu küvete daldırmaya kadar, kedinizin su hakkındaki duygularının yalnızca korkuya dayalı olduğu varsayımına meydan okuyan farklı davranışları olabilir.

Islanmaktan hoşlanmasalar da, çoğu kedi aslında sudan etkilenir. Suyun düşme, dalgalanma ve hareket etme şekline bir kedinin bakış açısından tanık olmak harika olabilir. Işığın sudan yanıp sönme şekli onları cezbeder ve birçok kedigil bu titreyen deseni potansiyel bir av işaretine bağlar.

İkincisi, kedinizin neden bir musluktan akan suyu tutacak kadar meraklı olabileceğini veya patisini hızla lavaboya veya küvete daldıracak kadar meraklı olabileceğini açıklamaya yardımcı olur. Akan su, özellikle avlarında yaygın olan iki özellik olan ilginç sesler ve hareketler çıkardığı için bir kedinin işitsel ve görsel duyularını uyarır.

Suyu izlemek ve ıslanmak

Öyleyse evcil kedigiller bu merakı sergilemeye ve su söz konusu olduğunda merak etmeye meyilliyse, neden ıslanmaya karşı bu kadar isteksizler? İşte ortak soru için birkaç olasılık ve cevap: Kedim sudan neden korkuyor?

Kedilerde alışkanlık yaratması

Evcil kediler rutini sever ve bir kez bir rutin oluşturulduğunda, çok hoşgörülü veya değişimi kabul etmezler. Kedinizin rutinine yeni veya tanıdık olmayan bir uyaran eklediğinizde (banyo yapmak gibi), muhtemelen dirençle karşılaşacaksınız. Bu, özellikle düzenli olarak suya veya banyoya maruz kalmayan yaşlı kediler ve kediler için geçerlidir.

Ataları yüzücü değildi

Yerli kedilerin türediği yaban kedisi türü, iklimin kurak ve kurak olduğu Orta Doğu’dakilerdir. Geleneksel ev kedinizin atalarının yaşadığı çok az su kütlesi vardı, bu da onların yüzmeyi öğrenmeye ihtiyaçları olmadığı anlamına geliyordu.

Doğal yapıları uygun değildir

Muhtemelen daha önce kendilerini kurutmak için ıslak bir köpek sallaması görmüşsünüzdür. Birçok köpek, suyu itmek için uyarlanmış tüylere sahiptir, ancak kediler o kadar şanslı değildir. Bir kedi suya girerse, kürkleri hızla suya doyar, bu da onları önemli ölçüde ağırlaştırır ve onlar için oldukça rahatsız olur. Çevik ve ayakları üzerinde hafif olmak bir kedinin doğasında vardır, bu nedenle ıslanmanın neden bir savaş ya da uçuş durumunda yeteneklerini engellediğini görmek kolaydır.