Ağaçlar kışa nasıl hazırlanır?

Ağaçların soğuk bir kış mevsiminde dondurucu soğuklara nasıl dayandığını hiç merak ettiniz mi? Kış uykusuna yatamadıkları veya daha sıcak iklimlere göç edemedikleri için ağaçlar soğuğa tahammül etmek ve daha sıcak bahar günlerine kadar hayatta kalmak için çeşitli yollar geliştirdiler.

Ağaçların kabuğu var

Kabuk, kış aylarında donma ve çatlamaya karşı yalıtım ve koruma sağlar. Ağaç kabuğu farklı dokularda, yoğunluklarda ve renklerde mevcuttur. Bir ağacın ışığı yansıtarak ve ısıyı dağıtarak soğuk sıcaklıkları tolere etmesine yardımcı olabilecek varyasyonlara sahiptir.

agaclar orman

Yapraklarını düşürürler veya iğne yaprakları vardır

Geniş yapraklı, yaprak döken ağaçlar kışın su kaybını azaltmak için yapraklarını döker. Kozalaklı ağaçlar olarak bilinen iğne yapraklı ağaçların çoğu, karaçam ve kel servi ağaçları gibi istisnalar dışında, iğneleri yıl boyunca korur; yalnızca eski, hasarlı iğneleri döker. İğneler, küçük yüzey alanları ve terlemeyle su kaybını, yapraklardan suyun buharlaşmasını sınırlayan mumsu dış kaplaması sayesinde geniş yapraklara göre suyu tutmada daha iyidir.

Hücresel düzeyde soğuğa toleranslarını yavaş yavaş arttırırlar

Ağaçlar, yaz sonunda, gün ışığının azalması, hareketsiz bir duruma girmesi ve kış ortasına kadar adapte edilmiş toleranslarına ulaşmasıyla yaklaşan bir kışa hazırlanmaya başlar. Büzülme, dehidrasyon ve şeker konsantrasyonunu içeren hücresel değişikliklerin bir kombinasyonu yoluyla hücreler sertleşir ve cam gibi olur. Bu, donmayı ve canlı hücrelere zarar vermeyi önlemeye yardımcı olur.

Aşırı soğuk havalarda patlarlar

Ağaçlar kışın soğuğuna dayanmak için inanılmaz stratejiler geliştirmiş olsa da, bazen o kadar soğur ki ağaçlar patlayabilir. Evet, doğru okudunuz. Aşırı soğuk havalarda veya ağaçların iklime alışmak için zamanı olmadığında, bir ağacın içindeki yaşamı sürdüren özsu donmaya başlayabilir. Sap su içerir, bu nedenle donduğunda genişler, kabuk üzerinde baskı oluşturarak kırılabilir ve bir patlamaya neden olabilir. Aşırı soğuk nedeniyle patlayan ağaçların sayısız tarihi ve güncel gözlemi var.

ormanlik alan

Bu kış Aydos ormanına yapacağınız bir sonraki ziyaretinizde, çevrenizdeki ağaçlara yeni bir göz atın ve ağaçların soğuk havalara adaptasyonu konusundaki bilginizle arkadaşlarınızı etkileyin.